Rijke Arabieren winkelen in Parijs voor 6.100 euro per dag De ruggengraat van het kalifaat komt uit de tijd van Saddam BUITENLAND 7 De Franse hoofdstad is een mag neet geworden voor Arabieren uit- de Golfstaten, die alles opkopen. Enkele jaren geleden zei Nasser al-Khelaïfi, een zakenman uit Qa tar nog: „Frans voetbal is bull shit." Nu is hij baas van de top club Paris Saint-Germain (PSG), en topman van sportzender beIN Sports. Al-Khelaïfi investeerde al 350 miljoen euro in spelers. Hoe wel hem dat populair maakt on der PSG-fans, baart de Arabische kooplust ook zorgen. Jean-Luc Mé- lenchon, leider van extreem links, waarschuwde tegen een 'kolonisa tie door middel van geld'. Het playboygedrag van sommige Arabische koningstelgen helpt ook niet. Toen een Saudische prins vorige week bij een overval op de Parijse ringweg een kwart miljoen euro in baar geld kwijt raakte, was er weinig sympathie. „De prins heeft zijn zakgeld voor één dag verloren", hoonde een le zer van dagblad Le Monde. Jaarlijks komt een half miljoen Arabieren uit de Golfstaten naar Parijs. De rijksten van hen laten 6.100 euro per dag achter in luxe winkels. Daar komt de overnach ting nog bij. De beroofde prins sliep in het Georges V Hotel, ei gendom van een collega-prins, waar een suite 1.700 euro kost. Sommige Arabieren slapen niet al leen in vijfsterrenhotels, ze kopen ze ook. Dit jaar werd de Peninsula toegevoegd aan de lange lijst van luxe hotels die Arabieren bezit ten, terwijl het Intercontinental Paris-le-Grand ook op hun ver langlijstje staat. De Arabieren vinden dat de Fran sen niet moeten zeuren. Toen de aankoop van aandelen en onroe rend goed ter waarde van 10 mil jard euro wenkbrauwen deed fron sen, schamperde de ambassadeur van Qatar: „Wat is het probleem?" Zeuren doen de Franse leiders niet. Nicolas Sarkozy, de vorige president, wilde dat Qatar de Pa rijse club PSG kocht. Hij nodigde emir Tamim al-Thani uit op het Élysée. De andere gast was Michel Platini, de Franse voetballegende en voorzitter van de UEFA. Paris Saint-Germain verwisselde van ei genaar en twee weken na de ont moeting op het Elysée stemde Pla tini voor Qatar als organisator van de WK in 2022. Platini zei later: „Ik wist niet dat de emir er bij zou zijn. Hoewel Sarkozy het me niet heeft ge vraagd, begreep ik dat hij wilde dat ik voor Qatar zou stemmen." Francois Hollande, het huidige staatshoofd, heeft evenmin scru pules. Een halfjaar na zijn verkie zing had hij de emir al twee keer ontmoet. Zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Laurent Fabius, was deze maand eregast bij de heropening van de Peninsula. In dit hotel, waar een gemiddelde ka mer 1.200 euro kost, werd in 1973 het akkoord gesloten dat de oor log in Vietnam beëindigde. In ruil voor de uitverkoop van de hotels denkt Frankrijk 72 Dassault Rafale gevechtsvliegtuigen aan Qatar te verkopen, een toestel dat geen enkel land ooit kocht. se ziektegevallen is dan ook niet opgenomen in de laatste balans van de WHO. De meeste slachtof fers zijn gevallen in een afgelegen enclave, 800 kilometer ten noor den van de hoofdstad Kinshasa. Doordat het gebied zo afgelegen is, kunnen hulpverleners er moei lijk komen. Tegelijk bemoeilijkt dat ook de verspreiding van het vi rus. In een gesprek met de BBC hekel de Brice de la Vigne, directeur van Médecins Sans Frontières (Artsen zonder Grenzen) de traag heid van de internationale ge meenschap om in actie te komen. „Het is gewoonweg onaanvaard baar dat serieus internationaal overleg over hoe deze epidemie bestreden moet worden, nu pas op gang komt", zegt De la Vigne. „De rijke landen die de middelen en de kennis van zaken hebben om het verschil te maken, zijn vooral geïnteresseerd in zelfbe scherming." Alleen in Nigeria zou volgens De la Vigne sprake zijn van een struc turele aanpak die al zou hebben geleid tot een waarschijnlijke in perking van de risico's. In andere landen is het een chaos. Met na me in Sierra Leone waar volgens een lokale medewerkster van Art sen zonder Grenzen sprake is en een 'oncontroleerbare situatie'. Veel zieke mensen zouden zich verstoppen. Ze zijn bang voor de artsen, omdat ze denken dat ze doodgaan als ze zich laten behan delen. Tom Frieden, directeur van de CDC (de Amerikaanse centra voor ziektebeheersing) denkt dat een 'ongekende reactie' nodig is om de epidemie onder controle te krijgen. Het aantal besmettingen stijgt voorlopig nog, denkt hij. „Ik wilde dat ik dit niet hoefde te zeg gen, maar het zal eerst erger wor den voordat er verbetering op treedt." Pas gisteren kwamen de minis- ters van Volksgezondheid van de betrokken Afrikaanse landen bij een in Ghana. Hun vorige bijeen komst was een maand geleden, wat volgens waarnemers illus treert dat veel landen nog steeds niet de ernst van de situatie (wil len) erkennen. Dit komt veelal voort uit vrees voor economische consequenties door het wegval len van de handel met buitenland se klanten. Internationaal blijkt dat er veel meer geld nodig is voor de bestrij ding van ebola dan begin deze week werd gedacht: ruim 370 mil joen euro, zo liet de WHO weten. Maandag sprak de WHO nog van 325 miljoen euro. Het duurt nog zes tot negen maanden voordat de ebola-uitbraak onder controle is, verwacht de VN-organisatie. Tien jaar geleden zat Abu Bakr al-Baghdadi, de leider van IS, nog in bewaring in het Amerikaanse Camp Bucca in Irak. Hij zal moge lijk nagedacht hebben over de ter reur die hij wilde zaaien als hij weer vrij was, inclusief het afhak ken van hoofden. Tegelijkertijd stak hij zijn tijd in netwerken. In het kamp ontmoette al-Baghda- di een reeks officieren die onder de Iraakse dictator Saddam Hoes sein hadden gediend en leden van diens Baath-partij, een secu liere beweging. De weg terug naar een legerbaan was voor hen eigenlijk afgesloten. Het was lo gisch dat de nieuwe machtheb bers en de Amerikanen niets van hen moesten hebben. Onder de nieuwe omstandighe den bleken deze mannen gevoelig voor de avances van al-Baghdadi. Hij palmde hen zodanig in, dat ze hun seculiere tijd bij Baath verga ten en in veel gevallen devoot moslim werden. Officieren van Saddam zijn nu de ruggegraat van het kalifaat. Onder hen zijn Fadel al-Hayali en Adnan al-Sweidawi, beiden ooit luitenant-kolonel en topfunctio naris in het leger van Saddam Hussein. Zij zijn voorbeelden van mannen die de organisatie van een leger begrijpen en die kennis hebben weten over te brengen op een groep meedogenloze terreur- strijders die jarenlang Amerikaan se aanvallen hebben weerstaan. „Zij hebben die tijd niet overleefd door incompetent te zijn", aldus een bron uit een Amerikaanse ge heime dienst, die geheim wil blij ven, tegen de New York Times. Vooral de tijdelijke toename van Amerikaanse soldaten in Irak on der president George W. Bush in 2007, de zogenoemde surge, heeft hen gehard in de strijd. Dat is wat IS nu vermoedelijk zo sterk maakt, zeggen militair strategen. Het vechten gebeurt in een im mens gebied in Syrië en Irak, maar wel gecoördineerd. Een stad als Mosul wordt niet zomaar vero verd op een geoefende strijd kracht. Tienduizenden yezidi's een bergketen injagen en daar houden, doe je ook niet eventjes. IS vecht meer als een leger dan als een groepje opstandelingen. Informanten hebben de New York Times deze week geschetst hoe al-Baghdadi ondersteund wordt door twaalf lokale groeps- hoofden, een oorlogskabinet van drie personen en acht andere offi cials die portefeuilles als Financi ën, Krijgsgevangenen en Rekrute ring beheren. Een derde van hen heeft ervaring in het leger van Saddam. En allemaal hebben ze ooit gevangen gezeten bij de Ame rikanen. VRIJDAC 29 AUGUSTUS 2014 W«">iAinu door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Een Saudische prins huur de Disneyland Parijs voor zichzelf af. Een andere prins werd beroofd op de Parijse périphérique nadat hij de nacht had doorgebracht in het Parijse vijfsterrenhotel van wéér een andere Arabische prins. Sommige rijke Arabieren slapen niet alleen in de Parijse vijfsterrenhotels, ze kopen ze ook Bruce Aylward van de WHO illus treert met een grafiek de explosie ve groei van ebola in West-Afrika. foto Pierre Albouy/Reuters Officieren van Saddam hebben hun legerkennis weten over te brengen op meedogenloze terroristen Het vechten gebeurt in een immens gebied in Syrië en Irak, maar wel gecoördineerd 20.000 zieken ACHTERGROND ISLAMITISCHE STAAT door onze redactie buitenland MOSUL - Een nieuwe macht heeft zich gevestigd in het Midden-Oos ten. Uit het niets lijkt de Islamiti sche Staat (IS) met zijn kalifaat te zijn opgestaan. Afschuw en bewon dering strijden om de boventoon in de beschouwing van deze factor. Die blijkt bij nader inzien niet zo 'nieuw' te zijn. Abu Bakr al-Baghdadi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7