Overdadig gedekte tafel zonder hoofdgerecht Raad van State fileert Hedwige-zaak Meer tijd nodig voor speeltuin bij skipiste Lelybrug even terug in Sluiskil 24 ZEEUWS-VLAANDEREN 1 Terneuzenaar is in de ban van de Eerste Wereldoor log en wil in Zeeuws-Vlaanderen een museum. GILDEFEESTEN VAN START RECENSIE Zomeravondconcerten aan Zee, door Ning Kam, Marie Hallynck en Lisa De Boose. Gehoord woens dag 27 augustus in de Grote Kerk in Groede GROEDE - De drie musici, violiste Ning Kam, celliste Marie Hallynck en contrabassiste Lisa De Boose, hebben een opleiding klassieke muziek achter de rug en bouwen aan een carrière. Zij durven de grenzen van het klassieke repertoire te verleggen en stelden voor het slotconcert van de reeks Zomeravondconcer ten aan Zee een apart programma samen. Een mix van klassiek, he dendaagse composities en de blue- grassmuziek van de Amerikaanse componist/violist Mark O'Con nor. Het was duidelijk dat de drie strij kers beschikken over prachtig klinkende instrumenten en een goede techniek. Maar het program ma was niet echt in balans: solo- werk om zich als musicus te etale ren, enkele mooie klassieke duo's voor viool en cello én de fiddler- muziek van O'Connor. Het was een beetje een overdadig gedekte tafel met diverse hapjes en geen echt hoofdgerecht. Bovendien duurde het concert te lang (meer dan twee uur) waardoor de span ningsboog verslapte. Een voorbeeld was de uitvoering van het duo voor cello en contra bas van Rossini, dat vlot opende, maar daarna inzakte. Heel anders klonk het Duo van Halvorsen, die een bewerking schreef op the ma's van Handel. De thema's kwa men goed uit, de musici speelden zowel krachtig als genuanceerd en zelfs virtuoos. Ook het Duo voor viool en cello van Ravel, met prachtige harmo nieën, pittige pizzicati en een ex pressionistische sfeer werd knap vertolkt. Twee nummers van O'Connor zouden mooie uitsmij ters zijn geweest. Grappig en vro lijk, maar vijf stuks was teveel van het goede. TERNEUZEN - Vrijwel elke dag is Adrie de Koster (39) uit Terneu- zen met de Eerste Wereldoorlog bezig. Spullen zoeken op internet, erover lezen. Zijn zomervakantie brengt hij met vrouw, dochter en zoon al jaren door bij het Franse Verdun, waar in 'de groote oorlog' zwaar is gevochten. Adrie wil die fascinatie delen door zijn uitge breide collectie 1914-1918 perma nent tentoon te stellen. In Terneu- zen of Sas van Gent, want als de Eerste Wereldoorlog ergens in het 'oorlogsvrije' Nederland is ge voeld, dan is het in Zeeuws-Vlaan- deren. Adrie is oud-militair. Hij was vier jaar wachtmeester bij de pantser- luchtdoelartillerie. Hij werkte ver volgens twee jaar als stratenma ker en zeven jaar als operator bij kunstmestfabriek Zuidchemie in Het is begonnen toen ik een jaar of tien was en een foto zag van mijn overgrootvader Sas van Gent. Sinds 2007 is hij hoofdoperator bij zetmeelprodu- cent Cargill in Sas van Gent. Zijn militaire achtergrond - zijn ouders leerden elkaar kennen bij de marine - is echter niet de ver klaring voor zijn ongekende inte resse voor de Eerste Wereldoor log. Die belangstelling gaat ver terug. „Ik was een jaar of tien", vertelt Adrie temidden van alle oorlogs spullen die hij inmiddels heeft verzameld. „Thuis stond bij ons in Sas van Gent een foto van mijn overgrootvader. Hij had een mis vormde kaak. Ik wilde weten hoe dat kwam. Hij was een Duitser. Mijn opa trouwde met zijn doch ter. En mijn overgrootvader had gevochten in de Eerste Wereldoor log. Een granaatscherf had bij de Somme in Frankrijk zijn kaak ge raakt." Adrie heeft zijn overgrootvader nog gekend, maar was te jong om hem naar zijn oorlogservaringen te vragen. Als hij daar überhaupt iets over had willen vertellen. „Ik weet van mijn oma dat hij er zel den of nooit over sprak. Zeker Duitse militairen (die tenslotte de oorlog hadden verloren, red.) zwegen over wat hen overkomen was." Het mysterie van zijn overgrootva der heeft in Adrie, de derde gene ratie, iets losgemaakt dat hem al jaren in de ban houdt. Over zijn verre voorvader is hij nooit veel te weten gekomen, zelfs niet in welk legeronderdeel hij diende. „Archieven zijn in de Tweede We reldoorlog bij bombardementen verloren gegaan." Des te meer heeft hij verzameld over de Eerste Wereldoorlog en vooral over wat de oorlog teweeg heeft gebracht in Zeeuws-Vlaanderen, ook al vocht het neutrale Nederland niet mee. Belgen die vluchtten voor de Duit se invasie, overspoelden honderd jaar geleden Zeeuws-Vlaanderen. I i - w JÉ De Duitsers sloten Zeeuws-Vlaan deren van België af door een elek trische draad, 'de dodendraad', langs de grens te spannen. Smok kelaars bleven desondanks actief, wat ze soms met de dood moes ten bekopen. Bij zware gevechten rondom leper was het oorlogsge weld tot in Zeeuws-Vlaanderen te horen. Verschillende vliegtui gen stortten neer, onder meer bij Sas van Gent, dat bij vergissing ook is gebombardeerd, evenals on der meer Cadzand, Koewacht en Axel. De tijd is rijp, vindt Adrie, om dat verhaal aan de hand van zijn col lectie aan het grote publiek te ver- Eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwigepolder 'weigert te gelo ven dat de kaarten zijn geschud', zei zijn advocaat Jan Frans de Groot. De Cloedt - zelf aanwezig - vindt dat 'geen reëel alternatieven- onderzoek heeft plaatsgevonden'. Verwijzend naar het naastgelegen Sieperdaschor gelooft hij niet dat na ontpoldering de gewenste nieuwe estuariene natuur ont staat. De Hedwigepolder zal snel opslibben en verworden tot droog rietland, aldus De Groot. Nut en noodzaak van ontpolde ring en dus onteigening zijn daar mee niet bewezen. „Het leidt tot een slibdepot waar alleen de ha ven van Antwerpen wel bij vaart." De Cloedt vroeg de Raad van State het Rijksinpassingsplan te vernietigen. Ook stichting Red onze polders en een aantal pach ters vroegen dat. Volgens landsadvocaat Hans Bes- selink heeft het rijk wel degelijk alternatieven gezocht. „Maar tel kens bleek dit de enige oplos sing." Volgens hem staat de na tuur in de beschermde Wester- schelde onder druk. „Van veel ken merkende estuariene habitatty pen is de staat van instandhou ding ronduit slecht. Buitendijkse maatregelen voldoen niet, het estuarium moet daadwerkelijk worden vergroot." Dat de polder zal opslibben is volgens Besselink een ingeschatte ontwikkeling en niet erg. Hij weerspreekt dat de Hedwigepolder een groot droog rietland wordt. „Bij springtij - eens in de twee weken - stroomt de polder vol." Urenlang stelden de rechters vra gen over nut en noodzaak, uitvoe ring en de gevolgen ervan. De Raad van State probeert binnen zes weken uitspraak te doen. Lukt dat niet dan volgt die uiterlijk bin nen twaalf weken. Aanvankelijk zou franchisenemer Nicky Broos, die ook de skipiste exploiteert, vanavond een infor matiebijeenkomst over de speel tuin houden. Die is echter op het laatste moment gecancelled. Broos: „Er is veel beweging rond ons complex. Er is veel interesse voor de leegstaande panden on der de skipiste. Ik heb daarin een soort conciërgerol en moet tal van gesprekken voeren. Ik moet mij zelf ook in acht nemen, dus neem ik wat meer tijd om de binnen speeltuin te realiseren. Liever goe de kwaliteit dan heel snel open." De komst van het Friese speel- tuinbedrjjf Ballorig naar Terneu zen werd aangewakkerd door een actie op Facebook door Terneuze naar Mark van Gerwen. Hij baalt dat de opening is uitgesteld, maar vertrouwt op een goede afloop. Broos wilde de speeltuin eerst op 1 oktober openen, maar streeft nu naar de kerstvakantie. Eerder deze week werd bekend dat fitnesscentrum Fitness King zich bij de skihal vestigt. Groote oorlog' niet vergeten SLUISKIL - Ongeduldig wachten tientallen kinderen donderdagavond tegen ze ven uur bij de pont van Sluiskil op het grote moment. De 34ste editie van de Gildefeesten staan op het punt te beginnen. Een kraan van Mammoet moet eerst nog een brug, de Lelybrug naar de vroegere Kanaalbrug bij Sluiskil, op z'n plek zetten met onder anderen burgemeester Jan Lonink en Heros-direc- teur Arie de Bode. En dan mogen de kinderen de blauwe ballonnen van hoofd sponsor Yara loslaten. Sluiskil viert tot en met zondag de Feestvierdaagse, met vandaag onder meer kinderspelen en de Après Skihut on Tour. Zo'n vijf tig vrijwilligers zijn er al die dagen voor in touw. foto Mark Neelemans door Jeanette Vergouwen door Harmen van der Werf Adrie de Koster, W01-kenner i 1 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De strijd om de ontpol- dering van de Hedwigepolder na dert zijn einde. De Raad van State boog zich donderdag in Den Haag over de bezwaren tegen het inrich tingsplan van de Hedwigepolder. Tegenstanders toverden geen konij nen uit de hoge hoed. Evenmin klonken nieuwe argumenten. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De opening van bin nenspeeltuin Ballorig bij skipiste Skidöme in Terneuzen is een paar maanden uitgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64