Dode mus Poetins boycot doet uiensector niet echt beven ZEELAND 23 Hogazon.nl Herstart Doel 4 pas eind dit jaar CAYKO commentaar Als het straks goed weer is, ga ik op m'n gemakje een bakje koffie doen in Renesse of zo Twaalfhonderd mensen die tot gisteren bij Phi lip Morris werkten, zijn met ingang van vandaag opeens ex-werkne mer. De verhalen die gisteren bij de poort opgetekend kon den worden, stemmen triest. Veel mensen hebben zich hun hele arbeidzame leven ingezet voor de sigarettenfabrikant en lopen nu verloren rond. Het blijft een lastig te accepte ren werkelijkheid. De fabriek in Bergen op Zoom was niet verlieslijdend, maar uit bedrijfseconomische overwe gingen werd besloten de fa briek toch te sluiten. De gedu peerde ex-werknemers horen de laatste tijd regelmatig van lo kale politici dat er goede kans is dat zich een nieuw bedrijf meldt voor deze locatie. En dat dat nieuwe werkgelegenheid betekent. De kans daarop is mo gelijk reëel, maar desondanks is het niet verstandig daar in deze fase veel over te zeggen. Niets is immers zeker. En het laatste waar de prille werklo zen op zitten te wachten is een dode mus. COLIJNSPLAAT - De uiensector maakt zich geen al te grote zor gen over de Russische boycot van groente en fruit uit de Europese Unie, blijkt tijdens de jaarlijkse Landelijke Uiendag op proefboer- derij Rusthoeve in Colijnsplaat. Ten eerste is Rusland een grillige afzetmarkt. Het ene jaar importe ren de Russen redelijk wat Neder landse uien (73-672 ton in 2013), het andere jaar bijna niets (2012). Ten tweede worden Nederlandse uien wereldwijd verhandeld. Valt het ene afzetkanaal weg, dan zoek je een andere. Wel heeft alle media-aandacht voor de Russische boycot van groente en fruit een negatieve in vloed op de prijs. „Er wordt on rust gezaaid door de vakpers die naar aanleiding van de boycot al lerlei negatieve verhalen schrijft. Die verhalen worden gelezen in het buitenland en daardoor krij gen telers nu minder geld voor hun uien. Maar de realiteit is dat Nederland dit jaar een recordex port beleeft, omdat we kwaliteit voor de laagste prijs kunnen leve ren. Binnenkort komen cijfers daarover naar buiten. We zijn op timistisch", zegt directeur Jacob Wiskerke van Wiskerke Onions in Kruiningen. De Zeeuwse uiensector heeft een exportwaarde van ongeveer 200 miljoen euro en is goed voor 1200 directe en afgeleide banen in de regio. Anders dan tomaten en pa prika's uit de kas, is de ui een be- waarproduct. In een geconditio neerde bewaarcel blijven uien driekwart jaar goed. Dat geeft uienexporteurs de nodige tijd nieuwe afzetkanalen te zoeken, mocht Rusland de deur dicht hou den. Duidelijkheid daarover komt pas in januari. De uienexport naar Rusland komt gewoonlijk pas in het begin van het jaar op gang. De Nederlandse uien, die voor 70 procent worden verwerkt in Zee- De uiensector maakt zich weinig zorgen over de Russi sche boycot van groente en fruit uit de EU. land, worden over de hele wereld afgezet. Inmiddels is daar Indone sië bijgekomen. Het land heeft zijn grenzen weer opengesteld voor Nederlandse uien, als gevolg van een succesvolle handelsmis sie onder leiding van minis ter-president Mark Rutte in 2013. Het akkoord omvat de export van zo'n 100.000 ton uien naar Indo nesië. Nederland produceert jaar lijks één miljoen ton uien. Verko per Rinus Wisse van Top Onions in 's-Gravenpolder verwacht ech ter niet dat Indonesië het mogelij ke verlies van de Russische afzet markt helemaal zal goedmaken. De ZLTO denkt dat de Zeeuwse uien elders in de wereld kunnen worden afgezet, mocht Rusland een uienblokkade volhouden. DOEL - Electrabel, exploitant van de kerncentrales in Doel, ver wacht dat de mogelijk gesaboteer de centrale Doel 4 eind dit jaar weer in bedrijf komt. Eerder werd nog uitgegaan van medio september, maar volgens een woordvoerdster van Electra bel vergt de reparatie meer tijd. „De schade is behoorlijk groot." De stoomturbine raakte 5 augus tus oververhit, waarna de centrale automatisch uitschakelde. Electra bel houdt er rekening mee dat een medewerker moedwillig 65.000 smeerolie heeft laten weg lopen. Daardoor liep de tempera tuur van de stoomturbine te hoog op. Het Federaal Parket onder zoekt of er sprake is van sabotage en wie de dader is. Doel 3 ligt ook stil. De reactorwan- den zouden door duizenden haar scheurtjes te verzwakt zijn, meld de de VRT eind augustus op basis van bronnen binnen het onder zoek van het Studiecentrum voor Kernenergie. Electrabel verwacht eind september, begin oktober een onderzoeksrapport. Daaruit zal moeten blijken of de centrale permanent moet worden gesloten of weer in bedrijf kan komen. de opzegtermijn er bij, ben ik tot september 2015 in dienst. Het zal vreemd zijn, maandag. Ik zie het maar zo dat ik aan iets nieuws be gin." Karen Hering staat naast haar au to, trapt een sigaret uit en haalt de tweejarige Noa uit de stoel. De geboren Aardenburgse wacht op haar vriend Onno van der Sar. „Op 2 april was hij 25 jaar in dienst, 4 april kreeg hij te horen dat hij op straat staat. Dat is een heel hard gelag. Ik was in de buurt en wilde Noa laten zien waar pappa heeft gewerkt. We gaan pappa even een grote knuf fel geven, hè?" Het meisje duikt verlegen weg in de nek van haar moeder. „Ik geloof dat ik emotio neler was dan Onno vannoch- tend. Voor hem is het nu klaar en begint er een soort rouwproces. Mijn vader werkt bij Dow in Ter- neuzen. Misschien dat hij Onno daar aan een baan kan helpen. En dan gaan we maar verhuizen. Goes lijkt me wel wat." VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2014 Kees van der Maas KOZIJNEN ZONWERING T. 0118 - 41 48 77 HET GRÜNDLICHE KOZIJN I Ron Vaders, mag nog 8 maanden doorwerken. Karen Hering, Noa en Onno van der Sar door Frank Balkenende Laatste werkdag voor veel mensen van Philip Morris: „Nou, doei!" foto Robert van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63