L De ramp Officier van justitie eist jaar cel voor het in brand steken van Coesenaar Vorstelijk ongemak 22 ZEELAND SLUITING PHILIP MORRIS Bij sigarettenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom zijn gisteren de laatste productielijnen uitgezet. !T. vrijdag Volgende week ont moet ik de koningin. Ik weet niet of ik de majesteitelijke eti quette schend met deze beken tenis, maar mijn opwinding over deze gebeurtenis is gezag hebbender dan welk koninklijk decreet ook. Niet dat ik nou een overtuigd monarchist ben. Toen ik het nieuws van de ont moeting vernam, deed het mij eerst niets. Het idee dat ie mand door een gelukkige ge boorte of tactisch trouwen ons aanzien verdient, vind ik iet wat achterhaald. Maar ach, ik heb op dezelfde basisschool ge zeten als Beatrix en ik woonde ooit drie jaar in de Prinses Bea- trixstraat, dus dat schept wel weer een band. Naarmate het moment suprè me nadert, merk ik echter dat mijn gemoed ten prooi raakt aan een zekere beroering. Ik moet zelfs toegeven dat ik me al nachtenlang afvraag welke outfit - pardon, uitmonstering - ik dien te dragen tijdens de ont moeting. Uiteraard mag ik niet té elegant lijken want ik wil niet de indruk wekken Hare Ko ninklijke Hoogheid naar de kroon te steken. Een eenvoudig setje kan echter uitgelegd wór den als desinteresse. En moet ik nou een royaal decolleté pre senteren of juist in een hoogge sloten robe verschijnen? En welke schoenen te dragen: plat te om het standsverschil te be nadrukken, of pronte pumps om niet te nederig over te ko men? Zal ik mijn hoofd met een hoed je kronen? Of zou dat opgevat worden als een blijk van wedij ver? En wat te zeggen? Het mag niet te slijmerig maar ook weer niet te vrijpostig zijn. En hoe zit het met de aanspreekvorm? Majesteit? Maxima? Vreemd ei genlijk dat we leden van het Ko ninklijk Huis met de voornaam aanspreken, terwijl dat in een andere context als informeel wordt gezien. Zo bevolken tal van gewetens vragen al nachtenlang mijn hoofd terwijl afbrekende hak ken en uitscheurende naden mijn geestesoog teisteren. Ik be gin te vrezen dat de ontmoe ting nooit zal plaatsvinden om dat ik voordien vanwege keuze stress zal sneuvelen voor volk en vaderland. BERGEN OP ZOOM - Daar waar Bra bant Zeeland kust, in Bergen op Zoom, werd gisteren stiekem een traantje weggepinkt. Twaalfhon derd werknemers, onder wie zo'n driehonderd Zeeuwen, beleefden hun laatste werkdag in de sigaret- tenfabriek van Philip Morris. De laatste vier productielijnen wer den uitgezet en opgepoetst. Rond tien uur vanochtend komt een grote groep collega's nog één keer samen om met een kop kof fie en lunch afscheid te nemen van elkaar. „En dan?", verzucht Peter Suurland (61) uit Scherpe- nisse, „dan zit het er écht hele maal op. Na veertig jaar. Tsja. On werkelijk." Hij draagt een fotolijst onder z'n arm met een getekend 60-stappenplan. Een gekkigheid je van de collega's bij zijn 25 jarig ju bileum. „Ik had gehoopt zo met m'n 63ste vervroegd met pen sioen te kunnen. Nu moet ik nog een paar jaar zien te overbruggen. Het idee dat ik maandag niet meer naar m'n werk ga, is heel raar. Op zo'n laatste werkdag be gin je ook niet veel meer. De meeste machines staan al langer stil. Je doet eens een extra bakje koffie. Wat dat betreft is het goed dat het nu helemaal klaar is." Suurland zwaait terug naar een collega aan de andere kant van de parkeerplaats. En nog één, en nog één. Zijn soms trillende stem ver raadt dat hij iets minder de nuch tere Zeeuw is die hij placht te zijn, wanneer Kees van der Maas in zijn wielertenue komt aanlo pen. De 46-jarige Poortvlietenaar fietst vrijwel dagelijks heen en weer naar zijn werk. „Fietste... In 35 minuten. Pakweg 6000 kilome ter per jaar, 16 jaar achtereen. Als het straks goed weer is, rij ik ge woon een stukje verder. Dan ga ik op m'n gemakje een bakje koffie doen in Renesse of zo." De mon teur heeft zich nog niet bezigge houden met een andere baan. „Daar was ik gewoon nog niet aan toe. Ik denk maar zo: ik ben gezond, heb twee handen en kan werken. Dus dat komt vast wel goed." Zo'n laatste werkdag voelt vreemd, zegt ook Van der Maas. „Het houdt je constant bezig. Ik had ook thuis mogen blijven, maar ik vind dat je zoiets goed moet afmaken. Ik denk dat ieder een het maandag pas goed beseft. Je hoeft niet meer naar Philip Mor ris. Je doel is weg. Niet dat ik me zal vervelen. Ik heb al wat klusjes gereed liggen. Het hele huis moet buitenom worden geschilderd." Ron Vaders (51) uit Oud-Vosse- meer is één van de ongeveer 160 werknemers die voorlopig nog door kunnen bij het zogenaamde transitieteam van Philip Morris. Hij werkt in dat deel van de Berg se fabriek waar toegevoegde ta baksproducten worden gemaakt. Die lijn draait nog door. „Voor mij geldt dat zeker tot 1 mei. Met Alles veranderde in die nacht, Niemand die het had verwacht. Eén man die naar de politie gaat, Maar de mensen denken dat hij onzin praat De dijken braken, De golven kwamen bijna tot aan de daken, veel mensen lagen nog te pitten. Mensen gaan op daken zitten, Iedereen was bang, De kinderen sliepen allang. Iedereen was op de vlucht, Daarna kwam een diepe zucht. Het water zakte weer, Het water ging niet meer tekeer... 952-1953 De Wingerd Goes Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. et boek nu voor 25 euro .200jaarzeeland.nl MIDDELBURG - Een bizarre daad, zo noemde officier van justitie Gunnar van der Hofstede het in brand steken van een Goesenaar door de Amsterdammer Abdeloua- had N. Volgens de officier zou N. op 6 maart benzine over de Goese naar hebben gegooid en in brand gestoken. Omdat de Goesenaar ra zendsnel z'n shirt uittrok, kon het vuur snel worden gedoofd. N. werd later die avond bij Rotter dam aangehouden. Hij zou daar te gen een agent hebben verteld dat hij geprobeerd had de Goesenaar in brand te steken omdat hij tij dens een worsteling een aanste ker op de grond zag liggen. Gisteren, tijdens de rechtszaak te gen N., liet de Amsterdammer we ten dat hij een zakelijk conflict had met de Goesenaar. Deze man was hem al twee jaar geld schul dig. Hij was de 6e maart naar Goes gereden om de zaak te rege len. Daar aangekomen bleek vol gens N. dat de Goesenaar 'mij weer in de modder wilde duwen'. Volgens hem pakte hij uit frustra tie een fles en gooide vloeistof op de grond. Vervolgens ontstond er een worsteling waarbij er vloei stof over beide mannen ging. Daarop zou de Goesenaar een aan steker hebben gepakt en gepro beerd hem in brand te steken wat niet lukte en waarbij hij zelf in brand geraakte. Op basis van getuigenverklarin gen stelde de officier echter dat N. de man moet zijn die schuldig is aan het in brand steken. Volgens hem was er echter geen sprake van een poging tot moord of doodslag, maar wel een poging tot zware mishandeling. Hij eiste een celstraf van twaalf maanden. Raadsman Mohammed Eniat vroeg om zijn cliënt vrij te spre ken en stelde dat het Openbaar Ministerie lijdt aan tunnelvisie. Uitspraak 11 september. Maan Leo I Laatste werkdag voelt vreemd door Marcel Modde Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Peter Suurland, 40 jaar in dienst Kees van der Maas, 20 jaar in dienst door Emile Calon UNIVERSITY Of H CS Ki ah!<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62