Kruiningse is dolgelukkig in uniek huis Wat is er met de woning gedaan? 'Spruit is een van de moeilijkste gewassen om te telen' 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Mireille van den Berg is eerste bewoonster van de enige biobased gerenoveerde woning. KRUININGEN - Wonen in een huis waarin onder meer leem en kok kelschelpen zijn verwerkt. Mireil le van den Berg doet dat nu een kleine twee maanden, in de eer ste gerenoveerde biobased wo ning van Nederland in Kruinin- gen. Het bevalt uitstekend. „Ik wil hier niet meer weg." Bij wijze van proefproject heeft woningcorporatie R&B Wonen de jarenvijftigwoning aan de Hen ry Dunantstraat in de eerste helft van dit jaar volledig verbouwd en energiezuinig gemaakt met na tuurlijke materialen. Van den Berg, die zelf ëen paar huizen ver derop opgroeide en altijd in Krui- ningen is gebleven, is de eerste be woonster. „Ik woonde in een straat hierach ter en zag dat ze dit aan het op knappen waren. Ik werd er steeds verliefder op", vertelt de postbo de, die plannen had om kleiner te gaan wonen. Maar ze was niet de enige die een oogje had op het op dit moment unieke huisje. Meer dan vijftig mensen hadden wel in teresse om een volledig gereno veerde woning te betrekken. „Aan zienlijk meer dan normaal", be aamt Inge Huiszoon van R&B Wo nen. De sleutel ging uiteindelijk toch naar Van den Berg, die haar geluk niet op kon en kan. Duurzaam heid vindt ze belangrijk. „Zeker gelet op de huidige tijd. Waar je kan besparen, moet je dat doen. Positief dat ook een woningcorpo ratie daar in meedenkt." Van den Berg, moeder van twee dochters van wie de jongste (11) bij haar woont, heeft inmiddels een groot deel van de zomer in de woning doorgebracht. Tijdens een aantal flink warme dagen was het binnen nog lekker koel. „Leem houdt warmte vast, maar ook tegen", weet ze. Nu is de Krui- ningse naar eigen zeggen behoor lijk handig, maar ze heeft al erva ren dat je bij het ophangen van een schilderijtje wel rekening moet houden met de 'afwijkende' materialen die zijn gebruikt. „Een spijkertje blijft niet zitten in leem, je moet dan wel een plug je gebruiken." Het was om die reden, dat een deel van geïnteresseerden uitein delijk toch afhaakte. Een muurtje rood verven kan bijvoorbeeld niet, want die kleur pakt niet op leem. De woning bevat nog veel meer biobased materialen, komende winter zal moeten blijken of de isolatie" van onder meer vlaswol en kokkelschelpen afdoende is. Aan de hand van de ervaringen bekijkt R&B Wonen of meer hui zen op deze manier zullen wor den gerenoveerd. Het-is vrij kost baar, maar voor de Kruiningse wo ning zijn subsidies verstrekt. Huis- zoon: „Als we het op grotere schaal gaan doen, willen we in elk geval zoveel mogelijk Zeeuw se materialen gebruiken." In de kruipruimte zijn kokkel schelpen geblazen, de houten be gane grondvloer is gerepareerd en geïsoleerd met cellulose en hout wol. Binnenwanden zijn afge werkt met natuurlijke pleisters en leemstuc. De woning heeft een nieuwe warme jas gekregen met een buitengevelisolatiesysteem met vlaswol, houtwolplaat (Pava- tex Diffutherm) afgewerkt met een kalkgebonden pleister. Een deel van de gevel is bekleed met thermisch verduurzaamd vuren (Modiwood) en de aanbouw is op getrokken uit houtskeletbouw. Daarvan is de gevel gepotdekseld met planken die zijn gezaagd uit een oud remmingswerk van Rijks waterstaat. Het is Basralocus dat vijftig jaar in het water heeft ge staan. De woning is dampopen ge bouwd. De reden hiervoor is dat er nog geen biobased folies op de markt zijn, maar ook omdat na tuurlijke materialen vocht buffe ren en transporteren. Op de aan bouw zijn Derbipure dakbanen toegepast die zijn geproduceerd met plantaardige olie. Voor de ko zijnen en deuren is de keuze ge vallen op houten Lamikonkozij- nen en triple glas. Samen met de fors na-geïsoleerde vloer, gevels en het dak levert dit een flinke vermindering van de warmtever liezen. Omdat natuurlijke isolatie materialen warmte kunnen buffe ren is het zomercomfort ook sterk toegenomen. In de badkamer is een wastafel gemonteerd uit vlas vezelcomposiet en de vensterban ken zijn van biobased hars. Voor de afwerking van het hout is een lijnolielak van Rolsma toege past. De plafonds zijn afgewerkt met een verf op basis van so- ja-olie, eveneens van Rolsma. Hoofdaannemer was Bouwbedrijf Van de Linde uit Goes. Natuurlijke isolatiematerialen blij ken goed betaalbaar en zeer ge schikt voor renovaties. De repara tie van de houten begane grond vloer is concurrerend ten opzich te van het vervangen van de vloer door een betonnen vloer. Belang rijk voordeel is dat de vloerrepara tie een schoon en droog proces is. De vloer is meteen geschikt voor bewoning en hoeft niet uit te har den en te drogen. Het slopen van het buitenspouwblad in combina tie met het aanbrengen van een natuurlijk buitengevelisolatiesys teem blijkt duurder dan het aan brengen van een conventioneel systeem met EPS-platen. Voor een renovatie is het ademende vermogen van de natuurlijke ma terialen een belangrijk voordeel. OUWERKERK - De spruitenteelt is lastig en duur. Dat zeggen de broers Marien en Driek Bos uit Ouwerkerk. „Spruiten telen is ei genlijk topsport", zegt Marien. „Het is een van de moeilijkste ge wassen." Het komt dan ook alle maal erg precies. Geef je te weinig kunstmest, dan blijven de sprui ten te klein, geef je te veel dan schieten ze enorm in het blad. Dat geeft weer problemen met het spuiten tegen ongedierte en daardoor kunnen spruiten lelijke plekken krijgen en dat wil de con sument niet. Daarnaast is de spruitenteelt vooral veel hand werk, en dat maakt het duur, al merkt de klant dat in de winkel de spruiten en 's avonds gaan ze naar de afnemer", vertelt Driek. Dat sorteren is nog een hele klus. Eerst worden de spruiten machi naal gesorteerd op formaat. Je hebt de kleintjes, de middelmaat (die liggen bijvoorbeeld panklaar in zakjes in de supermarkt) en de grote spruiten die vooral naar Duitsland gaan. „Die grote zijn het lekkerst. Die kleintjes zijn ei genlijk nog niet rijp." Daarna wor den de spruiten 'gelezen'. Ze rol len op een lopende band en alle spruiten met een smetje worden er uit gehaald. „Dat gaat naar de koeien." Omdat de spruitentelers verschillende rassen telen (zoals late en vorstbestendige soorten) gebruiken, duurt de oogstperiode tot eind februari. lang niet altijd. Momenteel wor den de eerste spruiten geoogst. De kleine kooltjes groeien aan een stam, die wordt afgesneden en dan wordt de stam met de hand in een machine gedaan om de spruiten van de stam los te snijden. „We beginnen 's och tends om 6 uur en gaan door tot. 12.00 uur. 's Middags sorteren we Op de akker door Luc Oggel Mireille van den Berg in de achtertuin van haar biobased woning, foto's Mechteld Jansen KRUININGEN - De huurwoning uit 1953 aan de Henry Dunantstraat is grondig aangepakt. door Melita Lanting Marien (links) en Driek Bos lezen de spruiten, foto Ronald den Dekker We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54