Een nieuw seizoen vol boeken begint 'Executie' zorgt voor rillingen DIZZIE 31 Lezers delen hun nieuwste 'vondsten' 'Joe Speedboot' staat ineens weer in spotlights Linda Jansma blogt nu wekelijks op Dizzie aan hem zou verschijnen die zou zeggen: 'Hier is een document, onderteken het en je wordt 100, maar dan moet je wel vanaf nu de kelder in en daar op aardappelen en boomschors leven', dan zou mijn vader dat doen. En pas op, ik heb een bijzonder lieve vader." Inderdaad geen kwaad woord over zijn ouders. „Studeren leek mij een enorme tijd verspilling. Ik zei tegen mijn ouders - een mijnwerkersfamilie - of ik het geld dat ze kwijt zouden zijn aan mijn studie in één keer kon krijgen. Voor een jaar Amerika. Mijn ouders hebben dat gedaan. Heel tof!" Tot hij twee jaar geleden ging samenwo nen, heeft hij altijd een ongeregeld leven geleid. Van journalist bij een links tijd schrift stapte hij zo over naar de Rijks wacht. „Drie maanden heb ik schietoefe ningen gehad. Ik haal hier zo een kalasjni- kov uit elkaar en zet hem binnen drie mi nuten weer in elkaar. Het is een enorme be levenis om te onderzoeken wat macht met je doet. Hoe anders benaderen mensen jou als je een uzi in handen hebt. Ik heb daar ontzettend veel van geleerd, maar niemand begreep dat." Niet eerder leefde hij in zo'n regelmaat als tegenwoordig. Elke nacht om half 4 begint hij te schrijven, elke dag van het jaar. Tot een uur of 9. „Daarna begint een speeltuin achtige dag. Ik heb een onstuitbaar enthou siasme voor het schrijven. Ik ben allang weer begonnen aan een volgend boek." Uit binnen- en buiten land. Jong en geves tigd. Literair, thril ler, kinderboek. Fic tie of kookboek. Op Manuscripta - de feestelijke ope ning van het nieuwe boekensei- zoen zondag 7 september in Utrecht - is een doorsnee te zien van wat er de komende tijd in de boekhandel ligt en in de bestsel- lertop zal staan. Manuscripta is volgende week voor het eerst buiten Amsterdam. Deze boekenbeurs kwam een aan tal jaren geleden in plaats van de najaarseditie van Vers voor de Pers. Die variant was alteen toe gankelijk voor boekhandelaren en de pers. Om ook de lezer te berei ken, is er nu Manuscripta. Voor ontmoetingen met schrijvers en een eerste kennismaking met de boeken die in het najaar verschij nen. De volgende stap is dat Manu scripta het land in gaat. Zoals de CPNB, de commissie voor propa ganda van het Nederlandse boek, ook bijvoorbeeld de Boekenweek tegenwoordig afsluit ergens bui ten Amsterdam. Manuscripta is nu dus in Utrecht, waar het evenement samenvalt met het Uitfeest, een culturele zondag. Rond het stadhuis en in de boekhandels in de buurt heeft een groot aantal activiteiten plaats. Manuscripta duurt van 13.00 tot 18.00 uur. Hanna Bervoets, Thomas Heerma van Voss en Philip Huff delen sa men één podium. De laatste loopt vooruit op zijn Boek van de doden, dat in september uitkomt. Huffs tweede roman Niemand in de stad werd juichend ontvangen en be kroond met de Dioraphte Litera tuurprijs. Dat maakt dat de ver wachtingen voor zijn nieuwe ro man hooggespannen zijn. Hanna Bervoets zal vertellen over Efter, dat speelt in een toekomsti ge wereld waarin verliefdheid als een uitroeibaar kwaad wordt ge- zien. De farmaceutische industrie ziet wel brood in een pil tegen ver liefdheid. Van Thomas Heerma van Voss verschijnt de verhalen bundel De derde persoon. Uitgeverijen hebben eigen stands. Jannetje Koetewijn en Henk Spaan komen beiden met een eer ste roman. Dimitri Verhulst is de man die het Boekenweekge schenk van volgend jaar gaat schrijven. Eerst komt hij nog met een nieuwe roman. Deze drie au teurs zijn te vinden bij de stand van Atlas Contact. Voor de kinderen is de aanwezig heid leuk van Geronimo Stilton, bij de Wakkere Muis om 15.00 uur. Bij Ambo Anthos zijn achtereen volgens Marion Pauw, Elle van Rijn, Herman Koch, Simone van der Vlugt, Auke Hulst en Jannah Loontjens aanwezig. Ook buiten landse auteurs komen opdraven. Jill Mansell, John Boyne en de winnaar van de Europese Litera tuurprijs 2014: Jerome Ferrari. Bij Dizzie.nl, in de centrale hal van het Stadhuis, gaat de aan dacht uit naar de young adultau- teurs Jen Minkman, Marleen Ekel- mans en Mei Wallis de Vries en de thrillers van Xenia Kasper en Peter Römer. Römer presenteert de 75e Baantjer. Ook Kees van Beij num, Adriaan van Dis en Esther Gerritsen hebben nieuwe romans geschreven en vertellen daarover. Het is slechts een selectie uit wat een stortvloed aan nieuwe boe ken lijkt te worden. Misère in de uitgeefwereld, zo wordt gezegd, maar de uitgevers sloven zich uit met vele nieuwe uitgaven. Een groot aantal daarvan verschijnt al in september, alsof het boekenvak nog voor de Kinderboekenweek van begin oktober een tussen- sprint wil inzetten. Uitgekeken wordt dit najaar ook naar nieuw werk van onder ande ren Nederlandse auteurs als Jamal Ouariachi, Rebekka W.R. Brem- mer, Ernest van der Kwast, Gus- taaf Peek en Christiaan Weijts. Van Atte Jongstra verschijnt Worst, van Theodor Holman een roman over Theo van Gogh. Bij de vertalingen vallen de nieu we titels op van Denis Johnson, Jo seph O'Neill, David Mitchell, Ian McEwan, Bernard Schlink en Juan Gabriel Vasquez. Van Paulo Coel- ho komt Overspel uit. Bij non-fictie steekt één titel bo ven alles uit: de vertaling van het baanbrekende economieboek van Thomas Piketty: Le Capital au XXIe siècle. Veel aandacht ook zal uitgaan naar Een vlucht regenwulpen. De be kendste roman van Maarten 't Hart staat centraal in de jaarlijkse leesactie Nederland Leest. Maar dan is het al november. Dick Wolf hoef je niet uit te leg gen hoe je een spannend boek schrijft. Al is Executie nog maar zijn tweede, Wolf heeft ruime er varing opgedaan met het beden ken en schrijven van tv-series als Hill Street Blues, Miami Vice en Law Order. Niet verwonderlijk dus dat Execu tie begint met een apotheose waar de meeste thrillers mee ein digen. Wolf beschrijft zo treffend een af rekening in het koude grensge bied tussen de Verenigde Staten en Canada, dat je er koude rillin gen van krijgt. Het verhaal verplaatst zich dan snel van het desolate platteland naar het hectische New York en neemt meteen een heel andere wending. In New York wordt rechercheur Jeremy Fisk belast met de bewa king van de Mexicaanse presi dent, die naar New York komt voor de ondertekening van een an tidrugsverdrag met de Verenigde Staten. De Mexicanen nemen zelf ook be veiliging mee en zo wordt Fisk ge koppeld aan zijn vrouwelijke evenknie Cecilia Garza. Garza houdt er echter nog een ei gen agenda op na. Om persoonlij ke redenen jaagt zij op de grote drugsbaas Kolibrie. Dick Wolf schrijft snel en beel dend, zoals van een tv-maker ver wacht kan worden. Hij legt waar nodig bepaalde zaken uit, zoals dat ook veelvuldig in Law Order gebeurt. Bijvoorbeeld waarom een dood lichaam blijft drijven als het in water wordt gegooid en waarom iemand die verdrinkt naar de bodem zakt. Reuze leer zaam dus. In het begin denk je nog even dat Wolf veel personages opvoert, maar dat blijkt toch niet zo. Hij concentreert zich vooral op enke le hoofdrolspelers en werkt die ka rakters goed uit. Dat houdt het verhaal prettig overzichtelijk. Pas helemaal op het einde, en zo hoort dat ook in een goede thril ler, komen de ogenschijnlijk losse eindjes bij elkaar. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2014 MANUSCRIPTA Pogingen iets van het leven te maken RECENSIES Lees online de nieuwe recensies van Diz- zie-leden: Hendrik Groen Pogingen iets van het leven te maken); John Boyne (De jon gen die zijn vader zocht); James Carlos Bla ke (Schurkenbloed); Linda Samplonius (Koel cel) en Assaf Gavron (De nederzetting). INTERVIEW Onverwacht is Joe Speedboot terugge keerd in de bestsellerlijst. Deze roman uit begin 2005 is inmiddels een klassie ker en zorgde voor de doorbraak van Tommy Wieringa. Een interview uit die tijd met de schrijver is nu online te lezen. INDA JANSMA BEST BEOORDEELD Auteur Linda Jansma kennen we onder meer van het boek Tweestrijd, het best be oordeelde boek op Dizzie.nl. De schrijf ster, van wie dit jaar ook Doelwit en Vrij Spel verschenen, gaat tot 17 oktober we kelijks bloggen op de boekencommunity. door Theo Hakkert I Kees van Beijnum foto HH www.manuscripta.nl THRILLER door Alice Plekkenpol txecutte Dick Wolf Vertaling Marjo lein van Velzen 317 blz. De Boekerij 19,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31