30 DIZZIE Dizzie .lil Ca naar Dizzie.nl interview Zijn ro mans zijn burlesk, grof, hilarisch en snel. De Vlaamse schrijver Marnix Peeters scheert langs de rand van het absurde. Veel seks ook in zijn nieu we roman Eddy Van gelis. „Er zit veel reali teit in, maar het is al lemaal fantasie." De mooiste boeken ontdek je samen! Win een kaartje voor Tessa de Loo Opnieuw uitgegeven 'Augustus' in Latijn Dit alles gezegd zijnde, moet hem dit van het hart: „In al zijn groteskheid gaat mijn boek dieper dan mensen denken." Eddy Vangelis vraagt om hem moverende rede nen, die Peeters beetje bij beetje uit de doe ken doet, functieverlaging aan. „Terwijl ie dereen het juist hogerop gaat zoeken bij een midlifecrisis, doet Eddy dat niet en dat vond ik belangrijk. Mensen vragen zich zel den af hoe ze geworden zijn als ze zijn. Vanaf de geboorte worden zij volgeschept door anderen: ouders, onderwijzers, ieder een die hen omringt. Iedereen voegt aan ons lege vat een lepel toe van iets. Een hou ding, een angst, lef of geen lef. Tot ons 18e hebben we zelden een eigen beslissing ge nomen. Dat we daar nog vraagtekens bij hebben geplaatst, dringt vaak pas door op ons 50e." Helemaal een gruwel is in zijn ogen de vijf tiger die tegen heug en meug in zijn baan blijft hangen. Ik heb geen enkel talent om begrip te hebben voor dat soort houdin gen. Ik begrijp niet dat iemand op zijn vijf tigste zegt: ik doe dit werk al tien jaar met tegenzin, maar ik blijf het nog vijftien jaar doen en dan ga ik maar met pensioen. Wat is dat toch dat mensen allemaal zo snel mo gelijk stoppen met het actieve leven?" Zijn eigen vader niet uitgezonderd. „Mijn vader is 83. Hij heeft zich voorgenomen: ik word 100. Alles dient dat doel. Hij heeft geen actief leven, want in een actief leven schuilt gevaar. Wanneer morgen een fee et is alsof hij op de uit kijk zit. Een vrijdagmid dag in Antwerpen. Ach ter het raam van een van zijn stamcafés roert Marnix Peeters (49) in zijn thee en houdt hij de straat in de gaten. Hij is net even stie kem wezen kijken in de boekhandels ver derop in het centrum. „Met de pet half voor de ogen. Ik schaam me niet, maar je wilt toch ook weer niet dat ze je zien." Overal zag hij, tot zijn grote tevredenheid, stapels van zijn nieuwe, derde roman die een lange titel draagt: De tenondergang en de ongelooflijke wederopstanding van Eddy Vangelis. Om de volksmond te helpen bij het vinden van een geschikte afkorting voor dit groteske leesavontuur heeft de vormgever de naam Eddy Vangelis in rood op het omslag laten afdrukken. Eddy Vangelis, de rechtschapene die een loer wordt gedraaid. Door het leven zelf en vooral door zijn collega's op kantoor. Eddy Vangelis, die op wraak zint en die wraak ook compromisloos ten uitvoer brengt. Een roman in 71 vlotte hoofdstukken. Een zedenschets. Of zoals hij het noemt: 'dorps toneel uit de jaren tachtig'. Met grof ge weld, grove humor en cartooneske seks. Vraag Marnix Peeters wie er in het boek geen seks heeft en hij noemt prompt twee namen uit de ruim dertig personages die zijn boertige vertelling bevolken. En dan nuanceert hij het zo: „Zij hebben geen seks, maar er wordt flink geneukt." Oneindig is zijn vocabulaire voor de be schrijving van de daad, die in de roman slechts op mechanische wijze wordt bedre ven. Het gaat van jong tot heel oud. „Seks is plezant om te schrijven. Ik vind dat een van de heerlijkste dingen. Ik kan niet stop pen. Met schrijven dan, hé. Het is een slingerend pad. Erboven ligt het pornografische. Daar leunt het boek tegenaan af en toe, maar je mag die grens niet over. Dat is te plat. Eronder huist het wel wil len maar niet kunnen. De keurige seks. Zo fout. Dat is het niveau van de ambtenaar burgerlijke stand." Marnix Peeters vindt het prima dat zijn roman met 'vermaak' wordt aangeduid. Rondspattend schrijfplezier vindt hij 'het schoonste compliment' dat hem kan worden gemaakt. „In de Ne derlandstalige literatuur zit veel ernst en weinig humor." Hij noemt de J. Kessels-romans van P.F. Thomése als uitzondering. „Het mag schoon zijn maar la chen is verdacht. Ongebreideld fantaseren is in het Nederlands taalgebied zo ongeveer verbo- De tenondergang en de den." Want fantasie is het, dat wil hij bena drukken. „Ik vind het heel moeilijk om over echte dingen te schrijven. Ik wil dat ook helemaal niet. Er zit wel veel realiteit in, maar het is allemaal fantasie." Hij gaat daarbij ver voorbij het karikatura le. Zo lijkt het. Neem Frouke De Muynck, de jonge studente die met een ontelbaar aantal mannen vlugge, vluchtige seks heeft. Ze houdt gewoon nooit op. „Er bestaan heus vrouwen die on verzadigbaar zijn. Wie kent ze niet van vroeger, meisjes in het dorp bij wie je altijd terecht kon. Even een snel samenzijn achter de dancing, die meisjes bestaan. Ik kom ze alleen te weinig tegen." En dan die drank. Die vloeit en stroomt, 's Ochtends vroeg al. Sloten alcohol, kleine beken, be ginnende rivieren. „De redacteur belde op. Of mijn beschrijving van de caféwereld in de roman niet veel te gortig was? Acht trip les van Westmalle 's ochtends, een alcoholicus deinst daar niet voor terug. Die drinkt eerst een fles wodka leeg en bestelt dan pas acht triples. Wie de alcohol niet kent, heeft geen idee hoe het er aan toegaat. Dan krijg je dat mijn werk wordt ingeschat als verge zocht. Het is een gecumuleerde vulkaan, maar vrij realistisch." Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. TESSA DE LOO EEN GOED NEST PRESENTATIE Tessa de Loo vertelt 5 september in Amsterdam over Een goed nest. Dat boek gaat over de slechte rela tie tussen twee zussen. Dizzie.nl verloot 3 keer 2 kaartjes voor de presentatie en geeft boeken weg. JOHN WILLIAMS Het opnieuw verschenen boek Augus tus van John Williams komt volgend jaar in het Latijn uit. Lebowski heeft de wereldrechten gekocht. Er wordt interesse verwacht van universiteiten uit Italië en de VS. Lees Dizzie.nl door Theo Hakkert 'Schrijven over seks is plezant' Eddy Vangelis ongelooflijke wederopstanding van Eddy Vangelis Marnix Peeters 319 blz. Prometheus 19,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30