Medisch tatoeëren is apart vak Rinus Souisa (medisch) tatoeëerder en Chantalle Wevers, genezen van borstkanker, praten over gevoel, ziekte en Leven met hoofdletter L. 26 EELAND MEDISCH TATOEEREN Ik maak mensen mooi met mijn tattoos, maar ik maak mensen weer heel met mijn medische tatoeages. Dat is een groot verschil'. Rinus Souisa (58); straatjongen, ta toeëerder, uitvinder en hele grote teddybeer. In alles wat hij doet, is en blijft hij Rinus. Gedreven, ge passioneerd, ongeremd soms. Zon der concessies. Nou ja, eentje dan. Het 'rare pakkie' dat hij draagt als hij in de operatiekamer werkt. Grinnikend: „Tatoeëren en de me dische wereld stonden lang lijn recht tegenover elkaar. Samenwer ken, dat was not done. Nu werk ik al lang samen met plastisch chi rurgen. Maar ja, zonder dat pakkie (operatiemuts en -schort) mocht ik de OK niet in. Da's gewoon pro tocol. Dus aantrekken die handel. Want het gaat om de patiënt. Niet om mij." Rinus is een bekende verschij ning, een beer van een vent, vol tattoos. Maar met een klein hart je. Zijn werk als medisch tatoeëer der in het Medisch Weiness Cen trum Zeeland (MWCZ) in Goes doet hij dan ook vanuit de grond van zijn hart. „Ik heb mijn sociale inslag van huis uit meegekregen". Comfortabel zetelend in een van de 'werkstoelen' in zijn tattoostu- dio Fine Line vertelt hij. Een tsunami aan verhalen, belevenis- Hey Chantalle, je leeft maar één keer. Maak er een feestje van. Leef je leven zoals het is sen en ervaringen; van zijn eerste patiënte tot zijn nieuwe uitvin ding, de tatoeagemachine Swin- ger. „Een meisje van veertien was zo'n 45 jaar geleden mijn eerste patiënte. Zij had een wijnvlek in haar gezicht. Ik heb toen zelf met de kleur gemengd die paste bij haar huidskleur en haar gehol pen. Een ontzettend pijnlijke be handeling. Tatoeëren in het ge zicht is zo naar. Nu gebeurt dat in de OK onder narcose." Rinus verricht als medisch ta toeëerder helend werk. „Het is zo mooi om te doen. Je maakt men sen weer heel. Je geeft ze weer hun zelfvertrouwen, hun eigen waarde terug. Vrouwen die een te pelhof getatoeëerd krijgen, kun nen hun borstkankerhoofdstuk daarmee afsluiten. Maar voor an deren kan het ook heel verwar rend zijn als een behandeling ge slaagd is. Iemand met een wijn vlek in het gezicht, heeft tot aan die behandeling alles gedaan om die vlek te camoufleren. Die viel altijd op in de massa. Als de vlek weg is, voelt dat bloot. Alsof'ie zonder make-up naar buiten gaat. Die moet dan leren weer in zijn eigen ogen te kijken in plaats van naar die vlek. Want die is er niet meer." „Ik doe dit omdat ik dat wil. Om dat ik dat goed kan. Ik probeer mensen weer in hun eigen ik te la ten stappen. De 'ik' van voor de ziekte, de 'ik' van voor het onge luk of de 'ik' zonder huidaandoe ning. Als iemand weer gelukkig is, is dat voor mij genoeg. Dat maakt de wereld weer een stukje mooier. Ik doe een 'kunstje', maar dat kan ik heel goed. Daar gaat het om; doen waar je goed in bent. Als je daarmee ook heelt en helpt, is dat geweldig. Met mijn 'gewone' tatoeages in m'n studio vallen mensen op. Door mijn medische tatoeages val len ze juist niet meer op." Rinus Souisa is medisch tatoeëerder en werkt sa men met de Zeeuwse plastisch chirurgen van Zeeland Care. Sinds kort is er ook een samenwer king met een Gentse plastisch chirurg. De sa menwerking ontstond lang geleden bij de behan deling van een wijnvlek bij een jong meisje in de Middelburgse tattoo-studio van Souisa. Plas tisch chirurg H. P. van Not kwam daar het meis je plaatselijk verdoven. Die samenwerking is in middels fors uitgebreid. Souisa werkt eeo dag in de week voor Zeeland Care. Hij camoufleert bij voorbeeld wijnvlekken en littekens door huid- kleurige pigmenten of medicatie met een ta toeagenaald in de huid te brengen. Bij vrouwen met geamputeerde borsten reconstrueert hij het tepelhof. Minder belastend en minder risico op complicaties dan bij de 'traditionele' methode waarbij een stukje huid wordt gebruikt. Ook bij patiënten met een ziekte die haaruitval veroor zaakt, kan Souisa uitkomst bieden. Het zijn geen cosmetische tatoeages, de behandelingen heb ben allen een medische achtergrond. Ik maak mensen weer heel door Annemarie Zevenbergen Rinus Souisa Rinus Souisa: „Je geeft mensen hun zelfvertrouwen, hun eigenwaarde terug."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26