WONEN 13 Het feestje voorbij? Hang de stoelen op Fraaie opbergplek voor cd's én Ip's van een meter hoog. Deze hybri de bloeit met de gebruikelijke ge le schotelvormige bloemen, maar het is vooral de grote bos ragfijne meeldraden die de bloem iets extra's geeft. In het najaar ver kleurt het blad naar koperrood, waardoor het een mooie achter grond vormt voor de bessen. Die zijn eerst bruinrood en verkleu ren later naar zwart. In het voor jaar kun je de plant tot vlak bo ven de grond terugsnoeien. Hypericums kun je indelen in drie grote groepen: Europese, Amerikaanse en Aziatische. De Europese zijn vooral van belang als geneesmiddel. De Amerikaan se zijn sierlijk, met kleinere bloe men dan de Aziatische. Maar zo als je altijd zult zien: hoe groter de bloem, des te minder winter hard het Sint-Janskruid. HEBBEN luxe praktijk van kasteelhotel plus restau rant. In de bediening treffen we eerstejaars studenten, tweedejaars geven hen leiding en de managementtaken worden uitge voerd door eindejaarsstudenten. Het is met een de reden dat niet iedereen dit topadres- je kent. Juist omdat studenten al het werk doen en hotel en restaurant een leerplek zijn, kan de prijs laag blijven. Lager dan normaal voor een verblijf op dit niveau. Maar dat schreeuwen ze bij Chateau Bethle hem - waarschijnlijk ook uit respect voor collega's in de regio - niet van de daken. Een rondleiding door een student is vast onderdeel van een verblijf in het kasteel. We krijgen te horen dat al in de dertiende eeuw een kasteel of hoeve zou hebben ge staan op de plek van het huidige Chateau Bethlehem. De laatste eigenaar en bewoner is een lid van de Maastrichtse onderne mersfamilie Regout-Stevens, bekend van de Regout Aardewerkfabriek. De toestand van het kasteel verslechtert en als de hotel school het in 1953 aankoopt, is het een ver vallen gebouw. Heel lang wonen er studen ten in het oude kasteel, later houdt de ho telschool er kantoor. Pas in 2009 gaat de kogel door de kerk (of het kasteel) en alles op de schop. Chateau Bethlehem heropent in 2010 als een echt hotel, waar studenten de fijne kneepjes van het vak kunnen leren. Er komen 26 ka mers, een bar en een restaurant. De Neder landse ontwerper Henk Vos - bekend van zijn banken en meubels voor Gelderland en Linteloo en woonwinkel Maupertuus in Groningen - bedenkt het interieur. Hij vraagt gevestigd en aanstormend ontwerp talent van eigen bodem kamers van het ho tel onder handen te nemen. Zo tekent ont werper - en zoon - Bart Vos voor de gan gen, Leon de Lange ontwerpt het restau rant en komen er onder andere Piet Hein Eek-kamers en een Richard Hutten-suite. Wij logeren in een van de Paper Suites van Studio Job. Alles in de kamer is hier van de hand van Job Smeets en Nynke Tynagel, sa men Studio Job. De wanden zijn bekleed met Job-papier; kast, bed, kroonluchters, bedkastjes en raamluiken-op-maat zijn DESIGNWINKELS door Job gemaakt van papierpulp. Op het bed liggen kussens van Studio Job. Het is een goed begin van een weekendje design snuiven in Maastricht. Om lekker in de stemming te komen, is het viergangendiner (26,75 euro) een aanra der. Enthousiaste studenten loodsen ons toegewijd via amuse en aperitief door een menu vol heerlijkheden: veel asperges, maar ook ham, lentegroenten, lam, aard beien en kaas. De bijpassende wijnen uit het arrangement (17,50 euro voor glazen en 6 euro voor proeven - dat laatste was ach teraf wellicht verstandiger geweest) doen de rest. Gelukkig is het de volgende dag maar een halfuurtje lekker wandelen langs de Maas naar het bruisende centrum van Maastricht, zodat we fris aan een rondje designsnuiven kunnen beginnen. ETEN DRINKEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2014 Wie kent het probleem niet? Je houdt thuis een feestje en hoe meer zielen des te meer vreugd. Dus nodig je een groep vrienden uit. Al snel wordt de comfortabele bank geconfisqueerd door meer mensen dan er eigenlijk op passen. Uit nood schuifje de ietwat ongemakkelijke eetkamerstoelen er bij. Dan de poef, het krukje van de kin derkamer, de bureaustoel, zelfs de gammele fauteuil van opa moet in stelling worden gebracht. Het kan ook anders: koop extra stoe len. Niet van die lompe exemplaren die je op al die dagen dat je géén feest je geeft, in de weg staan. Maar neem klapstoelen. Zoals deze uiterst effi- Hanger Chair, foto's PR ciënte, vrolijke en ruimtebesparende Hanger Chair van ontwerper Philippe Malouin. Als je hem niet nodig hebt, hang je hem aan de 'ingebouwde' haak aan de muur in de schuur of in de kledingkast. De handige klapstoel is verkrijgbaar in tal van kleuren, on- Open/Close Series van Atocha. der meer in het geel, blauw en grijs. Er is ook een nadeel aan deze stoel. Zoals bij veel bijzondere ontwerpen, is het slikken bij het horen van de prijs: 190 euro. Toch kopen? Zie: www.umbrashift.com De hedendaagse elpeeverzamelaar is niet te benijden. Als hij überhaupt zijn muziek op vinyl kan vinden, wordt de opgave daarna wellicht nog groter om een geschikt stereomeubel te vinden dat nog plaats biedt aan Ip's. Want tegenwoordig zijn opberg- vakken in zo'n meubel zo geconstru eerd dat alleen cd's en dvd's erin pas sen. Atocha Design komt de vinyllief- hebber tegemoet met deze Open/Close Series. Beneden een ruim vak voor de verzameling Ip's, bovenin uitsparingen voor apparatuur. Het meubel kost 4.700 euro, te koop bij: www.atochadesign.com I Foto's: 1. Chateau Bethlehem ligt verscholen in de Maastrichtse woonwijk Limmel en is de afge lopen jaren met veel zorg en smaak gereno veerd. Nu is het omliggende groen aan de beurt. 2. Leon de Lange studeerde aan Design Aca demy Eindhoven. Hij liet zich inspireren door het thema 'a classroom' voor de inrichting van het restaurant. 3. Gerben van der Molen is oud-student van de Hogere Hotelschool in Maastricht en auto didact in interieurvormgeving. Hij ontwierp een weelderige suite voor het hotel mét schommel aan een van de oude balken. 4. Een blauw betegelde kamer, inclusief 'kleedhokjes' - badkamer - net als in een zwembad. Dromen over de vlinderslag en borstcrawl in de kamer van Richard Hutten. 5. Piet Hein Eek timmerde (hoe kon het ook anders) een bed, een bedstee plus geheime hut in zijn suite, foto's DesignPress www.hotelschoolmaastricht.nl/ teaching-hotel-maastricht reageren? wonen@depersdienst.nl CONFLICT Conflict is een eigentijdse, hippe designwinkel met meubels, boe ken, cadeautjes maar vooral veel keramiek. En dat past natuurlijk prima in Maastricht, van oudsher de keramiekstad van Nederland waar onder andere de tegelbakke rij van Mosa nog aan herinnert. Conflict verkoopt werk van Neder landse merken en makers als Droog, Piet Hein Eek, Thomas Eyck en Koninklijke Tichelaar Mak- kum maar ook van internationale smaakmakers als Artecnica, Au- thentics en Dark. Conlict (Mincke- lersstraat 14) ligt heel centraal in het vierkant dat wordt omsloten door de Markt, het Vrijthof, de Sint Servaasbrug en het Onze Lie ve Vrouweplein. Meer informatie: www.conflict.to. DAAN DESIGN INTERIEUR Daan Design Interieur opende vorig najaar de deuren aan de Klei ne Gracht 36, een zijstraat van de Markt. Daan Buscop combineert zijn commerciële kracht (hij stu deerde in 2010 af aan de VU in Amsterdam, richting bedrijfskun de) met zijn passie voor interieur. Het resultaat is een frisse, verzorg de winkel waar je prima kunt woonshoppen maar ook terecht kunt voor een uitgewerkt plan voor een nieuw interieur. Daan biedt een eigenwijze en eigentijd se mix van merken met meer tra ditionele namen als Diez en Kar tell maar ook labels als Floris Ho- vers, Graypants en Seletti. Meer informatie: www.ditisdaan.nl. In bourgondisch Maastricht kun je op vrijwel elke straathoek bor relen, lunchen en dineren. Boek een Proef Maastricht-wandeling bij de VW om de gastronomische geheimen van de stad te ontdek ken. Ook zijn er volop bakkerswin keltjes en heeft Adriaan de Smaak maker ambachtelijke chutney en mosterd. De liefhebber van Lim burgse 'vla' (en wie is dat niet?) volgt een workshop vlaaien bak ken in de Bisschopsmolen aan de Stenenbrug. Sluit de dag af met een dampend bord 'zoervleisj' bij Café Sjiek. Smakelijk! Info: www.vwmaastricht.nl; www.adriaandesmaakmaker.nl; www.bisschopsmolen.nl; www.cafesjiek.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13