Citytrip vol design: Hypericum 12 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Sint-Janskruid - of Hyperi cum - wordt ook wel jaag-den-duvel genoemd. Dat wijst op het gebruik als geneesmiddel tegen depres sies. Omdat één op de tien Neder landers aangeeft wel eens aan de pressies of neerslachtigheid te lij den, is de markt voor dit genees middel groot. Medicinale Hyperi cum groeit overal; in de zon en in de schaduw, op goede en minder goede grond. Het is net onkruid, al is dit aan de prijzen van de homeopatische geneesmiddelen niet te merken. Wie rijk wil wor den, moet in de alternatieve me dici jnfabricatie gaan. De soort die in de alternatieve ge neeskunde wordt gebruikt, is Hypericum androsaemum. Die kom je in Europa in het wild op droge grond tegen en is niet on aardig. Maar die plant je niet zo snel in je tuin. Er zijn mooiere soorten. Het Sint-Janskruid dat vroeger vaak in tuinen stond, maar dat de laatste jaren een beet je in onbruik lijkt geraakt, is Hy pericum calycinum. Die kun je de voorloper van alle bodembe dekkers noemen. Sint-Janskruid werd al geplant toen het woord 'bodembedekker' nog moest wor den uitgevonden. Hypericum calycinum wordt vaak geplant op plaatsen waar an dere planten slecht groeien om dat het te droog of te onvrucht baar is, bijvoorbeeld onder hoge bomen. Nu zegt dat niet dat de plant daar bij voorkeur groeit. Net als bijna alle planten groeit ook Hypericum calycinum liever in goede dan in slechte grond. In goede grond ziet de plant er ook onvergelijkbaar veel beter uit Een Hypericum die te droog staat, krijgt vaak last van roest, een schimmelziekte die niet do delijk is, maar wel ontsiert. Hypericum calycinum wordt zo'n 30 centimeter hoog en is te herkennen aan de blauwe zweem over het donkergroene blad. Deze halfheester is half winterhard: in strenge winters vriest de plant te rug en in zachte winters blijft hij groen. Het minst voordelig ziet hij eruit in het tussenstadium: half bruin en half groen. Dan zou je willen dat hij bladverliezend was. Het dichte gewas vormt een goede uitvalsbasis voor slakken, maar dat geldt ook voor buxus, zonder de populariteit van die struik te verminderen. Als posi tief nieuws kan gemeld worden dat konijnen geen Hypericum lus ten. Kennelijk hebben die geen last van depressies. Hypericums zijn halfheesters: geen echte heester, maar ook geen vaste plant. Een soort die we allemaal kennen, is degene die tegenwoordig te pas en te on pas door bloemisten in boeketten wordt verwerkt: Hypericum x - inodorum, een plant die in één seizoen uitgroeit tot een heester Het is een goedbewaard ge heim. Misschien zouden we het eigenlijk voor ons zelf moeten houden. Want op loopafstand van het cen trum van Maastricht ligt een heerlijk logeeradres. Midden in een heel gewone woonwijk ligt een wit kasteeltje met 26 luxe kamers - al lemaal ingericht door Nederlandse ontwer pers - en een beschutte binnenplaats waar je je heerlijk kunt terugtrekken na een drukke week. Je drinkt er een aperitief in de laatste avondzon voor het diner wordt geserveerd in het hip ingerichte restaurant L'Etoile, in een interieur dat losjes is geïn spireerd op een klaslokaal. En dat allemaal voor een prijs die uitnodigt er nog een nachtje aan vast te plakken. Chateau Bethlehem blijkt een Teaching Ho tel te zijn en is onderdeel van de campus van de Hogere Hotelschool in Maastricht. Hier oefenen de aspirant-hoteliers in de JF1 f6 De zomer komt ten einde, maar niet getreurd: binnen is het knus. Tijd voor het op doen van wooninspiratie, met dubbeldikke woonmagazines, beurzen én een designuitje. Deel 1 van onze serie Logerén in stijl: Teaching Hotel Chateau Bethlehem. Met de beste designtips voor Maastricht. Hypericum x inodorum bessen. door Renske Schriemer en Suzanne Dijkstra Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12