DSM stopt ethanol uit afval I van maïs in de benzinetank I I I Bouwlobby opnieuw succesvol: nóg een jaar lage btw op verbouw f PREPAID Hollande wil snel eurotop om economie op te peppen HBsJ mÈm ONZE NIEUWE SMARTPHONE Nu ook supersnel 4G op Prepaid met de Vodafone Smart 4 turbo. Koning Willem-Alexander vliegt voor de officiële opening, woens dag, speciaal naar de Verenigde Staten. De fabriek in Emmetsburg (Iowa) is een gezamenlijk project van DSM en zijn Amerikaanse partner Poet. Ze willen met hun 'bio-brandstof van de tweede ge neratie' een plekje veroveren naast de sterk bekritiseerde bio brandstoffen van de eerste genera tie, waarvan in de VS maar liefst 6o miljard liter per jaar wordt ge produceerd. Milieu-organisaties hebben forse bezwaren tegen het gebruik van voedselgewassen en landbouw gronden voor brandstoffen, zoals nu gebeurt met de eerste genera tie bio-ethanol. Door alleen het plantenafval van de maïsoogst te gebruiken, denken DSM en Poet die bezwaren te kunnen onder vangen. Vooralsnog zijn ze echter een klei ne speler met hun nieuwe fabriek met een capaciteit van 75 miljoen liter. De raffinaderij maakt brand stof van de kolven, bladeren, kaf en stengels die achterblijven na de oogst. Drie kwart van het maïs- afVal blijft op de velden liggen om de bodem te verrijken, een kwart gaat naar de Poet/DSM-fa- briek. Boeren krijgen daar een ver goeding voor. De fabriek verwerkt dagelijks 770 ton maïsresten en maakt daar 75 miljoen liter bio-ethanol per jaar van. Alleen al in de VS is volgens Poet en DSM genoeg plek om 350 tot 400 bioraffinaderijen te bou wen. Daar is het DSM en partner Poet uiteindelijk om te doen: ze willen hun raffinagetechniek in li centie gaan verkopen aan andere ethanolproducenten. Enzymen en gisten van DSM spe len daarbij een hoofdrol: een cock tail van enzymen zet het planten afval om in suikers. Speciale gis- De Franse president Frangois Hollande wil op korte termijn een eurotop houden om te be palen hoe de kwakkelende Eu ropese economie vooruit kan worden geholpen. Daarbij moet ook worden gekeken naar de mogelijkheid het tem po waarin bezuinigingen wor den doorgevoerd aan te passen. Dat stelde hij gisteren in een toespraak voor Franse diploma ten. „Het herstel is te zwak. De inflatie is te laag. De euro is te sterk", somde Hollande de pro blemen in de eurozone op. „Europa wordt bedreigd door een lange en mogelijk eindelo- Meer werklozen dan gedacht in Duitsland Het aantal werklozen in Duits land is in augustus licht geste gen. Het arbeidsbureau telde deze maand 2.000 meer werklo zen dan in juli. Economen had den juist verwacht dat het aan tal met 5.000 zou afnemen. Ver der werd gisteren gemeld dat in juli het aantal mensen zon der betaald werk met 12.000 is toegenomen. ze periode van stagnatie als we niets doen." Volgens de president moeten de eurolanden alle ruimte ge bruiken die ze hebben om de verbetering van de overheidsfi nanciën aan te passen aan de economische omstandigheden. Hollande benadrukte dat de nieuwe Franse regering 'meer dan ooif vastbesloten is om economische hervormingen door te voeren. „Maar die kun nen niet werken als Europa niet wordt gemobiliseerd", voegde hij daaraan toe. Hollan de wil meer ruimte dan 'Brus sel' hem nu toestaat. Verlies verwacht op verkoop van Vivat SNS verwacht een verlies op de verkoop van verzekerings dochter Reaal, intussen her doopt tot Vivat. Dat staat voor 2,4 miljard in de boeken. Bin nenlandse en buitenlandse par tijen hebben interesse in het genationaliseerde bedrijf. Vivat maakte gisteren een verlies van 125 miljoen bekend over het eerste halfjaar van 2014. ten maken van die suikers bio-et hanol. De VS subsidiëren de ont wikkeling van de techniek. Het ministerie van Energie heeft het ontwerp en de bouw van de fa briek met 100 miljoen dollar ge steund en de staat Iowa heeft 20 miljoen bijgedragen. De markt voor biobrandstoffen uit plantenafval is - op papier - gi gantisch. In de Verenigde Staten rijden sommige auto's al op 85 procent bio-ethanol en in Brazilië zelfs op 100 procent. In de VS is meer dan 1 miljard ton biomassa beschikbaar, waarmee in theorie een derde van het benzinever bruik kan worden afgedekt. Vol gens DSM en Poet zijn de voorde len voor het milieu groot en kan de productie 35.000 tot 70.000 ba nen opleveren in heel de VS. Volgens de Aannemersfederatie, de branchevereniging van mkb-bedrijven in de bouw, is het lage tarief 'een prikkel die hard nodig is in de sector'. Maxime Ver hagen, voorzitter van Bouwend Nederland: „Het is heel goed dat het kabinet de bouw dit zetje in de rug geeft, hierdoor blijven veel banen behouden." De btw-verlaging, die van toepas sing is op de arbeidskosten van een gróót aantal verbouwwerk- zaamheden, ging in op 1 maart vo rig jaar. Na een voorzichtige start heeft de maatregel geleid tot fors meer opdrachten voor klussers, bouwers en hoveniers. Volgens de Aannemersfederatie heeft het fis cale voordeel geleid tot het be houd van zo'n 20.000 banen in de bouw. De bouw heeft druk gelobbyd voor verlenging van de maatregel. „We hebben er met succes voor gevochten", aldus Verhagen. Hij noemt het 'prachtig' dat het kabi net weer aan de bouw denkt, nu er wat extra geld te besteden is. Het is al de tweede keer dat de pe riode wordt verlengd. De maatre gel kwam voort uit het woonak- koord van februari 2013. De maat regel zou een jaar gelden, maar vo rig jaar tijdens het begrotingsover leg werd al besloten die periode te verlengen tot 1 januari 2015. De verlenging kost het kabinet naar verluidt ruim 100 miljoen eu ro misgelopen belastinginkom sten. Volgens de Aannemersfede ratie pakt de uiteindelijke reke ning echter lager uit. Er wordt volgens de federatie met de maatregel bespaard op WW-uitkeringen en tegelijkertijd wordt meer loon- en inkomsten belasting afgedragen. Nóg een voordeel, volgens de Aannemers federatie: woningen worden snel ler verduurzaamd, omdat ook iso latiemaatregelen onder het lage ta rief vallen. Het verlaagde tarief is in principe van toepassing op alle renovatie- en herstelwerkzaamheden in en aan een woning. Ook de aanleg van een nieuwe tuin hoort daar bij. Voor zaken als glazen wassen, het vervangen van gordijnen en zonwering en het leggen van vloerbedekking geldt het verlaag de btw-tarief niet. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2014 ECONOMIE 11 Het is al de tweede keer dat de tijdelijke btw-verlaging wordt verlengd. In maart 2013 ging de verlaging in Voor de verlenging maakt de overheid 100 miljoen euro vrij. Volgens de bou wers zijn de kosten lager door Peter Bruijns HEERLEN - DSM en zijn Amerikaan se partner Poet trekken veel be kijks met hun grootschalige fabriek in de VS die van maïsafval bio brandstoffen gaat maken. I Maïsafval wordt verzameld voor bio-ethanolproductie. foto DSM Milieu-organisaties wijzen gebruik voedingsgewassen voor productie van biobrandstoffen af PARIJS BERLIJN UTRECHT door Sander van Mersbergen DEN HAAG - Aannemers en bouwbe drijven reageren verheugd op het besluit om de btw op renovaties en verbouwingen een halfjaar lan ger op 6 procent te houden. Die maatregel is onderdeel van de af spraken die kabinet en de 'bevrien de oppositie' op Prinsjesdag offici eel presenteren. Het lage tarief geldt nu tot 1 juli 2015. *0 O s Kijk op vodafone.nl/dagblad Vodafone Power to you

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11