Montebourg gooit modder naar Hollande tegenover elkaar Problemen groeiden 'König Klaus' boven het hoofd BUITENLAND 9 Macron minister Economie Mensenrechtenraad spoedzitting over IS De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties komt op september in spoedzit ting bijeen om zich te bui gen over misdaden van Isla mitische Staat (IS). Dit ge beurt op verzoek van Irak. Het initiatiefis gesteund door Egypte en andere Ara bische landen, Iran, de VS en EU-staten. IS maakt zich al maanden schuldig aan sek sueel geweld en moord. Staakt-het-vuren Harnas en Israël Een nieuw bestand tussen Israël en Hamas is gister avond voor onbepaalde tijd ingegaan. Egypte heeft bij het staakt-het-vuren bemid deld. Precies een week gele den kwam een einde aan het bestand in de Gaza- strook, nadat vanuit het Pa lestijnse gebied raketten op het zuiden van Israël waren afgevuurd. Israël zegde het bestand toen op. Recordmaand voor Unicef Unicef, het kinderfonds van de VN, heeft in augustus een record hoeveelheid hulp goederen verstuurd naar kin deren in nood. In 27 dagen tijd verzond de organisatie bij elkaar 1.000 ton hulpgoe deren, goed voor het vullen van negentien grote vracht vliegtuigen. Nog nooit ver stuurde de organisatie in een maand zoveel spullen. Opnieuw dodelijk busongeval Egypte Zeker negentien mensen zijn gisteren om het leven gekomen door een ongeval met twee busjes bij de Egyp tische stad Luxor. De busjes kwamen in een kanaal te recht. De oorzaak is niet dui delijk. Onder de doden zijn geen Nederlanders. Nog geen week geleden kwamen in Egypte 38 mensen om door een botsing tussen twee bussen. dent Hollande. Frankrijk moet 'haar stem verheffen' tegen Duits land, vindt Montebourg. „De prio riteit moet zijn uit deze economi sche crisis te komen. Frankrijk voelt zich niet geroepen zich te scharen achter de ideologische dogma's van de rechtse partijen in Duitsland." Montebourg wil absoluut niet be zuinigen. Zijn oplossing is om voor 16 miljard aan belastingvoor deel uit te delen aan de midden- en lagere inkomens. Volgens het oude, en in de jaren '80 van de vo rige eeuw mislukte plan om de in dustrie een impuls te geven via extra koopkracht voor de consu menten. Net als toen dreigt die laatste vooral buitenlandse waar te kopen, of te sparen. Eigenbelang is Montebourg niet vreemd. Hij is de kampioen van oud-links en hoopt dat de - door Hollandes 'rechtse politiek' - zeer verdeelde socialistische partij zich straks achter hem zal scha ren als er een nieuwe presidents kandidaat gekozen moet worden. Zijn belangrijkste uitdager voor de nominatie is niet toevallig de 'rechtse' premier Manuel Valls die weliswaar ook kritiek uit op de di rectieven uit Brussel, maar geen oorlogsverklaringen aan de EU heeft doen uitgaan. „Hollande liegt constant. Daarom staat hij op 20 procent in de peilin gen. Hij liegt. Hij liegt de hele tijd, vanaf het begin", zegt de 'linkse' socialist Montebourg in zijn boek Moi, président (Ik, presi dent), dat op 10 september uit komt. Nog zo'n dodelijke opmer king voor het toch al suffe imago van de minst populaire Franse president ooit: „De discussies met hem zijn nutteloos. Gezellig, maar nutteloos." Montebourg, die zelf ambities heeft voor het Élysée, het presi dentiële paleis, praat de Fransen naar de mond. Het is bon ton de halfzachte weifelaar Hollande de schuld te geven van alle proble men, want hij verdedigt immers het gehate bezuinigingsbeleid dat Frankrijk - aldus Montebourg - 'wordt opgelegd' door de EU in het algemeen en Duitsland in het bijzonder. „Óveral in de wereld herstelt de economie zich, behalve in Euro pa", is een favoriete uitspraak. De 50 miljard euro die Frankrijk tot aan 2017 moet bezuinigen zijn onaanvaardbaar, volgens veel so cialisten. Ze sluiten de ogen voor de structurele problemen van het land waar door veel economen al decennialang op is gewezen, maar die geen regering durft aan te pak ken: er zijn te veel ambtenaren, de uitkeringen zijn te hoog en de belastingdruk op het bedrijfsle ven werkt verlammend. President Hollande weet wel wat er moet gebeuren, maar durft niet door te pakken uit angst voor zijn eigen achterban en de nog steeds invloedrijke vakbonden. Sinds weken zaagde de linkse lie veling Montebourg al aan de stoel poten van het beleid van presi- PARIJS - Francois Hollande heeft zijn vertrouweling Emmanuel Ma cron gisteren tot minister van Eco nomische Zaken benoemd. Hij vervangt Arnaud Montebourg die moest verdwijnen, nadat hij het afgelopen weekeinde kritiek had geuit op het bezuinigingsbeleid van de regering en op de invloed van Duitsland op de Europese po litiek. Benoït Hamon, die Monte bourg steunde, moet vertrekken als minister van Onderwijs. Najat Vallaud-Belkacem, de eerste vrouw op die post in de Franse ge schiedenis, volgt hem op. den en beweerden de eindbestem ming niet te kennen. Pro-Russi sche rebellen zetten intussen hun opmars in Zuid-Oost Oekraïne door. Voor de Oekraïense bevolking wordt de situatie nijpend nu de herfst er aan komt en Rusland het gaswapen heeft ingezet. Sinds juni levert het Russische Gaz prom Kiev geen gas meer, offici eel omdat een rekening van 5,2 miljard cfollar nog niet is betaald. De Duitse bondskanselier Merkel (CDU) drong afgelopen zaterdag in Kiev aan op een wapenstil stand. Maar een bestand lijkt op dit moment onhaalbaar. In Minsk zaten behalve gastheer Aleksandr Loekasjenko - de presi dent van Wit-Rusland - ook de Kazachstaanse president Noersoel- tan Nazarbajev en vertegenwoor digers van de Europese Unie aan tafel. Poetin waarschuwde Poro- sjenko dat Rusland strafmaatrege len zal nemen als Kiev volhardt in de wens om met Brussel nau were handelsbetrekkingen aan te knopen. De onderhandelaars kwamen overeen toekomstige ontmoetin gen van de contactgroep voor Oek raïne in Minsk te houden. Tot die groep behoren behalve de conflict partijen ook vertegenwoordigers van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE). Dit is een opmerkelijk diploma tiek succes voor de Wit-Russi- sche president Loekasjenko, die in het Westen wordt gezien als een autocraat en om die reden be kend staat als 'de laatste dictator van Europa'. Maar een slepend schandaal over een nieuwe, peperdure luchtha ven die maar niet afkomt, brak de sociaal-democraat uiteindelijk op. Gisteren maakte Wowereit be kend dat hij in december opstapt, twee jaar voor het officiële einde van zijn ambtsperiode. Daarmee verliest Berlijn een kleurrijke poli ticus en een zwakke bestuurder. Klaus Wowereit gaf toe dat de toe nemende kritiek, ook uit eigen ge lederen, hem tot dit besluit had gebracht. Bij de kiezers was zijn populariteit gekelderd. Eigenlijk had de burgemeester, die ooit razend populair was en werd gezien als kandidaat-bonds kanselier, in juli zijn vertrek wil len aankondigen. Maar toen werd Duitsland wereldkampioen voet bal. Dat was niet het juiste mo ment. Het debacle rond luchthaven Ber- lijn-Brandenburg omschreef Wo wereit, die toezichthouder was, gisteren op de persconferentie als 'grootste nederlaag'. Twee jaar ge leden had het vliegveld opgele verd moeten worden. De bouw kosten zijn met meer dan een mil jard" euro overschreden. Nog is door alle bouwtechnische proble men niet duidelijk wanneer de eerste vliegtuigen ziullen landen. Berlijners kampen met meer er gernissen die zij toeschrijven aan slecht bestuur. Het onderwijs is beneden peil, delen van de stad zijn al jaren een bouwput. Berlijn gaat gebukt onder enorme schul den en in stadswijken met linkse stadsdeelbesturen wordt nauwe- lijks opgetreden tegen drugs gebruikers en asielzoekers in ten tenkampen. Wowereits laatste plan - een bibliotheek die 300 mil joen euro moest kosten - werd door de bevolking weggehoond. Onder 'partyburgemeester' Wo wereit kreeg Berlijn het imago van een hippe metropool, een 'coole' stad, vooral voor jongeren: goedkoop, spannend en met een overvloed aan goedkope ruimtes, waar kunstenaars, muzikanten en studenten in neerstreken. De problemen groeiden Wowe reit boven het hoofd. Na dertien jaar is het voor König Klaus, zoals de 'zonnekoning van Berlijn' ook werd genoemd, tijd om te gaan. Het probleem echter: een aanspre kende opvolger is niet in zicht. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2014 GENEVE CAIRO KOPENHAGEN CAIRO door onze redactie buitenland PARIJS - In de Franse politiek knal len niet alleen deuren van vertrek kende ministers, er wordt inmid dels ook met modder gegooid. Ar- naud Montebourg, de Franse ex-mi- nister van Economische Zaken die dit weekend het kabinet liet klap pen, heeft president Francois Hol lande uitgemaakt voor leugenaar. I Mikhail Myasnikovich (minister-president van Wit-Rusland, rechts) ontvangt de Russische president Vladimir Poetin in Minsk, foto Alexei Druzhinin/HH door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Hij werd wereldberoemd met uitspraken als 'Berlijn is arm, maar sexy' en 'Ik ben homo, en dat is goed zo'. Klaus Wowereit (60), burgemeester van de Duitse hoofd stad, was in zijn losse non-confor- misme de verpersoonlijking van het eigentijdse Berlijn. Onder 'partyburgemeester1 Klaus Wowereit kreeg Berlijn het imago van een hippe metropool Klaus Wowereit foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9