We stopp en ermee! fis mooi geweest alles puimen we op tegen hoge kortingen CO Sluiskiltunnel voor even concerthal Bank mag oranje pand kunstenaar Verstraeten A 1 kunstenaar Verstrae onder de loep laten overschilderen SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Frank Walder, Gerry Uleber, Faifun, Zerres, Olsen, Rpberto Sarto en vele andere merken LANGEVORST GOES Het opbouwen en weer afbreken van de tijdelijke concertzaal is na melijk werk voor vlugge handjes. Tot en met vrijdag en vanaf maan dag mag de bouw van de tunnel immers niet stil liggen. En dus gaan vrijwilligers van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en 200 jaar Zeeuwsch-Vlaanderen pas zondagochtend in alle vroegte met zeshonderd stoeltjes, een filmdoek van acht bij viereneen- halve meter en heel veel geluids materiaal de tunnel in. Voor even wordt de Sluiskiltunnel omgeto verd tot een concertzaal, waarin op scherm de opera Gianni Schic- chi van Giacomo Puccini wordt vertoond. Het dertig koppen tel lende orkest Sinfonia Rotterdam brengt onder leiding van Conrad van Alphen live 'de Zomer' uit de vier jaargetijden van Vivaldi ten gehore. Klinkt vast heel mooi, maar het gaat nog veel meer om de entourage. Festivaldirecteur Ri- nus Meesen beseft dat ook. De kans om een concert in de Sluis kiltunnel te houden is eenmalig. Volgend jaar rijden er auto's door heen... „Het idee ontstond twee jaar geleden bij de presentatie van de Stichting 200 jaar Zeeuwsch- Vlaanderen. Niet veel later heb ik een telefoontje gepleegd met Henk Schoute van het Zeeland Nazomer Festival met de vriende lijke vraag of hij niets wilde doen met de Sluiskiltunnel. Zij hebben een concert in de Westerschelde- tunnel gedaan, maar dit wilden wij nu graag eens doen." Ook de aannemer verleende al snel alle medewerking. „Bezoekers wor den onder begeleiding naar de 'concertzaal' gebracht. Je moet on geveer zestig meter de tunnel in wandelen om bij de stoelen te ko men. Voor mensen die slecht ter been zijn rijdt er een boemeltrein tje. Er is koffie en thee, maar alco hol is uit den boze. We begeven ons immers op een bouwterrein." Beide concerten zijn-uitverkocht. Dat vonnis velde de rechtbank gis teren in het kort geding dat de bank had aangespannen tegen beeldend kunstenaar William Verstraeten. Die kan niet voldoen aan zijn financiële verplichtingen tegenover Van Lanschot. De schuld is inmiddels zo hoog opge lopen dat de bank het pand wil la ten veilen. De openbare verkoop staat gepland voor 4 september. Dat vooruitzicht bracht Verstrae ten en zijn vrouw Marijke Smul ders er toe om Code Oranje uit te voeren. Het pand is niet alleen hun woning, maar huisvest ook zijn atelier en espressobar Ko D'oooor waarvan Smulders de drijvende kracht is. Huis en werk staan dus voor het paar op het spel. Verstraeten schilderde zijn pand oranje uit protest tegen de gedwongen veiling van zijn pand en als monument voor alle men sen die door banken uit hun huis zijn gezet. De gevel is daarmee een kunstwerk geworden, meent Verstraeten. Als dat al zo is, oor deelt de rechtbank, dan had Vers traeten kunnen weten dat het lot van het pand en daarmee het kunstwerk in handen lag van zijn schuldeiser. „Hij heeft zichzelf in deze positie gebracht", meent de rechtbank. Verstraeten beraadt zich op de vraag wat hem nu te doen staat. De rechtbank geeft Van Lanschot het recht het pand te ontruimen als Verstraeten niet mee zou wer ken aan de verkoop door bijvoor beeld bezichtigingen onmogelijk te maken. „Ik heb nog geen be langstellende gezien, maar natuur lijk werk ik mee." Verstraeten zegt honderden positieve reacties te hebben gekregen op Code Oranje. „Het leeft heel erg. Zelf moet ik vooruit kijken. Welk alter natief hebben we als we dit pand uit moeten. Maar wie weet ge beurt er nog een wonder." WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2014 door Raymond de Frel SLUISKIL - Leuk idee, om voor de krant een foto te laten maken van de opbouw van de opera in de Sluiskiltunnel. Maar dat is makkelij ker gedacht, dan gedaan. Of beter: dat gaat helemaal niet. Een goede burgemeester? „Dat is in ieder geval geen man die alleen lintjes doorknipt", stelt Paula Schinkel uit Scharendijke. „Hij moet zelf ook de handen uit de mouwen steken. Dat moeten wij ook." Schinkel werkt in de zorg en maakt zich ernstig zorgen over de ver dwijnende banen in deze sector en wat er op vrijwilli gers afgeschoven wordt. Een burgemeester verandert daar weliswaar niets aan, maar Schinkel verwacht wel betrokkenheid. „Maar ik ken Rabelink niet persoon lijk. Ik weet niet wat hij doet, buiten het ambt om." Een goede burgemeester laat veel van zich horen, vindt Klaas Hengel uit Brouwershaven. „Zo'n burge meester als Aboutaleb van Rotterdam. Dat is een man die zich altijd mengt met het volk. Dat valt wel op." Of Rabelink ook aan dat profiel voldoet, durft Hengel niet te zeggen. „Ik ken die beste, brave man niet. Maar dat ligt vooral aan mijn eigen interesse." Met ie dereen in gesprek gaan, is volgens Hengel in ieder ge val een vereiste. „Ondernemers hebben het zwaar en daar moet een burgemeester zich in verdiepen". IKIMM— Een burgemeester moet dichtbij de mensen staan, vindt Jan Kik uit Bruinisse. Zelf heeft hij nooit wat met Rabelink te maken gehad. „Maar het lijkt me een aardige burgemeester. Hij is goed onder de bevolking, komt ook altijd naar de Visserijdagen." Vroeger liep je een straatje om als je de burgemeester zag aanko men. „Dat deugde natuurlijk niet, maar dat losse gaat me soms ook te ver. Kinderen hoeven een burgemees ter van mij niet met de voornaam aan te spreken." „Tien punten voor Rabelink", oordeelt Hanneke Hage uit Scharendijke over het afblazen - in 2011 - door de Schouwen-Duivelandse burgemeester van Concert at Sea vanwege de slechte weersomstandigheden. „Heel knap dat je dat durft, terwijl er zoveel belangen met zo'n festival gemoeid zijn en er zoveel geld in om gaat. Daar heb ik respect voor. Ja, ook als het nader hand niet nodig was gebleken. Dat je op zo'n moment kiest voor veiligheid, vind ik stoer." door Theo Giele MIDDELBURG - Dat de oranje verf vakkundig op de gevel is aange bracht wil de Middelburgse recht bank wel aannemen, maar dat neemt niet weg dat het monumen tale pand Noordstraat 41 -43 te Middelburg aanzienlijk in waarde is gedaald door de actie Code Oranje. Hypotheekverstrekker Van Lan- schot Bankiers mag de gevel daar om laten overschilderen in een kleur die voor de gemeente aan vaardbaar is. Kunstenaar William Ver straeten heeft het kort ge ding over zijn oranje geschil derde pand verloren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47