thuis ook niet weg minder bekend over de ramp' o 'Biggen dood door superzeug' Eigen show op tv voor omstreden Dr. Corrie Actie promoot doggybags in horeca. Veel verschil zullen die doosjes echter niet maken. IN HET NIEUWS 3 VN-Helikopter stort neer in Zuid-Sudan f ld k. ï0m lingen steeds transparanter moe ten zijn over de diensten die ze le veren. De warme maaltijd kreeg in de maand juli van de patiënten een rapportcijfer 8, terwijl de broodmaaltijd zelfs met een 8,4 werd gewaardeerd. Van Dijk heeft zich tot doel ge steld het voedingsafval tot een mi nimum te beperken. „Als een zie kenhuis zegt dat het minder dan 15 procent hoeft weg te gooien, moet je dat niet geloven, dat is echt niet haalbaar." Toch weet het Rijnland Zieken huis met de overgebleven zieken huismaaltijden nog geld te verdie nen. „We hebben een composteer- machine, waarmee het afval tot 15 procent van de oorspronkelijke hoeveelheid wordt teruggebracht. Afval afvoeren kost geld, maar met die droge compost verdienen we." UTRECHT - In de strijd tegen voed- selverspilling wil Natuur Mi lieu het taboe op de doggybag doorbreken. De milieuorganisatie verspreidt komende tijd 50.000 doggybags onder restaurants. Wie z'n bord niet leeg krijgt, kan het overgebleven eten in zo'n doosje mee naar huis nemen. In de horeca wordt jaarlijks 51.000 ton voedsel verspild, blijkt uit on derzoek van de Universiteit Wage- ningen. Dit staat volgens Natuur Milieu gelijk aan 77 miljoen warme maaltijden. Die derving kost restaurants niet alleen geld, maar belast ook het milieu. De productie en het transport van voedsel kosten veel energie. Uit eigen onderzoek van de orga nisatie zou blijken dat 80 procent van de Nederlanders die uit eten gaan, nooit restjes mee naar huis neemt. Dat doen ze vooral uit schaamte, omdat ze hebben ge leerd dat je je bord leeg moet eten of juist dat het een teken van be schaving is een restje te laten lig gen. Of simpelweg omdat ze het fenomeen doggybag niet kennen. Wat in de VS al decennia dood normaal is, doet in Nederland nog veel wenkbrauwen fronsen, bevestigt bedrijfsleider Idalgo Plak van Barney Beer in Schie dam. Het restaurant hoort bij een Drie maanden later was de Stich ting Herculesramp operationeel, onder leiding van Kempens vader André, inmiddels overleden. Van de getroffen families sloot 90 pro cent zich meteen bij de stichting aan, en nog altijd is zo'n 80 pro cent erbij betrokken. „Het zal voor de nabestaanden van vlucht MH17 moeilijker zijn een stich ting op te richten, omdat hun aan tal groter is en de groep diverser", verwacht Kempen. In de weken na de MHi7-ramp had hij infor meel contact met enkele nabe staanden, die bij hem informeer den naar het nut van een stich ting. Bij die verkennende contac ten is het tot nog toe gebleven. Kempen denkt dat de Hercules stichting een belangrijke rol heeft gespeeld bij de waarheidsvinding rond de ramp in Eindhoven. „De ware toedracht weten we nog al tijd niet, maar er zijn wel veel din gen duidelijk geworden die we nooit hadden geweten als onze stichting niet steeds had zitten peuteren. Zo is naar boven geko men dat defensie in eerste instan tie hulp van buitenaf heeft afge wezen. De burgerbrandweer en ambulances stonden voor de poort van de vliegbasis te wach ten, maar mochten er niet in." Een blijvend succes van de Hercu lesstichting is het gedenkteken op de plek waar de ramp gebeurde. Daar komen ruim honderd nabe staanden nog steeds elk jaar bij een op de datum van de ramp. „Ie dereen hikt altijd tegen die her denking aan, maar is ook blij als hij weer geweest is." Kempen is ervan overtuigd dat de herden king er zonder zijn stichting nooit zou zijn gekomen. Belangrijk is de herdenking te houden op de rampplek zelf. Kem pen kan zich voorstellen dat het voor MHi7-nabestaanden van gro te waarde is de crashsite in Oek raïne te bezoeken. „Daar kan voor velen iets afgesloten worden." Hij heeft nog een tip voor het be stuur van een eventueel op te richten MHi7-stichting: stel ook iemand aan die niet betrokken is bij de ramp, en die zonder al te veel emoties een rol kan spelen. keten van 23 eetcafés waar je onbe perkt spareribs en kippenpoten kunt eten. „Mensen kijken je soms raar aan als je aanbiedt de overgebleven spareribs in een bak je te doen:.'huh, mag dat?' Natuur lijk mag dat! Ze hebben er toch zelf voor betaald?" Ook in veel pizzeria's en Aziati sche restaurants is het meenemen van restjes geaccepteerd. Dat geldt lang niet voor alle horeca. „Wij kunnen zo'n service niet le veren. Daar zouden we iemand extra voor moeten inroosteren", zegt Nick Regtop van het Utrecht se eetcafé Olivier, in Nederland hebben doggybags weinig zin, omdat de porties veel minder groot zijn dan in de VS, zegt Peter Klosse, gastronomielec- tor en eigenaar van sterrestaurant De Echoput bij Apeldoorn. „Daar komt bij dat een goede chef heel weinig weg hoeft te gooien. Hij koopt efficiënt in. Van restjes en onbruikbare onderdelen maakt hij soepen, sauzen, amuses en maaltijden voor het personeel." Bij Barney Beer verdwijnt on danks de doggybags juist nog al tijd veel eten in de kliko, zegt Plak. „Daar schrik ik wel eens van. Veel garnering, zoals een hu- zarenbol, rauwkost en frietjes. Zonde hoor. Maar minder serve ren kun ook niet zomaar. Dan krijg je klachten." JUBA - Drie Russische beman ningsleden van een helikopter van de VN-vredesmacht in Zuid- Sudan zijn dinsdag omgekomen, toen het toestel tijdens een routi- nevlucht neerstortte. Dat hebben de VN laten weten. Volgens de Russische luchtvaartmaatschappij UTair lijkt het erop dat haar heli kopter is neergeschoten. Een vierde bemanningslid van de Mi-8-helikopter die de VN-missie had gehuurd, wordt voor zijn ver wondingen behandeld in Bentiu, de hoofdstad van de olieproduce rende deelstaat Unity in het noor den van het jongste land van Afrika. AMSTERDAM - Te veel biggen gaan dood omdat hun moeders te veel andere monden hebben om te voeden. Dat zegt Stichting Wakker Dier. Zeugen krijgen nu veel meer big gen dan tien jaar geleden: van ge middeld 11,6 levende biggen per worp naar 14,1 nu. Maar de 'super zeugen' hebben onvoldoende melk of onvoldoende tepels om die extra monden te voeden. De biggensterfte is volgens Wakker Dier daarom in 2013 al tot 'record hoogte' gestegen. De varkenssector bevestigt de trend van meer biggen per beval ling maar ontkent dat het percen tage biggen dat doodgaat, stijgt. „Wij willen de biggen ook in le ven houden", stelt zeugenfokker Gert van Beek. „We proberen al ja ren zeugen te fokken die niet al leen meer biggen werpen maar ook meer spenen hebben om ze te voeden." Varkensarts Gerard van Eijden re lativeert de discussie over biggen sterfte. „Bij wilde zwijnen sterft 20 procent van de biggen, bij var kenshouders 13 procent. Het aan tal biggen per zeug stijgt sneller dan het percentage uitval van big gen. Eigenlijk neemt de biggen sterfte dus af." Eind vorig jaar ontstond ophef over de 'sekslessen' van het alter ego van actrice Martine Sandifort. Duizenden ouders onderteken den een petitie tegen de seksuele voorlichting als onderdeel van het Schooltv Weekjournaal. Staatssecretaris Sander Dekker (Media, WD) noemde de rubriek daarop 'informatief en best grap pig'- Eind juni kwam na 33 jaar een ein de aan het programma voor basis scholieren. De NTR kondigde eer der al aan dat het Zapp Weekjour naal (start zondag 14 september, 17.40 uur) het bekende Schooltv Weekjournaal zal vervangen. Naar een mogelijke doorstart voor Dr. Corrie werd nog gekeken. Van af 2015 keert Corrie dus terug met een eigen programma van 20 mi nuten, waarin ze kijkersvragen be antwoordt en met BN'ers praat over seksualiteit. Verder kondigde de omroep aan dat het nieuwe wekelijkse muziek programma van Paul Witteman in januari begint. De talkshow met culturele gasten zal op de zondagmiddag te zien zijn. I WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2014 - M - I In het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp brengt voedingsassistente Corrie Stenvers het avondeten rond bij de patiënten, die op dat moment zelf mo gen kiezen wat en hoeveel ze eten. foto Joost Hoving/HH Doggybag 'moet' op de kaart door Annemieke van Dongen /vliegramp Meer nieuws en achtergronden HILVERSUM - Dr. Corrie, de omstre den rubriek over seksualiteit in het Schooltv Weekjournaal, krijgt een eigen show. Dat blijkt uit de nieu we programmering van de NTR die de educatieve omroep gisteren pre senteerde. De Dokter Corrie Show is vanaf januari te zien bij NPO Zapp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3