CDU'ers in deelstaten zijn tegen tolheffing aan de andere kant van de Muur 9 BUITENLAND 7 Uw herinneringen van achter het IJzeren Gordijn mmmmm sische invasie', maar greep niet militair in. De trucks verlieten het land zaterdag weer. De ogen zijn nu gericht op Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, waar morgen de Russische presi dent Vladimir Poetin naar ver wachting besprekingen zal voe ren met Porosjenko. Dit gebeurt aan de rand van een top waarbij ook de presidenten van Wit-Rus land en Kazachstan en vertegen- woordigers van de Europese Unie aanwezig zullen zijn. Bondskanselier Merkel maakte in Kiev duidelijk wat de inzet van onderhandelingen moet zijn: een wapenstilstand, geen grensover schrijdingen meer door Russische wapenleveranciers, gesprekken met de separatisten, de decentrali satie van Oekraïne en bescher ming van de rechten van de Rus- sischtalige minderheid. De vraag is of een diplomatieke oplossing nog haalbaar is en of er niet al te veel haat is gezaaid in Oekraïne en Rusland. De oorlog eiste al meer dan tweeduizend slachtoffers. En de propaganda heeft een vijandbeeld geschapen, dat maar moeilijk is uit te wissen. Die deelstaten, Noordrijn-Westfa- len (NRW) en Baden-Würt- temberg, grenzen aan Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland. De christendemocratische be stuurders vrezen dat mensen uit die buurlanden niet meer zo mak kelijk snel even de grens overgaan om boodschappen te doen of de horeca te bezoeken. Kopstukken uit de CDU herinne ren minister Alexander Dobrindt (CSU) eraan dat de tolheffing, die in 2016 moet worden ingevoerd, volgens het regeerakkoord alleen op snelwegen zou gelden. „Wat slecht is voor de middenstand, is slecht voor Baden-Württemberg, en dat kunnen wij niet steunen", aldus CDU-deelstaatvoorzitter Thomas Strobl in de krant Bild am Sonntag. Armin Laschet, CDU-voorzitter in NRW, ziet Nederlanders die met de auto de grens oversteken, slachtoffer worden van 'bureaucra tie, wegpiraterij en nieuwe gren zen'. Peter Hintze, voorzitter van de NRW-delegatie in de CDU/ CSU-Bondsdagfractie, wil niets weten van 'een soort entreegeld voor Duitsland aan alle grenzen'. De Beierse tegenhanger CSU slaat terug bij monde Gerda Hassel- feldt. Zij zegt nog nooit gehoord te hebben dat mensen uit Beieren niet meer naar buurland Oosten rijk rijden, omdat zij daar een tol- vignet moeten kopen. achtige zijderoutesteden Boecha- ra en Samarkand in het verre Oez bekistan. Buitenlanders die met de 'juiste' mensen in aanraking kwamen - met leden van de communisti sche partij, invloedrijke bureaucra ten, legerofficieren,-vooraanstaan de kunstenaars of regerings- trouwe intellectuelen -, kregen een inkijkje in een heel andere wereld: die van de Sovjetelite die zich wel degelijk van alles kon per mitteren. In die kringen van de zogeheten nomenklatoera vloei den de cognac uit Armenië en de wijnen uit Georgië en er stond fruit uit de Kaukasus op tafel. Ge- priviligeerde jongeren - de gou den jeugd werden ze genoemd - droegen uit het Westen geïmpor teerde jeans. Samen met vrienden luisterden zij tot diep in de nacht naar lp's en audiocassettes van westerse jazz-ensembles, wester se rockbands en van de eigën, offi cieel verboden, Oost-Europese un derground. Aan dit fascinerende, gesloten universum kwam door de val van de Muur een einde. Heeft u bijzondere ervaringen ge had achter het IJzeren Gordijn? Herinnert u zich toestanden aan de grens, beleefde u een (onmoge lijke) liefde met een man of vrouw uit communistisch Euro pa, heeft u ervaringen met ty pisch Oost-Europese producten die niet werkten of juist heel goed werkten? Of vierde u er va kantie of maakte u culturele uit wisselingen mee met uw koor, or kest of volksdansclub? Heeft u er blijvende vriendschappen aan overgehouden? Het was een tijd van Koude Oor log tussen Oost en West, maar ook van vaak heel warme contac ten tussen Nederlanders en Oost-Europeanen. Kortom, laat de jaren van vóór 1989 herleven. Als u ons uw herinneringen stuurt, maakt u kans op een speciale le- zersreis voor twee personen naar Berlijn in november ter gelegen heid van de 25e verjaardag van de val van de Muur. Stuur ons uw verhaal in een e-mail naar: buitenland@depersdienst.nl of schrijf een brief naar: DPD, IJzeren Gordijn, postbus 36, 6500 DA Nijmegen. Maximaal 300 woorden. Reacties die voor 15 oktober zijn ingezon den, dingen mee. C'juuórï' iililll 4 dageri Fascinerend Praag 5 dagen Zwarte woud en Mainau 8 dagen Praag en Bohemen 8 dagen Bordighera Bloemenrivièra Cote d'Azur 8 dagen Lungern, centraal Zwitserland 8 dagen Devon en Cornwall Engelse rivièra Torquay 8/10 dagen eilanden en steden van Kroatië 10 dagen Schotland Loch Lomond en Edinburgh 10 dagen Rondreis Ierland Westkust Ierland 10 dagen De Ardèche, een ware natuurbelevenis 12 dagen Rondreis Kroatië Dalmatische kust MAANDAG 25 AUGUSTUS 2014 I Verschillende legereenheden marcheren tijdens de militaire parade door de straten van Kiev. foto Corbis/HH verdeeld In Donetsk lieten separatisten tientallen krijgsgevangenen spitsroe den lopen door de straten BERLIJN - Het verzet tegen tolhef fing op alle Duitse wegen groeit binnen de regeringspartij CDU van bondskanselier Angela Merkel. De voorzitters van de twee grootste deelstaatafdelingen spraken zich er gisteren tegen uit. CDU'ers vrezen dat mensen uit buurlanden niet meer zo snel de grens overgaan voor boodschappen v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 2, 9.16, 23, 30 okt 16,13, 20. 27 nou/A. 11, IB dec Vertrekdata: 2, 9,16, 23, 30 Okt/6,13. 20, 27 nov/A. 11,18 dec Vertrekdata: 8, 29 sept/6 okt Vertrekdata: 8, 22 sept/6,18 okt Vertrekdatum: 27 oktober Vertrekdatum: 27 oktober Vertrekdata: 22 sept/6.18 okt Vertrekdata: 8,22 sept/ 6.13.18 okt Vertrekdata: 8,22 sept Vertrekdata: 8. 22 sept Vertrekdata: 1, 29 sept13 okt Vertrekdata: 1.8. 15.22. 29sept/ 6.13 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7