Een fascinerend, gesloten universum 6 BUITENLAND ONAFHANKELIJKHEIDSDAG Parades op Onafhankelijkheidsdag: een in Kiev, een in Donetsk. Maar wel parades van heel andere orde. ZSSSS* Gewonden door fikse aardbeving Noord-Californië is gisteren getroffen door een aardbe ving met de kracht van 6,0 op de schaal van Richter. Het is de zwaarste aardbe ving die het gebied rond San Francisco sinds 1989 heeft getroffen. Volgens de autori teiten zijn er tientallen ge wonden, van wie drie ern stig. In tienduizenden huis houdens viel de stroom uit Brit met ebola naar 'huis' vertrokken Een in Sierra Leone woon achtige Brit met ebola is gis teren naar Groot-Brittannië vertrokken. De man vliegt van de hoofdstad Freetown in een transportvliegtuig naar zijn vaderland. Na aan komst in Groot-Brittannië wordt hij in een ziekenhuis in Londen in quarantaine ge plaatst. Man laat vrouw maand dood in stoel Een 63-jarige man uit België heeft zijn vrouw (66) een maand lang dood in huis la ten liggen. Ze overleed in een stoel. Toen de man haar de volgende dag vond, liet hij haar zitten. De man be kende dit toen hij dronken achter het stuur werd aange houden. De politie houdt re kening met een misdrijf. Amerikaan in Syrië vrijgelaten Een Amerikaanse journalist die bijna 2 jaar geleden werd ontvoerd, is gisteren in Sy rië vrijgelaten. Het is onbe kend of hij door Islamiti sche Staat (IS) was ont voerd. Peter Theo Curtis kwam vrij nadat Qatar had bemiddeld. Hij werd in okto ber 2012 gekidnapt in Tur kije toen hij naar Syrië ging. KIEV - De verdeeldheid in Oekra ïne werd gisteren, tijdens de vie ring van Onafhankelijksdag, bena drukt door twee parades: een in Kiev en een in het oostelijke rebel- lenbolwerk Donetsk. In de hoofd stad had een militaire optocht plaats, in aanwezigheid van onder anderen president Petro Porosjen- ko. Porosjenko waarschuwde 'ex terne krachten' - hij bedoeldé Rusland - om de territoriale inte griteit van zijn land niet in gevaar te brengen. In Donetsk lieten pro-Russische separatisten tientallen Oekraïen se krijgsgevangenen spitsroeden lopen door de straten van de bele gerde stad. Omstanders beschimp ten de gevangengenomen militai ren als fascisten en bekogelden hen met flessen en eieren. Een dag eerder, op zaterdag, riep de Duitse bondskanselier Angela Merkel (CDU) tijdens een bezoek aan Kiev de strijdende partijen op om tot een vergelijk te komen. Volgens Merkel, die Kiev finan ciële steun in de vorm van een le ning van een half miljard euro toe zegde, is een wapenstilstand 'die door beide partijen in acht wordt genomen' een voorwaarde om via onderhandelingen tot een vreed zame oplossing te komen. Merkels bezoek werd door com mentatoren gezien als steun in de rug van president Porosjenko. Maar Merkel benadrukte dat er 'geen militaire oplossing' is voor het conflict met de pro-Russische rebellen - in tegenstelling tot wat veel nationalistische politici in Kiev beweren. Eerder passeerde op vrijdag een colonne Russische voertuigen - volgens Moskou ging het om een hulpkonvooi - zonder toe stemming van de Oekraïense au toriteiten de grens met Oost-Oe- kraïne. Kiev veroordeelde de 'Rus- De val ItlCiG LC1 de Stentor SJlDeStem Tubantïa PZC WGGGNGR Media Het kapitalistische Westen en het communistische Oosten stonden in die jaren lijnrecht tegenover el kaar en balanceerden soms op de rand van een (kern)oorlog. Wie destijds door de landen achter het Ilzeren Gordijn reisde, kwam te recht in een ander universum. Hier golden onbekende wetten, regels en gebruiken. Door het ge sloten karakter van die samenle vingen en de angst van veel men sen om vrijuit te spreken, was het moeilijk te achterhalen wat er pre- Westerse toeristen reisden meest al in groepen, onder controle van een staatsagentschap, waarvan de gidsen de successen van het socia lisme bezongen. Wie het geluk had aan die staatspropaganda te ontsnappen zag de (soms bittere) armoede of de dramatische resul taten van chaotische, stedelijke planning en ecologische verwaar lozing. Maar het leven in de Sov jetrepublieken en in Moskou's Oost-Europese satellietstaten had wel degelijk ook vrolijke kanten. Burgers vierden er vakantie aan de Zwarte Zee en op de Krim - het schiereiland dat recent door Vladimir Poetin voor Rusland werd geannexeerd. Zij trokken naar de schitterende berggebie den in Centraal-Azië en in de Kaukasus en sloegen hun tenten op aan het immense Baikalmeer. Ze wandelden door de kleurrijke, Georgische stad Tbilisi en bezoch ten de historische binnenstad van Tallinn in Estland of de sprookjes- Unieke 4-daagse reis met rondleiding van onze correspondent uit Berlijn cies omging in de kantoren van de machthebbers en in de eenvor mige woningen van de gewone burgers. Het Oosten was vooral een mysterieuze wereld, donker en grauw vaak, geplaagd door een schaarste-economie, die werd geïl lustreerd door lege schappen en lange rijen voor de winkels. Van de Elbe tot aan Vladivostok liep het communistische Oosten, met de DDR, Polen, Tsjecho-Slo- wakije. Bulgarije, Roemenië, Hon garije en de Sovjet-Unie als over heersende macht. Het wat vrijere Joegoslavië en het stalinistische, geïsoleerde Albanië gingen een ei gen, socialistische weg. SAN FRANCISCO LONDEN SAINT-NICOLAS DAMASCUS I Pro-Russische separatisten lieten gisteren hun Oekraïense krijgsgevangenen aan de wereld zien. Ongeveer vijftig geboeide gevangenen liepen door de straten van Donetsk, foto ITAR-TASS/HH Oekraïne is hopeloos door onze correspondent Wierd Duk In Kiev was een militaire parade, in aanwezigheid van onder anderen president Petro Porosjenko Ga met ons mee naar Berlijn Kijk voor vertrekdata, het dagprogramma, meer informatie en reserveringen op www.effeweg.nl/WegenerBeriijn of bel met 0529 - 46 96 67 en boek vandaag nog deze speciaal samengestelde reis, georganiseerd door Wegener Media i.s.m. Effeweg.nl. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Het Oostblok, het War schau Pact, de Sovjet-Unie, de Co mecon, het IJzeren Gordijn, de DDR: voor jonge Nederlanders zijn dit louter historische begrippen. Maar oudere generaties hebben nog levende herinneringen aan die verdeelde wereld, die bestond tus sen 1945 en 1989. I vOüS SORÏEZ w SKI SC AMtCïCAiM 'i» *1 S08® -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6