RQQÏK00R Hoort, ziet en zwijgt Rockopera O die zee weerstaat alle stormen in prachtig spektakel 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw Twee jaar na Alles is IJdelheid, heeft Broeder Dieleman een nieuw album afgeleverd. Gloria, Zeeuwse volksmuziek pur sang. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar Postbus 5046 4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. EP Maar weinig inzenders herkenden het dorp Borssele op de raad- kaart van de vorige week niet. Een enkeling dacht aan Kloetinge, weer een ander meende met Sluis te maken te hebben. Velen herkenden op de kaart ook het viskot geheel links op de fo to. Zo ook Bertus Verijzer uit Kruiningen: „Links zien we het zogenaamde 'viskot' vroeger hangplaats voor jonge mannen. Hier werden ook de nieuwtjes uitgewisseld. Niet voor niets staat er op het dak de bordjes Hoort, Ziet en Zwijgt. Ook A. Guiljam uit Goes koestert herinneringen aan de hangplek. „Het Viskot 'Hoort, Ziet en Zwijgt' was een verzamelplaats met een klapbank voor ouderen en ook voor de jeugd. In mijn jeugd (ongeveer 1938) stond ik bo ven op de bank, wat de dorpsveld wachter (De Korte) een overtre ding vond. Ik kreeg daarvoor een klinkende klap in mijn gezicht, waardoor ik thuiskwam met een rode kaak. Het zou nu anders zijn in 2014." A. de Dreu uit Goes weet meer te vertellen over de vijver op de fo to: „Het water op de voorgrond is de Vaete die na de herindeling van dit gebied omstreeks 1616 is aan gelegd als drinkplaats voor het vee." Vaste inzender Kees Stevense uit Middelburg weet als gebruikelijk meer te vertellen over de raad- kaart. „Op de voorgrond ligt de singel, ook wel de vijver ge noemd. Het grote gebouw op de achtergrond is de openbare lage re school, later ingericht als vere nigingsgebouw met de toepasse lijke naam "Vijverzicht". Rechts ligt het in 1884 gebouwde ge meentehuis, en daarnaast - niet op de foto- de Nederlandse Her vormde pastorie. Het mooie, witte gebouw is de oude gemeenteherberg, oorspron kelijk eigendom van Marinus Ver burg, en na zijn overlijden van zijn twee dochters. De muuran kers in de voorgevel vermelden als jaar van stichting 1639. Het ge bouw is later verkocht aan de ge meente en daarna werd het eigen dom van de Rabobank. Het mo numentale pand werd in 1978 ge restaureerd, waarvoor de gemeen te een krediet verleende van 426000 gulden." MIDDELBURG - Met het debuutal bum Alles is IJdelheid uit 2012 be reikte de Zeeuwse troubadour Broeder Dieleman in één klap een breed publiek tot ver buiten de provinciegrenzen. Met zijn in don kere sferen gedrenkte liedjes met een nostalgische blik op (gerefor meerd) geloven en het overweldi gende Zeeuws-Vlaamse polder landschap leverde hij een nieuw en voor Zeeland uniek soort volks muziek af. Teksten in poëtisch Zeeuws-Vlaams en muziek die te ruggrijpt op tradities, maar met een eigentijdse, alternatieve draai. Acht jaar duurde het voordat hij dat eerste album het licht liet zien. Nu, twee jaar later, ligt op volger Gloria klaar. Opnieuw ne gen nummers die drijven op een verleden maar met een overleve ring waarin nog steeds troost, lief de en respect doorklinkt. Met meer klankkleuren en soms zelfs wat gepaste vreugde is het een volgende stap van Broeder Diele man (het alter ego van Tonnie Dieleman) in de verrijking van de hedendaagse Zeeuwse volksmu ziek. Een verzameling waarmee hij ook buiten Zeeland, ondanks dat dia lect, hoge ogen zal gooien. Gloria verschijnt officieel op 5 septem ber en komt uit op Snowstar Re cords. Broeder Dieleman presen teert het album tijdens een optre den met veel gastmuzikanten op 12 september in Het Schuttershof in Middelburg. Eerder (9 septem ber) is er een optreden met Da- mien Jurado in de Tolhuistuin in Amsterdam en vanaf 15 septem ber een toer met Bonnie Prince Billy langs kleine kerkjes door heel Nederland. 'k nog nooit het licht gezien' maar vanuit de 'buutenste duus- ternis' schijnt het zilver door kie ren in de gordijnen op de wand. In het lied 'Adriana' over zijn oma Ruim 10.000 bezoekers heb ben de Homerische Rocko pera O die zee gezien. Achttien voorstellingen werden in drie weken in de slotgracht van het zeefort in Ritthem opgevoerd. „En als we nog zeven voorstellin gen daaraan hadden vastgeplakt, dan waren die ook met telkens 650 toeschouwers uitverkocht ge weest", zeggen Trudi en Hella Warns van het productieteam van stichting Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Het is een 'waanzinnig' succes. „Regisseur Tom de Ket liet zich tijdens deze periode een keer ont vallen: het is groter dan een pro ductie van Joop van de Ende." Het was een risicovol project van theater De Wegwijzer. O die zee speelde zich afin de buitenlucht. Het publiek zat weliswaar op een overdekte tribune, maar de ac teurs speelden op een drijvend po dium in de slotgracht. „We heb ben continu het weer in de gaten gehouden", zeggen de zussen. Maar zaterdag, op de slotdag, ging het bijna mis. Het onweerde en het 'was beangstigend'. „Die don kere lucht was wel spectaculair, maar het kwam te dicht bij. We hebben het toen een ruim half uur stilgelegd en de pauze er bijna volledig aan opgeofferd. Ge lukkig konden we het daarna toch afmaken en hebben we ook nog een goeide nazit in het fort gehad." Afgelopen dinsdag speelde de cast ook door, ondanks striemende buien en stormachtig weer. De spelers waren drijfnat na afloop. „Het gaf die voorstelling een nog Zeeuwser tintje. Het publiek was razend enthousiast." Over waardering had O die zee toch al niet te klagen. In de pers werd het muziekspektakel, waar voor naast Tom de Ket ook Ro bert Jan Stips en Huub van der Lubbe verantwoordelijk waren, de hemel in geprezen. „Op de so cial media bleven de complimen ten ook binnenstromen." Terugkijkend zegt Trudi Warns dat O die zee gebracht heeft wat ze ervan verwacht had. „We ko men uit de kosten. Gelukkig is niemand van de cast ziek gewor den. Een keer crashte het kaartver koopsysteem. Met hulp van veel vrijwilligers hebben we dat toch goed kunnen oplossen." geeft Broeder Dieleman schrij nend weer hoe de onvermijdelijk heid van religie een mens kan te kenen. Net als op debuutalbum Al les is IJdelheid laat hij ook op Gloria horen waar de wortels van zijn taal en thema's liggen. Dreiging, vervat in zowel onheilspellende minimalistische klanken als in es calerende geluidsexplosies gaan hand in hand met het bieden van troost en houvast in het leven. Een opvoeding met de bijbel en de kerk ligt al ver achter hem, maar ook als 'afvallige' ligt het als cultureel erfgoed in de Broeder besloten. „De teksten zijn niet echt autobiografisch. De 'ik' in 'n Opanbaro School mit Gamaontahuis Borssole De winnaars zijn: C. van Nieuwenhuizen-de Krijger, Heinkenszand; M. Vrijlandt, Borssele en A. Guiljam, Goes Broeder Dieleman met Gloria door René de Dreu door Edith Ramakers Na achttien voorstellingen is O die Zee voorbij, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56