Spectaculair noodweer O 2 ZOMERKRANT Lezersfoto De ambassadeur Het Vlissingse strand ziet er schoon uit, maar wie goed kijkt, ziet overal plastic. De juttersgroep van Doe mee, verlos de zee! ruimt het op. Het onweer dat zater dag over Zeeland trok, ging gepaard met hagel, regen, wind en veel blik semflitsen. Geen pretje om in ver zeild te raken, maar het leverde wél prachtige plaatjes op. Wij vroegen u om uw mooiste foto's in te sturen. Foto's van het specta culaire noodweer op diverse loca ties in onze provincie kunt u te rugvinden op onze site. maakt. Deze heb ik naar kranten en tijd schriften gestuurd en ben er daarna mee naar de gemeente Vlissingen gestapt. Ook zij waren heel enthousiast over het idee en hebben toen de jutbakken bij het strand van Vlissingen geplaatst. En sinds gisteren zitten er ook speciale informatie borden op deze bakken. Iedereen kan le zen waar de bakken voor dienen en waar om ze hier staan. De informatie staat er op in Nederlands en Duits. Zodat ook de Duitse toeristen een steentje kunnen bij dragen." De mannen en vrouwen lopen het strand op en beginnen met het afval op te ra pen. De zakken die ze bij zich hebben sle pen over het strand. Sommige daarvan zijn gemaakt van plastic en andere van hergebruikt materiaal. „Nu we zo goed be zig met de natuur opruimen, moeten we het niet verpesten door plastic zakken te gebruiken. Daarom hebben we van oude tenten speciale jutzakken gemaakt", ver telt Monique terwijl ze haar jutzak laat zien. De groep verspreidt zich langzaam over het strand. „Er zijn veel jutters in Vlissingen. In onze groep zitten nu al iets van zestig mensen en het is allemaal ge heel vrijwillig." Ronald Kooiman stopt een paar draadjes van visnetten in zijn zak. „Deze draden vind ik het ergste. Er spoelen er veel van aan op het strand. Ook zitten ze altijd vast in zeewier, zodat het moeilijk is op te ruimen." Ronald loopt intussen naar een groot stuk rood plastic toe. „Op dit strand ligt ook veel plastic. En dan vooral veel dopjes van flessen. Het is een kleine moeite om die even weg te gooien. Maar veel mensen gooien het liever op het strand. Een poosje geleden was ik met mijn vrouw op de kaloot. Er stond daar een auto met daaronder wel meer dan vijftien lege blikjes. De eigenaar van de auto was nergens te bekennen dus heb ik een briefje achtergelaten met de vraag Een groep mannen en vrouwen verzamelt zich bij het Vlissing se Nollestrand. Hun fietsen hebben ze al tegen de houten hekken geplaatst. Monique Jan- kowski deelt prikstokken en ringen met vuilniszakken uit. De groep is bij elkaar ge"komen om het strand schoon te ma ken. Monique is vier jaar geleden begonnen met de juttersgroep in Vlissingen. „Met mijn man liep ik op het strand en het viel ons op dat het zo vies was. We heb ben vuilniszakken gepakt en zijn het strand op gaan ruimen. Toen we klaar waren, wisten we niet wat we met deze volle zakken aanmoesten en hebben ze bij een vuilnisbak gezet. Een tijdje later kwam ik in een blad van Natuurmonu menten een artikel over het initiatief Doe mee, verlos de zee! van Matthijs Lievaart te gen. Hij verzamelde op de stranden van Goeree-Overflakee afval. Van dit afval maakte hij bergen en plaatste er een bord je bij met daarop de tekst 'Doe mee, ver- los de zee!'. Nadat hij dit meerdere keren had gedaan ging hij in overleg met Na tuurmonumenten en toen kwamen er speciale jutbakken te staan. Iedereen kan dan daar zijn afval in gooien. Ik vond het een prachtig idee en belde Matthijs gelijk op voor informatie. Op het strand maakte ik ook allerlei afvalbergen met zo'n zelf de bordje erbij. Hiervan heb ik foto's ge- Schoonmaken met een lach www.pzc.nl/onweer Donderwolken vanaf zee, door Martin van Merrelaar i door Vera van der Haven Achtergelaten afval en draden van visnetten vormen een afvalbergje op het strand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42