Optreden Joel Veltman illustratief voor naïeve verdedigen van Ajax PEC Zwolle dankt derde winst aan klasse en fortuin 66 De 1-2 was de mokerslag, daar kwamen we mentaal niet meer overheen 66 Vorig seizoen verloren we dit soort wedstrijden kansloos. Nu pakt alles goed uit 24 SPORT FEYENOORD-FC UTRECHT Middenvelder is alleen voor rust de regisseur in een pijnlijk duel met FC Utrecht (1-2). Veltman deed geen moeite er om heen te draaien. Hij had niet ge bracht wat van hem verlangd werd bij zijn rentree in de basis. „Het zag er vast knullig uit." Dat was het zeker. De eerste échte top per van deze competitie was ze ker onderhoudend, maar toonde vooral aan dat het Ajax in deze fa se van de competitie nog aan van alles ontbreekt. PSV daarentegen heeft afgelopen zomer grote stap pen gemaakt. Ajax, de eerste helft al vroeg op voorsprong gekomen via Anwar El Ghazi, werd in het tweede be drijf weggecounterd door een team dat zeker in deze fase van het seizoen eerder als titelfavoriet zou kunnen worden bestempeld dan de regerend kampioen. Waar PSV zijn zaakjes voor de ko mende maanden al op orde heeft - met het bijtekenen van Wijnal- dum en Depay is een hoop onze kerheid weggenomen - lijkt Ajax-trainer Frank de Boer nog lang niet klaar met zijn keuzes. Zijn opstelling wijzigt met de week, zekerheden zijn er nog nau welijks. De spelers die gistermid dag op de bank zaten, hadden no ta bene vaak al meer wedstrijdmi nuten gemaakt dan de elf die aan de aftrap tegen PSV stonden. De zoektocht naar een spits in Amsterdam duurt voort, er is on zekerheid of spelers als Blind, Sig- thorsson en .misschien ook wel Schone nog vertrekken. De terugkeer van de internatio nals Cillessen, Veltman en Blind ging bovendien met heel wat meer rimpelingen gepaard dan de rentree van Wijnaldum en Depay bij PSV. Veltman speelde bijvoor beeld nu pas zijn eerste competi tieduel, terwijl hij nota bene op het WK nauwelijks in actie was gekomen. Dat juist Veltman bij twee van de Eindhovense countergoals schut terde, wilde zowel trainer als spe ler zelf dan ook absoluut niet aan een gebrek aan ritme wijten. „Het was gewoon allemaal erg naïef', aldus de Ajax-trainer. Zijn verde digers maakten domme fouten. Ricardo van Rhijn, nota bene ook voor het eefst in de basiself, had zijn krachten veel beter moeten doseren. Niklas Boilesen, die za terdag op de training 'een glijmo- ment' kende, had eerder aan moe ten geven dat zijn lies niet langer wilde meewerken. En dan was er natuurlijk Veltman, betrokken bij twee tegengoals. „Het schortte tel kens aan onze restverdediging, we waren slordig en stonden ge woon niet goed." Verdedigen doe je echter met het hele elftal, bena drukte De Boer nog maar eens. Zo leidde Schone op het midden veld de i-2 in met een verkeerde pass. „En zagen we ook een in gooi die er drie seconden later bij ons in lag. Dat mag niet." Ajax stortte al vlot na de hervat ting in elkaar. Het wegvallen van El Ghazi met maagklachten had grote invloed. In plaats van Ricar do Kishna te brengen, koos De Boer ervoor Lucas Andersen te brengen. „Ik wilde een balvaste speler erbij hebben." De Boer ziet al jaren in de wankelmoedige Deen een speler met een grote toekomst. Echter, gistermiddag was Andersen vooral bezig naar achteren te lopen. Het was koren op de molen van PSV. „Wat we voor rust ook al probeerden, lukte nu opeens wel", lachte Jeffrey Bru- ma. „We wisten dat ze achterin kwetsbaar waren." Eerst sprintte Narsingh harder achter een diepe bal aan dan Velt man („Ik had misschien eerder moeten starten, ik weet hoe snel Luciano is") en kon Memphis De pay simpel intikken. Daarna ver zuimde Boilesen - allicht al gehin derd door zijn lies - mee te lopen met Narsingh. In het slot kon Flo- rian Jozefzoon een verre uittrap van Zoet ook nog eens tot treffer promoveren door miscommunica tie tussen Blind en Veltman. ROTTERDAM - De digitale klok in de Kuip was net aan minuut 83 be gonnen, toen de mond van Colin Kazim-Richards heel ver open ging. De Tlirkse spits die opnieuw op de tribune zat, kon een flinke geeuw niet onderdrukken. Je kon hem niet eens ongelijk geven, want wat Feyenoord na rust liet zien tegen FC Utrecht was van een bedenkelijk niveau. Een zeker lijkende zege veranderde in een pijnlijke nederlaag (1-2), waar door Jordy Clasie nogmaals de be vestiging kreeg dat hij zo snel mo gelijk moet vertrekken. De kans is groot dat zijn transfer naar FC Porto op korte termijn wordt afgerond. Op de vraag of dit zijn laatste wedstrijd in het shirt van Feyenoord was, gaf de middenvelder ook een antwoord dat op meerdere manieren viel te interpreteren. „Wie weet", zei Clasie. Hij is er zelf al lang uit. Feyenoord is zijn club, maar als hij zichzelf verder wil ontwikke len en serieus in beeld wil blijven bij het Nederlands elftal, dan moet hij nu de volgende stap zet ten. Van de 23 spelers die Louis van Gaal meenam naar het WK in Brazilië spelen er inmiddels zestien in het buitenland. Clasie is één van de zeven jongens die nog in de eredivisie rondloopt en is dat niveau ontgroeid. Tegen FC Utrecht was hij gister middag voor rust de grote regis seur, in een ploeg die op weg leek naar een eenvoudige overwin ning. Feyenoord was vanaf de eer ste minuut de bovenliggende par tij en had halverwege minimaal met 3-0 voor moeten staan. Het scoorde echter maar één keer, toen Clasie met een feilloze trap Mitchell Te Vrede aan het werk zette. De spits kopte knap zijn der de competitietreffer binnen. Te Vrede verzuimde om er nog twee te maken en ook Lex Immers mis te twee opgelegde kansen. Een zwak moment van Rubefi Scha ken leverde uit het niets de gelijk maker op. Tommy Oar troefde de Feyenoorder op de achterlijn af en zijn voorzet werd door Nacer Barazite in de kruising gejaagd (1-1). Het bleek - achteraf gezien - het begin van het einde voor Feye noord. Na rust acteerden de Rot terdammers onherkenbaar. Ook het inbrengen van de gepasseerde Jean-Paul Boëtius en Bilal Basaci- koglu als verse vleugelspitsen ver anderde niets aan het spelbeeld. Feyenoord ploegde en worstelde. Zeker na de verrassende 1-2 van de achttienjarige invaller Rodney Antwi, opnieuw op aangeven van Oar. Boëtius leek met een zak zand op zijn rug te voetballen, Basacikoglu durfde niet eens een Zeven wedstrijden in de eerste maand van het seizoen, dat was voor de onervaren selectie van PEC Zwolle nieuw. De krachten vloeiden langzaam maar zeker weg. Helemaal na de korte herstel periode tussen het Europese ge vecht tegen Sparta Praag (1-1) en de lunchwedstrijd van zondag te gen Vitesse. Van Polen had tussen door geen biertje gezien - 'ik moet er niet aan denken' - en was zaterdagavond om negen uur in bed gaan liggen. „Het hakt er echt in, ik was helemaal kapot." Maar toen Vitesse in het eerste uur wei gerde te profiteren van de omstan digheden en alleen Davy Pröpper scoorde, sloeg PEC Zwolle genade loos toe. De ploeg die constant een stap te laat was en onzorgvul dig speelde, herstelde zich knap. „Dankzij een mazzelgoal", vond trainer Ron Jans. „Want in het eer ste deel was Vitesse echt goed en was PEC Zwolle echt slecht." Maikel van der Werff zag de bal na een vrije trap via het been van Guram Kashia in het net vliegen. „Maar de veerkracht die we dan tonen is opmerkelijk, dat zegt veel over de kracht van dit team." Na de gelijkmaker was PEC Zwol le in het laatste half uur de sterk ste ploeg. Na de overwinningen van de laatste weken was het ge voel goed. De invallers Stef Nij- land, Ryan Thomas en Trent Sainsbury zorgden voor impul sen. Nijland besliste de partij twee minuten voor het einde na een gruwelijke ketser van Jan-Arie van der Heijden, die de bal zomaar kwijtraakte aan Jody Lukoki. De winst was te danken aan een combinatie van fortuin en klasse. „In de eindfase, als je bet eigen lijk niet verwacht, zie je dat het in de koppies wel goed zit", merkte Jans. Alsof PEC Zwolle de ver moeidheid was vergeten na de ge lukkige gelijkmaker. Er kwam meer ruimte omdat Vitesse na de mislukte seizoenstart dolgraag de eerste zege wilde pakken en risi co's nam. „Onze goals komen ook overal vandaan", stelde Jans. Een echte doelpuntenmachine is er niet in de selectie, al was Nijland voor de tweede keer in korte tijd de gevierde man. De Groninger, matchwinnaar in de Super Cup, kwam gretig binnen de lijnen om dat hij zijn plaats had verloren aan To mis Necid. Op de roze wolk en in de zevende hemel valt alles mee voor PEC Zwolle. Een uur lang waren er re denen voldoende om zich te erge ren. Aan de provocaties van Vites se en aan scheidsrechter Higler. De arbiter floot als het niet hoef de en andersom. Volstrekt wille keurig werd een aantal gele kaar ten uitgedeeld. Van Polen, een rus tig type, werd gestraft als aanstich ter van een opstootje toen Vites- se-speler Denys Oliinyk een paar passen doorliep nadat Higler had gefloten. „Vorig seizoen verloren we dit soort wedstrijden kans loos", besefte Van Polen. „En nu pakt gewoon alles goed uit." Clasie kan door Edward Swier AMSTERDAM - Vijf, zes weken lang was hij met ze opgetrokken. Vijf, zes weken hadden ze samen in Bra zilië getraind, met elkaar gespard. En nu, in de Nederlandse competi tie, werd Joël Veltman opeens aan alle kanten voorbij gelopen door zijn PSV-maatjes van Oranje. „Voor af dacht ik dat het wel leuk zou zijn om tegen ze te spelen." Na de 3-1-nederlaag in de Arena was de Ajacied een heel andere mening toegedaan. door Barry van der Hooft Fred Rutten Joël Veltman (achter) duelleert om de bal met PSV'er Florian Jozefzoon en ploeggenoot Daley Blind, foto Eric Verhoeven/VI Images door Herman Nij'man ZWOLLE - Bram van Polen vroeg zich ook af waar PEC Zwolle de wilskracht vandaan haalde om de verloren gewaande partij tegen Vit esse nog om te draaien. Na een uur spelen kon het 0-2 of 0-3 zijn, een half uur later had de bekerwinnaar de derde zege in de tas (2-1). „Het vertrouwen is wel groot", zei de aanvoerder met een glimlach. Bram van Polen Matchwinnaar Stef Nijland wordt bejubeld door Ryan Thomas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24