9 /J®» PZC 'Ik hoorde halt roepen, daarna een schot, stilte, daarna weer schoten' tl i Typisch Zeeuws 14 ZEELAND Interview met auteur René Hoebeke REPORTACE De zomervakantie is voorbij. Vandaag beginnen de scholen en gaan veel mensen weer werken. maandag F Het provinciebestuur maakt zich grote zor gen over de uitkom sten van verschillen de onderzoeken die aantonen dat Zeeuwen veel extremer zijn dan andere Nederlanders. Het gaat niet om afwijkende po litieke opvattingen - al hebben Zeeuwen het minste vertrou wen in de landelijke politiek en koning Willem-Alexander - maar om opvallende scores in tal van publieksonderzoeken. De PZC somde ze vorige week op: Zeeuwen consumeren het meeste ketchup, gaan het vaakst naar de kerk en zijn trouwlustig, maar zoeken ook het meest naar porno op inter net, als ze zich daar tenminste niet verlustigen aan een Ferrari waarvoor ze graag hun Volks wagentje zouden inruilen. De zuunige Zeeuw - jawel - heeft het meeste spaargeld. Dat zou hij in die Ferrari kunnen ste ken. Aangezien Zeeuwen ook de minste brokken maken op de weg, blijft de verzekerings premie relatief laag. Toch blijft het kennelijk bij dromen. De inventarisatie heeft tot tal van vragen geleid bij Zeeuwse Statenleden. De politici verke ren in verwarring over welk volk ze precies vertegenwoordi gen. „We snappen er geen jota van", zegt een fractievoorzitter die anoniem wil blijven. „Er is een diepgaand onderzoek no dig om de feiten die elkaar te genspreken te interpreteren." Dat de Zeeuwen per persoon het meeste afval produceren, is wel verklaarbaar. Als trouwe krantenlezers leveren ze sta pels oud papier in en de inza melcontainers voor plastic pui len uit van de lege ketchupfles- sen. Maar waarom geven ze wel hun geld uit aan ketchup en kranten en niet aan dure au to's? En zijn het ook de ge trouwde kerkgangers die het meest naar porno kijken? „Die suggestie wordt nu gewekt", zegt een bezorgd Statenlid van gereformeerde huize. „Dat wil len we uit de wereld hebben." Naar verluidt zijn Provinciale Staten vanavond, op de eerste werkdag na de vakantie, bijeen geroepen in de Middelburgse abdij. De spoedvergadering vindt achter gesloten deuren plaats. Want ook dat is typisch Zeeuws. Indy vraagt zich af of kinderen eigenlijk wel naar school konden in de oorlog. „In het begin wel, maar op den duur waren er zoveel militairen dat ze het schoolgebouw nodig hadden. Dat was op het huidige schoolplein. De muurtjes zijn nog restanten van dat gebouw. In het laatste oorlogsjaar werd er dan school gehouden bij de mensen thuis." „Waren er ook Joodse mensen in Nieuwland?" „Voor zover ik weet niet nee. Wel in Middelburg natuurlijk, maar in Nieuwland niet denk ik." Indy vertelt dat ze op de Molendijk woont. Op een oude foto zie je daar een kanon staan. Waarom stond dat daar? „Dat was een strategische plaats want vanaf daar kon je de hele Oude Rijksweg zien. Dus de Duitsers hebben daar een kanon neergezet. Als de Schotse militairen in Nieuwland zouden komen dan konden ze die beschieten." 1944-1945 De Lonneboot Nieuw- en SmtJoosland Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samen werking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl VLISSINGEN - In alle straten van de Vlissingse wijk Rosenburg stond eind vorige week wel een caravan op een oprit of een parkeerplaats. Na de vakantie nemen mensen nog even tijd om de caravan uit te soppen, een fotoboek te maken of de tuin op orde te krijgen. Want vandaag, dan begint het 'gewone' leven weer. Bij de familie Janssen in de Suze Groeneweglaan staan de kampeer- spullen nog op de oprit: een tuin- set, een matras en een elektrische radiator. In de tuin hangt Floortje de vakantiekleren aan de waslijn. „We zijn gisteravond laat pas thuis gekomen", vertelt Erik don derdag. Dochter Lieke (5) rent door het huis en voert het hoog ste woord over de kampeervakan- tie in de Brabantse Peel. Ze ver telt over het zwembad, haar va kantievriendinnetje Janneke, de speeltuin met skelters, de foto speurtocht met de familiefiets, de hoge glijbaan in het speelpark en het treintje waar het gezin de re gio mee kon verkennen. Ze trekt een beteuterd gezicht: „Ik wou langer op de camping blijven." Floortje en Erik hebben zich ook prima vermaakt. „Als de kinderen het naar hun zin hebben, dan zijn wij ook blij", zeggen ze allebei. Het ultieme vakantiegevoel? Erik: „Als je niet meer weet welke dag het is." Floortje: „Niks moeten en lekker lezen bij de tent." De familie Laarman aan de over kant van de straat, is al zes dagen thuis na een kampeervakantie in Bretagne. De familietent is inmid dels ingepakt en het fotoboek dat Astrid online gemaakt heeft, kan elk moment in de brievenbus val len. Nick (9) vond het boottochtje op de Atlantische Oceaan het al lerleukst. „We gingen best wel hard en stopten op een privé-ei- landje." Astrid heeft vooral geno ten van het samenzijn met haar gezin en een bevriend gezin, dat ruim een week op dezelfde cam ping verbleef. De vakantie van de familie Van Smaalen leek in het water te val len toen de camping in Duitsland die ze geboekt hadden, over stroomd was. Angelique, haar man Danny, dochter Ghislaine (9) en hond Bailey moesten uit wijken naar de Ardennen, maar dat was net zo leuk. „We hadden een prachtig plekje, 25 meter van het zwembad en het animatiepro gramma was voor onze neus. Op vakantie gaan met de caravan geeft je vrijheid, en het is heel an ders dan thuis. Koken op één pit je, gezellig met het gezin in de voortent. Lekker kneuterig met de afwas teil naar het washok. Dat is voor mij echt vakantie." Angelique en Danny brengen nog een paar vrije dagen thuis door om klussen in huis en in de tuin te doen. „Drie weken lang kon den we lekker op het gemakje op staan: krantje lezen, bakje koffie, boterhammen eten... Nu is het weer haast je-rep je: om half ze ven opstaan en om acht uur de deur uit... Ja, voor mij mag de va kantie nog wel wat langer duren." Daar denkt Erik Janssen anders over. Hoe leuk zijn vakantie ook was, het gewone leven heeft toch ook z'n voordelen, vindt hij. „Als je thuis bent, dan besef je weer wat je hebt: je eigen bed en je ei gen bank. De vakantie is heerlijk, maar na tweeënhalve week rijden we met gierende banden weer naar huis." OOST-SOUBURG - Ineke Wille- broordse was nog wakker toen er in haar straat de schoten werden afgevuurd. „Ik hoorde iemand 'halt' roepen, daarna klonk één schot. Vervolgens was het even stil waarna weer een paar schoten klonken." Haar man Ben sliep, werd wakker door 'het gegier van banden'. Ook hij hoorde het bevel om halt te houden, vervolgens een schot en daarna meerdere. Daarna arriveerde vele politiewa gens. De schietpartij heeft volgens de politie te maken met een feest in een woning in de Middelburgse straat waarbij vijf mannen onuit genodigd verschenen. Volgens de politie kwamen ze mogelijk ver haal halen omdat eerder die nacht de politie bij die woning een Mid delburger (20) arresteerde die in het bezit was van een stroom stootwapen en andere feestgan gers bedreigde. Bewoners van de woning in de Middelburgsestraat wilden zater- Twee verdachten wisten te ontkomen waarna de politie ten minste drie keer een schot heeft gelost. dag geen commentaar geven. Wel hebben ze de politie gealarmeerd toen de vijf op hun feest versche nen. Toen agenten hun straat inre den, kwam een auto hen tege moet. Daarop ontstond, aldus de politie, een achtervolging die in de Ritthemsestraat te voet werd voorgezet. Twee Vlissingers (22 en 24 jaar) en een Oost-Souburger (21) konden worden aangehou den. Twee andere verdachten wis ten te ontkomen, waarna de poli tie in de Regentessestraat, een zij straat van de Ritthemsestraat, ten minste twee waarschuwingsscho ten zou hebben gelost en eenmaal gericht heeft geschoten. =F 3 Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns UNIVERSITY wrttnct We moeten weer... door Cornelleke Blok Floortje en Erik Janssen zijn met hun kinderen Nick (11en Lieke (5) naar de Brabantse Peel geweest, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14