Dotan maakte de ideale zoektocht naar juiste muziek zeeland naz mer festival Blaudzun weet met albums en concerten steeds weer te verrassen. 19 di 26 aug t/m zat 6 sept Het gaat lekker met Blaudzun (Jo hannes Sigmond, 1974). De albums die hij sinds 2008 uitbrengt zijn stuk voor stuk van een hoog ni veau, hebben een eigen sfeer en zorgen steeds voor verrassing. De live-concerten groeien daarin mee. Hij overtuigde volkomen op Lowlands vorige week. Het begon rustig, ingetogen, verstild bijna met subtiele accenten en het groeide per album naar nog meer gelaagdheid, meer klankkleuren. Het hoogtepunt daarin is het in maart dit jaar ver schenen Promises Of No Man's Land. Een barokke verzameling instrumenten en klanken om de muziek nog meer de juiste sfeer mee te geven. Het belangrijkste instrument is wellicht die stem, melancholisch, klagend en vragend, hoog en laag, maar altijd met woorden die iets oproe pen. Het is dankzij de hand van de meester dat de songs niet ondersneeuwen in die gelaagde ar rangementen. „Een album moet een mooi ge bouw zijn waarin je eindeloos kunt ronddwalen. De liedjes zijn daarin de levende wezens die iets met je kunnen doen." Middenin het festivalseizoen vertelt Sigmond over zijn passie voor muziek. Een drukke perio de, want blijkbaar kan geen festival in binnen- en buiteland, nog om Blaudzun heen. De naam Blaudzun komt van een andere passie: het wiel rennen. Een verwijzing naar een onbekende Deense renner uit de jaren 60 'en 70: Verner Blaudzun. Sigmond houdt ook die passie in ere, volgt de rondes (vooral 's nachts), ging nog dit jaar voor een artikel mee op trainingsstage met onder anderen Mollema en Geesink. „Er zijn overeenkomsten tussen muziek maken en wiel rennen. Vaak van huis, prestaties leveren. Daar voor moet je een gevecht met jezelf aangaan. Een album maken heeft iets van het rijden van een ronde. En achter muziek zit altijd een ver haal, zowel drama als vreugde, en dat geldt ook voor veel renners." „Muziek is een voertuig om gevoelens te uiten. Het begint met een geluidsbeeld en een intentie die ik in mijn hoofd heb. Teksten komen pas la ter en moeten daarin passen. Ik ben geen dichter en zo moet je de teksten ook niet zien of lezen. Ze zijn onderdeel van de muziek. Achter ieder lied zit wel een idee en een verhaal. Voor het vierde album is dat het met veel klankkleuren in de studio op een bijna intuïtieve wijze ontstaan. De studio blijft een plek om te ontdekken wat er mogelijk is. Ik heb steeds meer kleur en daar door gelaagdheid toegevoegd, juist met de bedoe ling in de eindmix te kunnen schrappen. En re ken maar dat dat is gebeurd. Promises Of No Man's Land is daardoor weer een stap dichter bij wat ik kan en wil met muziek." Sigmond vond inspiratie deels in de manier waarop Bruce Springsteen aan het album Born to Run had gewerkt. 'Promises' kenmerkt zich meer dan de succesvolle voorganger 'Heavy Flo wers' (2012) door gelatenheid. „Er zit iets in van maatschappelijke frustratie. Er gaat zoveel mis, maar op wie moet je eigenlijk boos worden?" De stem en muziek van Blaudzun doen denken aan zangers als Jonathan Meiburg (Shaerwater), Spencer Krug (Wolf Parade, Sunse't Rubdown) of Win Butler (Arcade Fire), maar hebben vooral een ongrijpbaar eigen geluid. Hij heeft fascina ties genoeg ter inspiratie van nieuwe, eigen lied jes. „De vreugde en het genieten zitten vooral in het live muziek maken", laat hij weten! Met het debuutalbum Dream Parade maakte Amsterdammer Dotan in 2011 wat je noemt een droomstart. Vanuit het niets naar de top. Mooie liedjes die direct lekker in het ge hoor liggen, met een stem, sfeer en teksten die een be hoorlijke dosis talent verraden. Het verschijnen dit jaar van opvolger 7 Layers is daarvan meer dan een bevestiging. De muziek gaat dieper, de sin ger-songwriter etaleert in ieder nummer een eigen iden titeit. Een talent dat groeit. Maar die groei ging niet zon der slag of stoot. „Het duurde even voor ik me verlost voelde van de druk die het succes van dat debuut met zich meebracht. Het overviel me. Ik kon er nauwelijks van genieten, faalangst overheerste en verlamde. Alsof de muziek een loopje met me had genomen." Maar Do tan bleek ook talent te hebben zichzelf opnieuw uit te vinden. En uit die strijd kwam hij met 7 Layers als over winnaar te voorschijn. Met zijn eigen band trok hij deze zomer van festival naar festival en dit najaar volgt de toer langs alle grote popzalen. Terug naar het begin. Na wat jaren in een coverband trok Dotan in 2010 de stoute schoenen aan en klopte met een aantal eigen nummers aan bij mensen die hij bewonderde in Zweden, Engeland en de VS. Songwri ters, producers en eindmixers. Tot zijn eigen verrassing nodigden zij hem uit langs te komen. Het album viel di rect op en met de single This Town scoorde hij een mega hit. „Dat gebeurde allemaal terwijl ik nog bezig was mijn richting in de muziek te vinden. Ineens heeft ieder een een mening over je en over wat je moet doen. Daar was ik nog niet aan toe. Achteraf heeft me dat wel ster ker gemaakt en geleerd me staande te houden." Dotan koos voor een grote serie huiskamerconcerten en legde zichzelf de plicht op met steeds een nieuw num mer of idee daaraan te beginnen. Een man en een gitaar, simpel en terug naar de basis. Uiteindelijk lag er een kast vol nieuwe nummers, die in die concerten waren uitgetest. Voor Dotan was het een ideale zoektocht om de muziek te vinden die bij hem hoort. Daarvoor ging hij op zoek naar de kern, drong door naar de persoon die hij echt is. „Uit de nieuwe nummers volgde een selectie die paste in dat thema. Songs die je het gevoel geven tot jezelf te komen, iets van nostalgie en het vinden van de plek waar je je thuis voelt. Ik voel me thuis in de muziek die ik nu kan maken." Of wel It all comes down again we're coming home now (uit Home van 7 Layers). ZATERDAG 23 AUGUSTUS 2014 Achter muziek zit een verhaal door René de Dreu Blaudzun: donderdag 4 september, 21.00 uur, Abdij plein, Middelburg. Prijs €17,50 (CJP/66+ €15). door René de Dreu Dotan: dinsdag 2 september, Abdijplein, Middelburg, 21.00 uur. Toegang gratis. I Dotan: „Ik voel me thuis in de muziek die ik nu kan ma ken." foto Mare Haers Blaudzun (Johannes Sigmond): „Uiteindelijk gaat het erom de muziek live te spelen. Daarin zit de vreugde en het genieten." foto Andreas Terlaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 91