16 Weg V Oranje gevel als artistiek protest Bewoner komt om VVD wil meeuwen bij woningbrand kunnen bestrijden Toen ik een jaar of vier was maakte ik mijn eerste zelf standige uitstapje. Het was naar de spoorlijn, net bui ten het dorp. Ik had een eet lepel meegenomen en speelde daar mee met de steentjes bij de spoorsta ven. De rails waren nogal roestig, dus veel treinen zullen er niet voorbij ge komen zijn. Waarom ik weggelopen was (zo noemde mijn moeder het), weet ik niet. Het zomaar ergens heen willen gaan, kan blijkbaar al vroeg be ginnen. Misschien wordt dat verlan gen al snel gevoed door verhalen over mensen die de wijde wereld intrek ken. Mijn vader las graag en hij had boeken, hij had in zijn jeugd regelma tig voor een grijpstuiver feuilletons ge kocht en die in laten binden: grote groene boeken met een rode band. Hij had ook een Bijbel en 'Van Het Weste lijk Front Geen Nieuws', met een grof linnen omslag en met dik papier. Hij had ook deeltjes van de Wereldbiblio theek. Daartussen bevond zich de ge dichtenbundel Zwervers Verzen van de socialistische dichter Carel Steven Adama van Scheltema (1892-1924). Dat boekje was wel favoriet. Zowel mijn oudste broer als ik vond dat er leuke en mooie gedichten in stonden. Vermakelijk vonden we: Het regent, het regent/ De pannen worden nat/ Daar komen drie Duitsche wijven aan/ Drie Duitsche wijven zonder man/ Die vallen op der gat./ Roeme- le-roemele-roem! Zoiets sprak ons wel'aan. Maar het mooiste gedicht von den we De Keuterboer. Dat begon zo: Op de hei stond vader pappe, En hij spitte met zijn spade In de bruine, ruige plaggen Van de groote groote heide En daar plantte hij de knollen Bij het kleine korenlandje En bij het kleine witte huisje. En de groene knollen glommen. Maar daarboven was de hemel En beneê was 't dunne koren En daar verder was de heide En nog verder was de wereld. Dan gaat het over moeder mamme, over het kindje met zijn paardje, het konijntje en het knorrende varken en telkens komt het refrein zodat de ge dachte aan de verre wijde wereld er bij ons goed werd ingeprent. In ieder geval is het verlangen naar onbestem de verten toen, vlak na de Tweede We reldoorlog wel aangewakkerd, het ge voel dat er meer is dan het alledaagse en voor de hand liggende en dat het misschien zin heeft om ook dingen verder weg te gaan zoeken. En dan lijkt er niets anders op te zitten dan op reis te gaan. T O 3 O 0 0 J 3J. Bijen op Zeeuws knopje. foto Wilco Lievense De gevel van het pand in de Lange Noordstraat in Middelburg van beel dend kunstenaar William Verstraeten en zijn vrouw Marijke, die er Espresso bar Ko D'oooooooor uitbaat, is knal oranje geschilderd. Het is de basis voor het kunstproject Code Oranje dat aan dacht vraagt voor mensen van wie het huis gedwongen wordt geveild. Dat geldt ook voor Verstraeten zelf. Aan het project is een actie gekoppeld. Ver straeten wil via crowdfundingsplat- form Kickstarter in twee weken tijd ze ven ton bijeen krijgen. Met dat geld kan het pand worden 'veiliggesteld'. Bij een brand in een woning aan de Dorpsstraat in Schoondijke is in de nacht van maandag op dinsdag de 56-ja- rige bewoner om het leven gekomen. De brand ontstond rond half twee op de begane grond en breidde zich uit naar de eerste verdieping. Dankzij de inzet van de brandweer, kon voorko men worden dat de vlammen oversloe gen naar de naastgelegen slagerij. Even voor vier uur kon het sein brand mees ter worden gegeven. Vervolgens werd het lichaam van de man gevonden. Kort geleden ontmantelde de politie in de woning een hennepkwekerij. De meeuw moet van de lijst van be schermde diersoorten worden ge schrapt, vindt de WD. Daardoor krij gen gemeenten meer mogelijkheden om overlast van meeuwen te bestrij den. In Zeeland vormen meeuwen een groeiend probleem en zijn er veel klachten. In het kustgebied waarschu wen uitbaters van snackwagens toeris ten ervoor. Zij geven hun klanten het advies de vogels niet te voeren, omdat die dan alleen maar brutaler worden. In Vlissingen en Goes-Oost vormen meeuwen een plaag, respectievelijk bij afvalcontainers en enkele scholen. 1. Man (32) uit Apeldoorn bezwijkt aan verwondingen ongeluk A58 2. Bewoner (56) komt om bij woning brand Schoondijke 3. Drukste Mosseldag Yerseke 'ooit' 4. Code Oranje pand Middelburg 5. 'Delta benadeelt eigenaren van zon nepanelen' Brussel trekt knip voor boer De Europese Commissie stelt 125 miljoen eu ro beschikbaar voor de bestrijding van de eerste gevolgen van de Russische voedsel- boycot. Het bedrijfsleven draagt eenzelfde bedrag bij. Boerenorganisaties reageerden verheugd op de bekendmaking van land bouwcommissaris Dacian Ciolos. Huisartsen zoeken assistenten VS blijven IS controleren Zeker 1200 vacatures voor goedopgeleide me dewerkers in huisartsenpraktijken blijven vooralsnog onvervuld. Het aantal onvervul de vacatures groeit nog, terwijl het aantal ta ken voor de huisarts toeneemt De stichting Sociaal Fonds Huisartsenzorg (SSFH) spreekt van een 'serieus en groeiend probleem'. De Verenigde Staten zullen de rebellen van de Islamitische Staat (IS) blijven 'confronte ren', ook nadat de strijders een video online zetten waarop te zien is hoe de Amerikaanse journalist James Foley (Jim) wordt onthoofd. Dat zei de Amerikaanse president Barack Obama deze week in een toespraak. I N 0 0 c co 0 O O c= s 0 3 Ü3 0 0 0 3 CL 0 3 H 3- o 0 3 J y FOTO VAN DE WEEK UW MENING 523 reacties Ik ben bang voor WOIII EENS ONEENS MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL IN BINNEN-EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60