Kopten voelen zich prima thuis in Kapelle SERVICE 33 Pointing Elsewhere is te zien in het Centrum Beeldende Kunst (CBK) Zeeland. Ie kijkt naar iets, je denkt er het jouwe van en het verwijst naar iets anders. MIDDELBURG - Zes kunstenaars zijn aan de slag gegaan met de op dracht Pointing Elsewhere in het negende Zomeratelier van het CBK Zeeland. Ze deden dat na el kaar en kregen een week lang het atelier als werkplaats. De resulta ten van de zes zijn nog te zien tot 7 september. De kunstenaars Piet Dieleman en Mare Nagtzaam vertegenwoordi gen de Zeeuwse tak. „We willen elk jaar een kruisbestuiving tus sen de kunstenaars onderling la ten plaatsvinden en het liefst vra gen we kunstenaars die een ver schillende achtergrond hebben", zegt Thom Schaar van het CBK Zeeland. „Naast de Zeeuwse kunstenaars nodigen we ook telkens een Bel gische en Duitse kunstenaar uit." De buitenlandse inbreng komt dit keer van de Duitser Martin Gross en Tinka Pittoors uit België. Het Nederlandse duo Aimee Ter burg en Marijn van Kreij maakt het zestal compleet. De muurschildering van Van Kreij trekt de aandacht door een groot serieel werk. Bruine ovalen worden onderbroken door dunne en dikke horizontale lijnen. Het geheel heeft iets weg van een rek of een raster, dat mogelijk door de diepbruine kleur - dezelfde als van het balkenplafond - rust uit straalt. Van Kreij heeft in oorsprong een vorm gebruikt voor zijn schilde ring en dat detail laat hij tal van keren terugkeren. Hij heeft het ge vonden in een schilderij van Picas so. Het zijn de spijlen van een houten kastje, als een 'ode aan Pi casso'. Tinka Pittoors heeft een op het eerste oog vrolijke installatie ge maakt met latjes, slingers, lam pen, glazen potjes en spiegels. Kleurrijke spullen die op een kin- Als je dichterbij komt, ontstaat er een soort nieuwe werkelijkheid derverjaardagsfeestje niet zouden misstaan. Het is een en al vrolijk heid. „Maar ook weer niet hele maal", legt Thom Schaar uit. „De vaantjesslingers nodigen niet uit om deel uit te maken van het feest. Ze heeft ze opgehangen als een ketting, die haar werk be schermt. Maar als je dichterbij komt, ontstaat er toch een soort nieuwe werkelijkheid door de weerkaatsing van de spiegels." Martin Gross heeft een soort ar chitectonische tekening gemaakt. Hij maakte een lijnenspel waarin een gebouw onder zou kunnen liggen. Met potlood- en stiftlij- nen, vegen, punten, rasters is het een abstract werk. Piet Dieleman uit Arnemuiden ge bruikte tekenvellen als stempel- kussen om zo'n dertig vierkante meter te beschilderen. De verf die hij gebruikt, verandert van kleur als je voorbij de wand loopt; van paars naar lichtgevend groen, of van blauw naar blauwroze. Je wordt er vrolijk van. „Toch is de onderlaag zwart om de kleuren het beste tot hun recht te laten ko men." Aimee Terburg bereidde zich thuis voor op de tentoonstelling. Ze besloot dat ze met haar kunst werk wilde verwijzen naar de ge schiedenis van het pand waarin het CBK Zeeland zetelt. Het pand met zijn beladen geschiedenis, diende in de achttiende en negen tiende eeuw als pakhuis en verga derruimte van de Middelburg- sche Commercie Compagnie. Ruim zeven jaar werden hier be slissingen over de slavenhandel genomen. Dat gebeurde via een driehoekshandel met goederen die naar Afrika werden getrans porteerd en geruild werden tegen Afrikaanse slaven. Die slaven wer den weer doorgevoerd naar West-Indië en verhandeld tegen producten uit Europa. Aimee Ter burg heeft een Nederlands-Suri naamse achtergrond. Ze liet De Driehoek, met vellen papier op de muur, terugkomen. Ze versieren de muur, maar laten ook schadu wen als donkere vlekken in de ge schiedenis terugkeren. on ni ken werk Hoe zou het gaan met de Kopten in Kapelle? Wat is dat eigenlijk, de Kopti- sche Orthodoxe Kerk? Wat gebeurt er in de dien sten? Op zulke vragen gaven de le den de afgelopen tijd graag ant woord aan bezoekers die de kerk aandeden tijdens de dagen dat de ze was opengesteld. De Egypti sche kerk deed namelijk mee aan het Zuid-Bevelandse kerkenpad. Gemeentelid Hennie Kok uit Haamstede vertelt dat de Kopten het prima naar hun zin hebben aan de Biezelingsestraat. Ze na men vorig jaar de Ontmoetings- kerk over van de Gereformeerde PKN-gemeente, die opging in de PKN-gemeente Biezelinge. De Kopten houden hier om de week een dienst. Uit de woorden van Kok valt op te maken dat het een levendig ge beuren is. De dienst begint om ïo.oo uur en duurt ongeveer 2,5 uur. Dezelfde ervaring die kerk gangers op vakantie in Grieken land meemaken, kunnen ze ook hier beleven. Lang niet iedereen is al om 10.00 uur binnen. Er ko men er ook veel later en dan is het eerst handen schudden met een praatje van 'hoe is het met jou'. Want elkaar begroeten hoort erbij. „Veel van onze leden heb ben een druk bestaan. De kerk is onze rustplek", vertelt penning meester Boshra Malak, die al 33 jaar in Vlissingen woont. Boshra meldt ook dat de onwetendheid rond zijn kerk groot is: 'Zijn jullie afgescheiden moslims?', 'Hebben jullie een imam?' Nee, het zijn christenen en ze hebben priesters en een eigen paus. De dienst is in drie talen: Ara bisch (voertaal), Koptisch (kerk taal) en Nederlands. Bezoekers krijgen een drietalige orde van dienst overhandigd. Bovendien wordt er informatie getoond op de beamer. Het hoogtepunt is de eucharistie, waarbij ook niet-koptische gelovi gen welkom zijn. De communi canten ontvangen brood en een le peltje wijn. Andere onderdelen van de dienst: schriftlezingen, zin gen en preek. Volgens Kok is de li turgie voor 70 procent gelijk met die van de Rooms Katholieke Kerk. De zang wordt begeleid op triangel en cymbaal. Veel meer over de parochie op: ZATERDAG 23 AUGUSTUS 2014 Kruisbestuiving in Zomeratelier Het lijnenspel van Martin Gross is te zien op een van de wanden van het CBK Zeeland, foto Ruben Oreel door "Edith Ramakers Thom Schaar, CBK Zeeland. Finissage van het zomeratelier op 23 augustus om 16.00 uur met werk van Piet Dieleman, Marijn van Kreij, Mare Nagtzaam, Tinka Pittoors, Aimée Ter burg en Martin Gross. Daarna tot 7 september. CBK Zeeland, Balans 17 Middelburg, telefoon 0118-611443. door Willem Staat www.pzc.nl/monnikenwerk Rinus Antonisse breekt in zijn co lumn 'Onderzoeken geven eng zwart-wit beeld van Zeeland' de staf over enquêtes (zie weblog).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33