Houd de regie in eigen hand met levenstestament 4 'Op mijn verlanglijstje staat een wieg' geld en goed 16 WERKEN Q-r- Wie vertrouw je on voorwaardelijk als je niet meer in staat bent zelf beslissin gen te nemen door ziekte, ouder dom of een ongeluk? Om daar geen twijfels over te hebben, kun je in een levenstestament vastleg gen wie voor jouw belangen op komt als je dat zelf niet meer kunt. Dus als je gedoe over je nalaten schap wilt voorkomen, dan is het slim zo'n testament te hebben. Waar een gewoon testament pas van kracht is na je overlijden, be paalt het levenstestament wat er gebeurt op het moment dat je nog leeft, maar niet meer in staat bent zelfstandig beslissingen te nemen. Bijvoorbeeld als gevolg van een auto-ongeluk, een hersen bloeding of een ernstige ziekte. Steeds meer Nederlanders stellen daarom een levenstestament op. In het tweede kwartaal van dit jaar werden 9.695 levenstestamen ten geregistreerd, tegenover 5.046 in dezelfde periode vorig jaar, zo becijferde de Koninklijke Nota riële Beroepsorganisatie (KNB). Bijna twee keer zoveel dus. Volgens de KNB stijgt het aantal zo explosief omdat steeds meer mensen deze relatief nieuwe nota riële akte ontdekken. Het levens testament bestaat namelijk pas sinds 2010. Volgens notaris Mar ti jn Tolsma uit Horst is de popula riteit het gevolg van het feit dat ouderen steeds meer de regie in eigen handen willen houden. „De generatie die nu op leeftijd komt, wil graag zelf alles regelen in plaats van dat ian de kinderen over te laten", aldus Tolsma. Wat kun je allemaal regelen in zo'n levenstestament? Allereerst kun je afspraken vastleggen over je financiën, bijvoorbeeld wie je vermogen gaat beheren en op wel ke manier dat moet gebeuren. Zo kan het levenstestament een waar borg zijn tegen het financieel mis bruik van ouderen. Een levenstestament draait echter niet alleen om materiële zaken. Je kunt ook bepalen welke vormen van medische zorg je wel en niet wilt. „Leg bijvoorbeeld vast hoe je aankijkt tegen alternatieve genees wijzen. Ouders en kinderen den ken daar soms verschillend over", weet Tolsma. Ook kun je iemand - aanstellen die namens jou over legt met een arts en die bevoegd is om beslissingen te nemen. Ondernemers kunnen via het le venstestament een zaakwaarne mer benoemen die een volmacht krijgt om namens hen te hande len. Het levenstestament geeft niet al leen je naasten een houvast, het voorkomt ook dat ze de rechter moeten vragen om namens jou te Leo Fijen (60 jaar) verruilde jaren geleden zijn baan als geschiedenisleraar voor de journalistiek. Als overtuigd katholiek ging hij aan de slag voor de KRO/RKK, waar hij het ge zicht werd van programma's als Kruispunt en In de schaduw van het nieuws. Naast zijn werk studeert hij theologie. Leo is vader en grootvader en woont met zijn vrouw in Maartensdijk. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op mijn steun aan de kerk, bij de Actie Kerkbalans. Dat is de fi nanciële bijdrage die christenen leveren voor het onderhoud van kerkgebouwen. Ik besef dat de kerk als organisatie veel fouten maakt, maar zonder kerk zou de samenleving er schraal uitzien. De kerk laat zien dat het leven niet om jezelf draait maar om de ander. Die naastenliefde is een groot goed. Eigenlijk onbe taalbaar. Daarom zijn vrijwilli gerswerk en financiële steun onmisbaar om de kerken over eind te houden." Waarop kun je best bezuinigen? „Op abdijbier en boeken. Voor mijn werk kom ik veel in kloos ters. Bij de brouwerijen van de monniken kun je de lekkerste soorten bier kopen. Ook neem ik daar vaak mooie kaarsen en indrukwekkende boeken mee. Boeken die me nieuwe inzich ten geven. Op die aankopen zou ik kunnen bezuinigen, maar toch doe ik dat niet. Wat was je beste aankoop? „Mijn racefiets. Als ik ermee door de natuur rijd, ben ik zo vrij als een vogel. Dan geniet ik van alles wat de natuur te bie den heeft en voel ik me één met de schepping. Tijdens zo'n ritje laat ik mijn gedachten los en besef ik dat je niet veel no dig hebt om gelukkig te zijn. Door dat loslaten krijg ik tij dens het fietsen vaak de beste ideeën. Dat komt omdat ik fiet send afstand neem van het da gelijks leven. Dat brengt me te rug naar mezelf." Wat was je grootste miskoop? „Bij mij in de kast staan schoe nen die niet lekker zitten. Ver der heb ik nauwelijks misko pen. Ik heb geleerd heel be wust met geld om te gaan. In de eerste vijftien jaar van ons huwelijk moesten we ieder dubbeltje omdraaien. Leeftijds genoten kochten een huis en werkten met zijn tweeën om flink af te lossen vóór er kinde ren kwamen, maar wij kregen al heel jong kinderen. Daarom zijn we nu gelukkig met alles wat op ons pad komt." Wat wil je nog kopen? „Een wieg. Onze dochter krijgt in september een baby. Dat wordt ons tweede kleinkind. Mijn vrouw is al tijden bezig om een mooie wieg uit te zoe ken. Met zo'n cadeau draag je bij aan het geluk van je kinde ren en kleinkinderen. En ook aan dat van jezelf." De wet verbiedt bedrijven zomaar iemand te ontslaan. Maar pas op: je baas kan proberen op een sluwe ma nier van jou af te komen. Bijvoor beeld met een flitsfaillissement. Het is dan ook verstandig je baas goed in de gaten te houden. Het is voor de leek soms moeilijk te bevatten. Een bedrijf dat omvalt en vrij wel onmiddellijk daarna weer uit zijn as herrijst. Met minder medewerkers én meestal ook met bedui dend minder schulden. De werknemers van 's lands grootste kinderopvangbedrijf Estro weten er alles van. Van de een op de andere dag ging hun bedrijf failliet om on middellijk daarna via een doorstart verder te gaan. Maar wel met 1.000 werknemers minder. Ook bij kleinere bedrijven komt de truc van het flitsfaillissement voor. 'Kan dat allemaal zomaar?', vragen veel mensen zich af. „Die gedachte is heel be grijpelijk", zegt curator Hubert Savelkoul. Hij is door de rechtbank als bewindvoerder aangewezen van een failliet verklaard meu belbedrijf in Limburg. Een bv met daarin alleen medewerkers van de meubelzaak. „Een constructie die we wel vaker meema ken en die in beginsel ook volledig legi tiem is." In deze constructie verhuurt een bv het personeel aan een werkmaatschap pij, waarin alle activiteiten zijn onderge bracht. Als bij een faillissement geen geld is voor een sociaal plan maar wel hoop op een doorstart, wordt vaak alleen de bv met het personeel 'geslachtofferd'. De bv met waardevolle goederen blijft buiten schot. Niet zelden leidt zo'n constructie tot grote verontwaardiging onder de medewerkers die hun baan verliezen. Savelkoul: „Maar hoe tegenstrijdig misschien ook, de werkge legenheid is vaak beter gewaarborgd dan wanneer alle onderdelen onder één bv zou den vallen. Op deze manier is er tenminste een kans op een doorstart en kan een deel door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale be kendheid. Vandaag Leo Fijen. door Jan Vriend foto Rogier Veldman/HH Hoed je voo ontslagtrucs van de baas door Frans Dreissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16