Mogelijk geval ebola in Ierland ■i 1 Geneete in Mestreech €49,; BUITENLAND 9 DUTCH &MORE Duitsland gaat wapens leveren aan Koerden, onder invloed van de wreed heden gepleegd door terreurbeweging IS. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Het is een precedent: Duitsland gaat wapens leveren aan een strijdende partij in een oorlogsgebied. Hoewel Duitsland na de VS en Rusland de grootste wapenexporteur ter wereld is, be stond in de Bondsrepubliek tot nu toe consensus dat conflictpar tijen niet met Duitse aanvalswa pens mogen worden uitgerust. Maar de situatie in Irak - waar ook honderden uit Duitsland af komstige radicale moslims vech ten - noopt de regering van bondskanselier Angela Merkel (CDU) tot koerswijziging. Evenals dat andere westerse lan den dit doen, zal Berlijn de Koer dische peshmerga, die in Noord- Irak de radicaal-islamitische ter reurorganisatie IS bevechten, voor zien van modern wapentuig zoals antitankwapens. Maar ook van handwapens. De mogelijke ineen storting van Irak, onder invloed van de snelle opmars van IS, vormt ook voor het Westen een ernstige bedreiging, argumenteer de minister van Buitenlandse Za ken Frank-Walter Steinmeier (SPD). Nu de Koerdische strijders in de regio optreden als 'de infan terie van het Westen' - zoals een Duitse commentator het uitdruk te - moeten zij ook militair wor den gesteund. In Duitsland is normaal gespro ken de huiver over inmenging in een gewapend conflict groot. Die terughoudendheid is ingegeven door de herinneringen aan Duits- lands rol in de Tweede Wereldoor log. Maar nu de terreurbeweging IS - volgens de conservatieve Frankfurter Allgemeine Zeitung - werkt aan een Zivilisationsbruch (een breuk met de beschaving), zijn volgens veel commentatoren wapenleveranties gerechtvaar digd. De terugkeer van geharde IS-strijders kan ook grote gevol gen hebben voor westerse landen. Zelfs Gregor Gysi, de fractievoor zitter van de oud-communisti sche Die Linke, die een verbod op wapenexport nastreeft,-vindt wa penleveringen in dit geval 'aan vaardbaar' om 'groter onheil te voorkomen'. Onder invloed van de gruwelvi- deo's van onthoofdingen, zoals die van de Amerikaanse fotojour nalist James Fowley, en massa slachtingen door IS is ook de door gaans vreedzame publieke opinie aan het kantelen. De traditioneel pacifistische Duitse reflex moet voor even wijken. De wapenleveranties passen bin nen het recente pleidooi, door vooraanstaande Duitse politici, dat Berlijn internationaal een ac tievere rol moet spelen, ook in conflictgebieden. Duitsland is ver uit de belangrijkste economie bin- nen de EU en de Bondsrepubliek moet alleen al op basis van die economische macht ook politiek en militair verantwoordelijkheid nemen, zei bondspresident Joachim Gauck begin dit jaar op de Veiligheidsconferentie in Mün- chen. De ministers Steinmeier en Von der Leyen (Defensie) sloten zich aan bij Gaucks oproep. Ook zij pleiten ervoor om in de toe komst niet alleen maar, zoals te doen gebruikelijk, geld en hulp goederen te leveren. De centrum-linkse regering van Merkel timmert internationaal al zeer aan de weg. Minister Stein meier speelt een hoofdrol in het diplomatieke overleg in de crisis in Oekraïne. Bondskanselier Mer kel reist bovendien zaterdag per soonlijk naar Kiev. Hier voert ze besprekingen met president Poros- jenko en premier Jatsenjoek, om het vredesoverleg een nieuwe im puls te geven. DUBLIN - Er is mogelijk een nieuw geval van ebola in Europa. In Ier land wordt sinds gistermiddag het lichaam van een man onder zocht die symptomen van de ziek te vertoonde toen hij plots stierf. De man was onlangs terugge keerd uit Sierra Leone, een West-Afrikaans land waar al hon derden mensen stierven aan ebo la. Collega's van de man in het land waren al besmet geraakt. De Ieren zijn bezig het bloed van de dode man te onderzoeken, het lichaam is in quarantaine ge plaatst. Beide Amerikanen die in Afrika het ebolavirus hadden opgelopen, zijn nu genezen. Hulpverleenster Nancy Writebol heeft het zieken huis in Atlanta dinsdag verlaten. Ook de arts Kent Brandy is her steld. „Het is een wonderbaarlijke dag. Ik ben dolblij dat ik leef', liet hij gisteren weten. Brantly en Writebol zijn behan deld met het experimentele se rum ZMapp tegen de gevreesde ziekte. De voorraad ZMapp is in middels op. De twee Amerikanen werden begin deze maand met een speciaal vliegtuig van Liberia naar de VS gebracht en daar met een in quarantaine geplaatst in een ziekenhuis in Atlanta. Ze hiel pen ebolapatiënten in het Afri kaanse land Liberia en raakten zo besmet met het dodelijke virus. Adviesprijs €79,-p.p. LEZERSPRIJS vanaf €49,50 p.p.* 2 dagen in de gezelligste stad van het zuiden vanaf Boek nu deze lezersreis pzc.nl/webwinkel reizen hotelovernachtingen VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2014 Duitsland breekt met pacifistische traditie In Duitsland is normaal gesproken de huiver over inmenging in een gewapend conflict groot Leveranties passen binnen het pleidooi van politici om internationaal een actievere, militaire rol te spelen VVV/Maastricht Marketing Hugo Thomassen Extra bij te boeken 3-gangendiner S €29,50 Upgrade naar een Executive kamer €20,- Fruitmandje op de kamer €7,50 De prijs is per persoon, gebaseerd op 2 personen per kamer en op basis van beschikbaarheid. Exclusief 9,95 reserveringskosten en 5,61 toeristenbelasting p.p.p.n. Geldig tot en met 28 februari 2015. De eenpersoonstoeslag bedraagt €35,00. Bij verblijf op zaterdag geldt een toeslag van €15,- per persoon, per arrangement. Men neme een historische stad aan de Maas waar u kunt genieten van cultuur en natuur, waar shopaholics hun hart op kunnen halen en fijnproevers kunnen genieten van bourgondische lekkernijen: Welkom in Maastricht! We kennen Maastricht van het Vrijthof en het Bonnefantenmuseum maar ook als bourgondische stad waar lekker eten en drinken een belangrijke rol speelt. Zo staat de stad in de maanden oktober en novem ber in het teken van wijn, gastronomie en cultuur. Breng een bezoek aan de grotten van de Sint Pietersberg, maak een boot tochtje over de Maas of verken de stad en haar bijzondere gebouwen op de fiets. Wist udatuheerlijkkuntshoppen in Maastricht? Bekende hotspots zijn de winkelcentra 'Entre Deux' en 'Mosae Forum' maar ook in de 'Kleine Staat' kunt u genieten van desig nerwinkels en bijzondere boetiekjes met hun eigen karakter. Even bijkomen? Pak dan een terrasje aan één van de vele plei nen of geniet van de wellnessfaciliteiten van Thermae 2000. Tip: Ook in de winter maanden is Maastricht een aanrader: wat dacht u van kerstshoppen op de kerstmarkt terwijl het Vrijthof is omgetoverd tot een winters sprookje waarbij ook alle straatjes, pleinen en hofjes verlicht zijn? Golden Tulip Apple Park Maastricht Uw hotel ligt aan de rand van het centrum van Maastricht. Hier kunt u ontspannen na een actief dagje in de binnenstad of natuur rijke omgeving en de dag goed beginnen met een uitgebreid ontbijtbuffet. Op vrij dag en zaterdag kunt u op gezette tijden gebruik maken van de gratis shuttle service welke u naar het centrum brengt. Geneete in Mestreech 1 x overnachting in een comfortkamer lx heerlijk ontbijtbuffet lx Welkomst huisaperitief 50% korting op de bewaakte parkeerplaats Meer informatie en/of boeken: Ga naar de webwinkel waar u direct online uw reservering kunt maken. Voor vragen zijn wij telefonisch bereikbaar op 0174-725202 (ma-vrij van 09:00 - 17:00u) of per mail: reserveringen@dutchandmore.nl HOTELARRANGEMENTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9