Hamas toch achter dood drie tieners Rechter trapt niet in soapopera 'Mirakel' in Atjeh: ook broertje 10 jaar na tsunami terecht *1 8 BUITENLAND Hamasleider Saleh al-Arouri zei woensdag tijdens een overleg tus sen islamitische geestelijken in de Turkse hoofdstad Istanbul dat de 'heldhaftige operatie' door Harnas was uitgevoerd als steunbetui ging aan de Palestijnse gevange nen in Israël. Organisatoren van het overleg namen zijn uitspra ken op en zetten die op internet. Israël beschuldigde Harnas al die tijd, maar de islamitische verzets beweging ontkende tot nu toe ver antwoordelijk te zijn voor de ont voering en moord. Het kidnappen leidde tot grote on rust. Israëlische militairen pakten honderden Palestijnen op tijdens de zoektocht naar de tieners en doorzochten meer dan 1300 hui zen. Een Palestijnse jongen werd door burgers ontvoerd en ver moord. Sindsdien is het geweld in Gaza geëscaleerd. Door nieuwe Israëlische luchtaan vallen op de Gazastrook zijn giste ren zeker 22 Palestijnen om het le ven gekomen. Vier van hen stier ven bij het bombardement van een begraafplaats. Zij woonden de uitvaart bij van familieleden die in de nacht van woensdag op donderdag waren omgekomen tij dens een aanval. Ook drie hoge militaire leiders van Harnas zijn het slachtoffer geworden van luchtaanvallen. Volgens Harnas zijn Mohammed Abu Shammala, Raed al-Attar en Mohammed Bar- houm gedood door een bombarde ment op een huis in de stad Rafah. Israël zei dat er een gerich te aanval was gedaan op het huis. Bij luchtaanval van Israël op de Gazastrook zijn drie leiders van Harnas om het leven gekomen De verliezer van de presidentver kiezingen, Prabowo Subianto, wil de dat het Constitutioneel Hof de uitslag ongeldig zou verklaren om dat er volgens hem fraude was ge pleegd. De negen rechters gingen daar unaniem niet in mee. Pra bowo kan niet tegen de beslissing in beroep. Door de uitspraak wordt Joko Widodo, Jokowi in de volksmond, in oktober president. De gouverneur van Jakarta volgt dan president Susilo Bambang Yudhoyono op. Aan hun geamuseerde gezichten te zien beschouwden de rechters van de Hoge Raad de rechtszaak van de verliezende presidentskan didaat Prabowo Subianto tegen de 'frauduleuze' Indonesische Natio nale Kiescommissie als niet meer dan een hilarische soapopera. De getuigen die de ex-legercom mandant in de rechtszaal liet op draven vielen niet alleen uit hun rol, het waren vooral ook bedroe vend slechte acteurs. Zo klapte tot grote schrik van het Pra- bowo-kamp de van tevoren zorg vuldig gemasseerde politieman uit de provincie Papoea geheel uit de school door te vertellen dat niet de rivaal van de ex-legercom mandant, Joko Widodo ('Joko wi'), stemmen in zijn kiesdistrict had gekocht, maar Prabowo zelf. Ongeveer het omgekeerde van wat hij had ingestudeerd om te verklaren. De grootste pret hadden de rech ters om 'het boerinnetje uit het bergdorpje'. Niet alleen bleek haar getuigenis vals te zijn, haar huis was helemaal niet door het Jokowi-kamp in brand gestoken. Ze bleek in werkelijkheid zelfs geen boerinnetje te zijn, maar een hoog opgeleide medewerk ster van Prabowo's partij. Stuk voor stuk ontmantelden de rechters de notoire leugenaars. Ge tuigen die aanvankelijk beweer- De grootste pret hadden de rechters om 'het boerinne tje uit het dorpje' dat geen boerinnetje bleek te zijn den met eigen ogen de 'massieve fraude' te hebben gezien, gaven na flink doorvragen van de rech ters toe de verhalen uit de derde hand te hebben. Prabowo's getui genis tegen de 'Stalinistische prak tijken van de kiescommissie in In donesië' was niet meer dan een politiek statement. Ook na de uitspraak geeft Pra bowo zich nog steeds niet gewon nen. De angst bestaat dat Pra bowo zijn aanhangers de komen de dagen verder opstookt om voor meer chaos te zorgen. Gisteren moest de politie mensen al met traangas uiteen jagen. Duizenden veiligheidsmensen be waken de hoofdstad. Na de inhul diging van de nieuwe president Jo ko Widodo in oktober dreigt Pra bowo zijn guerrilla-oorlog verder in het parlement te voeren. De intussen 17-jarige Arif Prata ma Rangkuti werd samen met zijn jongere zusje Raudhatul Jan- nah meegevoerd door de verwoes tende golven tijdens de tsunami in 2004. Daarbij kwamen in Atjeh meer dan 170.000 mensen om het leven. In andere landen rond de Indische Oceaan vielen nog eens 60.000 slachtoffers. Nog steeds zijn honderden mensen als ver mist geregistreerd, omdat hun li chamen niet zijn gevonden. Moeder Jamaliah en vader Septi Rangkuti hebben jaren tevergeefs naar hun kinderen gezocht. Het laatste wat de ouders van hun kin deren zagen was dat ze zich vast klampten aan een grote plank en werden meegesleurd in het kol kende water. Desondanks bleven hopen dat ze toch nog in leven waren. „Ik heb elke nacht gebeden, want diep in mij wist ik dat mijn kind nog in leven was. Mijn man was thuis altijd rusteloos, omdat hij het ook voelde. Hij zei vaak dat onze zoon nog in leven moest zijn." Na tien jaar zoeken gebeurde 'het mirakel' - aldus moeder Jamaliah in tweevoud. Dochter Raudhatul werd vorige maand door een fami lielid herkend in een dorpje langs de kust, niet ver van de plek waar ze door de woeste zee was meege sleurd. De sensationele hereni ging met haar ouders was groot nieuws in Indonesië. In de media werden ook foto's geplaatst van Het laatste wat de ouders van hun kinderen zagen was dat ze zich vastklamp ten aan een grote plank haar vermiste broer. Hij werd op televisie herkend door Lana Besta- ri en Windu Fajri, een echtpaar met een internetcafé dat zich had ontfermd over - dachten zij - een dakloze jongen die zichzelf Ucok noemde en vertelde dat hij uit Me- dan kwam, op Noord-Sumatra. Ze namen contact op met de ouders, waarna de tiener jongen ook tele fonisch met hen sprak en maan dag werd het gezin herenigd. De ouders denken dat hun kin deren destijds werden gered door vissers, die hen naar het eiland Banyak brachten voor de kust van Atjeh. Een visser nam het meisje op in zijn gezin, maar kon niet voor twee kinderen zorgen, waardoor er geen plaats was voor Arif. E I Een gewonde aanhanger van Prabowo Subianto wordt door politie weggevoerd van protesten bij het Constitutioneel Hof. foto Denny Pohan/Corbis/HH door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - Joko Widodo is definitief de winnaar van de presi dentsverkiezingen in Indonesië. Dat heeft de hoogste rechtbank in Indonesië gisteren bepaald. door onze redactie buitenland GAZA - Hamas is verantwoordelijk voor de ontvoering in juni van de drie Israëlische tieners die weken later dood werden teruggevonden. Een Hamasleider die in balling schap in Turkije woont, heeft dat gezegd. I Arif Pratama Rangkuti is herenigd met zijn moeder. door onze redactie buitenland JAKARTA - Een koppel uit Indonesië dat begin deze maand na tien jaar herenigd werd met hun vermiste dochter, raakt maar niet uitgepraat over 'het mirakel'. Tien jaar na de tsunami die het gezin onderdom pelde in groot verdriet is ook hun vermiste zoon teruggevonden. De kinderen uit de westelijke provin cie Atjeh verdwenen tijdens de tsunami in 2004.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8