Amsterdammer minder eenzaam door gratis ov 100% vertrekgarantie! Kerst- en winterreizen KRAS BINNENLAND 7 7- tot 9-jarigen 9- tot 12-jarigen 12 jaar en ouder Compleet verzorgd Walvissnij'ders Naturalis beleven 'heerlijke dag' Kras.nl/busreizen of 0900-9697 Volgens jongeren leidt pornografie tot een schadelijke kijk op seks. Meisjes voelen druk om voorbeeld van acteurs te volgen. 399 529 549 579 659 699 1149 UTRECHT - Niet alleen ouders en fe- misten maken zich zorgen over het effect van internetporno op jongeren. Tieners doen dat zelf ook. 7 van de 10 Britse 18-jarigen denkt dat pornografie schadelijk kan zijn voor hun beeld van seks en relaties. Ook leidt porno vol gens hen tot een 'onrealistische houding ten aanzien van seks'. Dat blijkt uit onderzoek van het Institute for Public Policy Re search, een Britse denktank. Vooral meisjes geven daarin aan dat porno hun houding en gedrag beïnvloedt. Volgens driekwart leidt porno tot druk op vrouwen om zich op een bepaalde manier te gedragen. Met de stelling 'por nografie stimuleert de samenle ving om vrouwen als seksobject te zien' is 37 procent het sterk eens - bijna twee keer zo veel als de jonge mannen (18 procent). Jongens beschouwen pornografie vaker (45 procent) als leerzaam dan meiden (29 procent). Ook uit onderzoek in Nederland blijkt dat jongens porno anders beleven dan hun vrouwelijke leef tijdsgenoten, zegt Ineke van der Vlugt van Rutgers WPF, het ken niscentrum voor seksualiteit. „Jon gens gaan er eerder naar op zoek, omdat het bij hen lustgevoelens oproept. Meisjes vinden pornogra fie vaker vies, niet opwindend." Of meisjes onder druk van porno in bed ook daadwerkelijk dingen tegen hun zin doen? Of zich als willoos lustobject laten misbrui ken? Wetenschappelijk is nooit onomstotelijk aangetoond dat por nografie tot grensoverschrijdend seksueel gedrag leidt, zegt Van der Vlugt. „We weten wel dat meisjes vaak te maken krijgen met seksuele dwang. Ook is be kend dat jongeren die porno aan trekkelijk, realistisch en leerzaam vinden, er sneller een voorbeeld aan nemen." Ze wijst erop dat por no niet alleen voor meisjes een ne gatief voorbeeld kan zijn: het kan ook jongens onzeker maken over hun lichaam en seksprestaties. Spotjes van de Stichting Ideële Re clame (SIRE) die momenteel op radio en tv zijn, moeten ouders aanzetten om met hun kinderen over internetporno te praten. 1 op de 3 Nederlandse kinderen onder de 10 heeft wel eens porno op in ternet gezien, blijkt uit onder zoek. Om te voorkomen dat kinde ren pornografie aanzien voor reali teit, kunnen ouders hun kinderen volgens SIRE maar beter voorbe reiden op de beelden die ze onli ne tegen kunnen komen. Daarnaast zou internetporno een volgens Rutgers WPF onderdeel moeten worden van de lessen over seksualiteit op scholen. „Het is belangrijk om jongeren weg wijs te maken in een respectvolle seksuele omgang. Denk aan rolver- wachtingen en de dubbele seksu ele moraal. Waarom moeten meis jes zich bijvoorbeeld sexy gedra gen en worden ze voor hoer uitge maakt als ze dat doen?" Scholen zijn verplicht om aan dacht te besteden aan seksualiteit, maar de invulling die ze daaraan geven is vrijblijvend, zegt Van der Vlugt. „Weinig docenten durven het aan om seksuele beelden te la ten zien en porno te bespreken. Ga er ook maar aan staan, in een klas van dertig pubers. Daarnaast zijn ze soms beducht voor de reac ties van ouders." Word als ouder niet boos als je kind op internet porno ziet, advi seert Rutgers WPF. Jonge kinde ren vinden zulke beelden vaak vies en raken erdoor in verwar ring en verlegenheid. „Vertel dat het een soort toneelstukje is voor grote mensen, maar dat het voor kinderen niet leuk is om naar te kijken. En dat het vrijen als je el kaar lief vindt heel anders gaat." Ook in deze leeftijd vinden kinde ren het vaak vervelend om op por no te stuiten. Maar uit nieuwsgie righeid, om van te leren of omdat het ze opwindt gaan vooral jon gens er soms naar op zoek. Straf ze niet, zegt Rutgers WPF. „Ga het gesprek aan, stel open vragen en laat zien waarom jij dit geen gewone seks vindt en wat voor jou belangrijk is bij seksualiteit." De gemeente meldde gisteren dat 14.000 mensen het gratis abonne ment hebben aangevraagd en dat 85 procent van die mensen er da gelijks tot wekelijks gebruik van maakt. Het ov in de hoofdstad is alleen gratis voor 65-plussers die moe ten rondkomen met een inkomen van maximaal 110 procent van het wettelijk vastgelegde sociaal mini mum. Belangrijkste doel van de proef is het bestrijden van een zaamheid en het vergroten van het welzijn van deze ouderen. Dat is gelukt, blijkt uit de evalua tie. De mensen die gebruikmaken van het gratis abonnement zeg gen dat ze meer sociale contacten hebben en vaker de deur uitgaan om anderen te bezoeken. Een grote meerderheid (85 pro cent) van de mensen die een vra genlijst van het statistisch bureau van de gemeente invulden, zegt daardoor'beter in zijn vel te zit ten. De proef loopt eind dit jaar af. Het gemeentebestuur heeft nog niet besloten of er een ver volg komt. De wereld is Kras 8 dagen al v.a Op internet gaan jongeren in deze leeftijd vaker zelf op zoek naar in formatie over seks en porno. Ver bied ze niet naar porno te kijken, adviseert Rutgers WPF. „Ga het gesprek aan. Vraag hen wat ze denken dat het verschil is tussen gewone seks en porno." Meer tips om zo'n gesprek te beginnen staan op www.seksuali- teit.nl/tipsvoorouders DEN HAAG - De dode walvis die eerder deze week op de Noordzee was aangetroffen en naar het strand van Scheveningen is ge sleept, heeft een walvissnijteam van Naturalis 'een heerlijke dag' bezorgd. Walvissnijder Steven van.der Mije had gisteren de hele dag nodig om het dier te ontle den. „Dit is de grootste walvis die ik ooit van dichtbij heb gezien", zei hij. „En er was veel te zien: veel organen zijn in goede staat gebleven. Vooral het hart was heel mooi." Er zijn twee speciale kadavercontainers met bijna 16 ton walvisvlees afgevoerd. Het skelet is naar Naturalis in Leiden. Najaarsspecial Kroatië Elzas Vogezen Karinthië Dolomieten Kroatische Bloemenrivièra De Cöte d'Azur op zijn best Camargue Provence Grand Tour Spanje Portugal VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2014 Jongeren denken zelf ook dat porno slecht voor ze is door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - Amsterdamse oude ren met een laag inkomen maken massaal gebruik van het openbaar vervoer, dat sinds vorig jaar gratis is voor hen. II De wereld is Kras Busreizen Heerlijk nazomeren op het schiereiland Istrië. Voor slechts 49 extra zijn er ook 3 excursies inbegrepen naar o.a. Poreg en Krk. Zie: Kras.nl/39327 8 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,6. Geniet van natuur, cultuur en de beste wijnen van Frankrijk. Excursies naar o.a. Straatsburg en Colmar. Zie: Kras.nl/39426 8 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,1. Een reis boordevol natuurschoon; met bergreuzen, kraakheldere meren en frisgroene alpenweiden. Zie: Kras.nl/39453 9 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,3. Wissel uurtjes aan het strand af met de vissersstadjes Poreg en Rovinj, Opatija en de Plitvice Meren. Zie: Kras.nl/39395 10 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,1. Ontdek de stranden, havens met luxe jachten en bruisende centra van o.a. Monaco, Nice en St. Tropez. Zie: Kras.nl/39350 10 dagen v.a. Rondreis met o.a. het Aries van Vincent van Gogh, de mooie pausenstad Avignon en de kleurige natuur van de Camargue. Zie: Kras.nl/39407 10 dagen v.a. Op 'grand tour' naar o.a. Valencia, Granada, Sevilla, Lissabon, Porto en genieten van zon, zee en strand aan de Costa del Sol. Zie: Kras.nl/39402 19 dagen v.a. Kras heeft ook in de winter het mooiste en grootste aanbod busreizen. Bestel de nieuwe folder helemaal GRATIS op kras.nl/brochures. 15 cpm Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Fantastische excursies Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Voorovernachting met gratis parkeren En... altijd de beste prijs! Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7