Soldaat van Oranje zingt nog wel even door 6 BINNENLAND 5 vragen over 9 ton tegen eenzaamheid Op basis van grootschalige onder zoeken concludeert het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) dat 38 procent van de volwassenen in Nederland een zaamheidsproblemen kent. Van hen ervaart 8 procent ernstige eenzaamheid. Onder 80-plussers ligt dat aantal aanmerkelijk hoger, wat samenhangt met de afnemen de mobiliteit op hogere leeftijd. Nederland telt bijna een miljoen 80-plussers; van hen kampen meer dan 100.000 met ernstige eenzaamheid. Deze mensen heb ben óf überhaupt geen of nauwe lijks contact met anderen, of ze ontmoeten wel mensen, maar tot een gewenst hecht, emotioneel contact komt het niet. Omgerekend zou per eenzame 80-plussers nog geen 9 euro be schikbaar zijn om het isolement op te heffen. Dat lukt natuurlijk nooit. Het geld dat nu wordt uitge trokken is dan ook niet bestemd voor individuele hulpverlening, maar voor het opstellen van een actieplan om eenzaamheid uit te bannen of ten minste terug te dringen. Dat is de vraag, maar in elk geval worden bestaande netwerken van bijvoorbeeld het Ouderenfonds (dat kerstmaaltijden en bood schappendiensten verzorgt voor alleenstaanden op leeftijd), Sen- soor (dat dag en nacht een luiste rend oor heeft voor mensen die er gens mee zitten), het Leger des Heils en Humanitas intensief be trokken bij het 'geven van een extra impuls voor het voorkomen van gevoelens van eenzaamheid'. Over al bestaande en veelbeloven de particuliere initiatieven als zorgcoöperaties en internet-ge- stuurde projecten als zorgvoorel- kaar.com rept de staatssecretaris niet. Wel kondigt hij aan dat hulpverle ners worden getraind in het her kennen van eenzaamheidsver schijnselen en het helpen bij dit soort problemen. 4 Dat getuigt van een landelijke aanpak. Maar is eenzaamheid niet iets van 'om de hoek', iets dat ook alleen kan worden opgelost als er dichtbij hulp kan worden geboden? Daarom wordt ook in samen spraak met gemeenten bekeken wat lokaal kan worden gedaan aan het verminderen van de een- zaamheidsproblematiek. Daarbij krijgen twintig nog aan te wijzen gemeenten een 'koploperfunctie'. Deze gemeenten zijn al een eind- gevorderd bij eenzaamheidsbe- strijding en hun ervaring kan ook elders van nut zijn. In de 'Week van Eenzaamheid' (eind septem ber) en op het festival 'Vitaliteit van Ouderen' (begin december) zal er ook volop aandacht zijn voor ouderen die alleen zijn. Morgen is zijn probleem nog niet opgelost. Maar in het actieplan van Van Rijn komen ook eenza me mensen zelf, mantelzorgers en vrijwilligers aan bod. Zij zul len direct worden betrokken bij de uitvoering van het op te stel len actieplan. Een begeleidings commissie houdt een vinger aan de pols. Voor de duidelijkheid: geen vinger aan de pols van de eenzame oudere, maar aan die van de 'uitvoering van het actie plan'. „Dat gaan we niet doen", zegt Edwin de Vries als hem wordt ge vraagd of hij iets ziet in een musi calversie van Soldaat van Oranje. De scenarioschrijver meent dat het gigantische succes van het boek van Erik Hazelhoff Roelfze- ma én de film van Paul Verhoe ven met Rutger Hauer niet te overtreffen is. Co-producer Robin de Levita twij felt ook: „Je gaat toch geen Duitse soldaten laten dansen?" Maar be denker en producent Fred Boot heeft geloofd in zijn idee. Op voor malig vliegveld Valkenburg ver rijst in 2010 een theaterhangar, waarin plaats is voor een zee aan water, een historische Dakota, scheurende motoren en een draaiende zaal. Resultaat: elke voorstelling uitver kocht. Reden voor Boot en zijn team om volgend jaar april toch maar niet te stoppen, maar door te gaan tot in elk geval eind juni. „Het succes ervaar ik als surrealis tisch", zegt hij. „Er zijn al 1,4 miljoen mensen komen kijken en een kwart van hen heeft de voorstelling twee of drie keer ge zien. Die mensen nemen weer nieuwe mensen mee om het ver haal samen te beleven. Daarmee voldoet het aan ons streven om de geschiedenis levend te hou den. De belangrijkste drijfveer om de musical te maken is name lijk de inhoud van het verhaal. Dat is ook de reden dat regisseur Theu Boermans heeft gezocht naar acteurs die ook kunnen zin gen en niet andersom. Het is de geschiedenis van ons allemaal en die moet levend blijven, ook voor jonge generaties. Families die naar de voorstelling komen, zien wat voor invloed die oorlog op hen heeft gehad, zien waardoor ze zijn geworden wie ze zijn ge worden. Bij de ene familie is dat heftiger dan bij de andere, maar ze hebben allemaal op hun eigen Er zijn al 1,4 miljoen mensen komen kijken; een kwart van hen heeft de voorstelling al vaker gezien manier die periode beleefd. Het grote verhaal over de Tweede We reldoorlog wordt daardoor een verhaal op menselijk niveau, dat mensen intens met elkaar bele ven." De locatie is volgens Boot ook be langrijk voor het succes, aange zien die precies valt in de drie hoek waar Hazelhoff Roelfzema heeft geleefd. „Vliegveld Valken burg valt daarmee geschiedkun dig in het verhaal en dat is anders dan bij regulier theater", vindt Boot. Dat is volgens hem echter geen verklaring waarom bijvoor beeld het toneelstuk Anne, dat ook over de oorlog gaat, minder succes heeft. De Levita, Boermans en kostuumontwerper Bernhard Hammer werken ook aan die pro ductie mee, maar Boot heeft geen idee waarom 'zijn' musical voor alsnog zo veel meer aanslaat. Wel weet hij dat het succes van de musical voor een deel te dan ken is aan de vorm, waarbij niet het decor, maar de tribune met het publiek beweegt. Ruim drie uur draait de zaal met 1.100 toe schouwers van het ene naar het andere decor. „Daardoor wordt het publiek het verhaal ingezo gen, wordt het er bijna onderdeel van", zegt Boot. Hazelhoff Roelfzema heeft de op zet van de musical gezien en drie liedjes gehoord, maar overleed in 2007, drie jaar voor de première. Zijn weduwe Karin, inmiddels 85 jaar, komt er meerdere keren per jaar speciaal voor over vanuit Ha waï. Boot: „Binnenkort ziet ze de musical voor de vijfde keer. Dat beschouw ik als de zegen van Erik." Staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid, PvdA) stelt 9 ton beschikbaar in de strijd te gen eenzaamheid bij ouderen. Wat kun je met dat geld? door Paulus Smits 'l Hoe groot is het probleem van eenzaamheid onder ouderen in Nederland? Als er zo veel mensen eenzaam zijn, hoe denkt de staats secretaris dan met 9 ton hun problemen op te lossen? 3 Dus alweer commissies, adviezen, nota's en straks uitvoeringsproblemen. Helpt dat? 5 Klinkt mooi. Maar wat heeft die oude meneer die vier hoog woont en nooit iemand ziet daaraan? door Dick Hofland KATWIJK - 'Soldaat van Oranje - de musical' is elke voorstelling uitver kocht en wordt daarom wederom verlengd. Deze keer tot juni vol gend jaar. Op het speciaal gebouwde podium van de musical 'Soldaat-van Oranje' staat onder meer een oud Dakota-vliegtuig. foto Joris van Bennekom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6