OELJEBROELJE Stiekem toerisme PZC SCHONE STRANDEN 26 ZEELAND De Nederlandse stranden zijn 'superschoon' en de Zeeuwse stranden zijn dan weer net iets schoner. Zeeuw herkent zonder moeite eigen provincievlag Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl f i- Oorlog, veel huilende mensen Oorlog, veel werkeloze mannen Oorlog, veel bange kinderen Oorlog, wat een ellende Oorlog, wat veel moeite Oorlog, wat een erg woord Oorlog, vaak zo erg triest Oorlog, vaak zo veel verdriet Oorlog, vaak zo 'n erge afloop MIDDELBURG - Zeeuwen hebben geen enkele moeite de eigen pro- vincievlag te herkennen. Dat blijkt uit onderzoek van Kien Mo nitor Provincies. In totaal 1100 Nederlanders van 16 jaar en ouder uit alle provincies kregen twaalf vlaggen te zien met de vraag de vlag te kiezen van de provincie waarin zij zelf wonen. De Friezen scoorden het best: hon derd procent. De Zeeuwen eindi gen met 97 procent op een goede tweede plek. Opvallend: tien pro cent van de Noord-Hollanders koos in plaats voor zijn eigen vlag voor die van Zeeland, die er toch echt heel anders uitziet. Hoewel ik alweer bijna een maand lang achter mijn bu reau zit, ben ik het vakantievirus nog niet hele maal kwijt Het fijne van in Zee land wonen is dat je van mei tot en met september een stie kem vakantiegevoel hebt Oké, ik maak zeer lange dagen op mijn werk. Maar als ik tijdens mijn pauze even de stad in loop en alle toeristen zie rond dwalen dan straalt hun landeri ge gelukzaligheid toch ook een beetje op mij af. Toerist zijn is een staat van ge nade: je bent vrij, je hebt geen andere verantwoordelijkheid dan onbekommerd om je heen te kijken en te genieten. Pure luxe dus. Maar als ik op vakan tie ben doe ik toch alle moeite om er niet als toerist uit te zien. Ik verstop mijn reisgids of kaart in mijn handtas, ik draag shorts noch sandalen, er bun gelt geen fotokanon om mijn hals en ik probeer in ieder land de taal op basaal niveau te brab belen. Waar komt mijn schaamte voor de condition touristique eigen lijk vandaan? Een toerist is een tijdelijke gast die zich volzuigt met een heel select stukje terra incognita en vervolgens snel weer wegglipt, voordat hij ge confronteerd wordt met het echte leven dat zich daar af speelt. Wat ook meespeelt is dat wat ik als toerist mooi vind in een vakantiestad of-land, vanuit het perspectief van de inwo ners stilstand, oude zooi is. In Italië bezoek ik dorpjes met be vallige oude daken, waar de ge bouwen karakteristiek afblad deren en oude mannetjes op krakkemikkige stoeltjes in de berm zitten te kijken hoe het le ven traag en statig voorbij glijdt. Stilstand. De dorpen waar de geest van de vooruitgang zich heeft ge nesteld mijd ik als de pest; een geasfalteerd dorpsplein, een groot winkelcentrum en opge lapte daken - tekenen van ver heffing - maken een stad direct oninteressant voor toeristen. En dat is natuurlijk best gê nant Nee, dan kun je beter toerist zijn in je eigen stad, in de pau ze van je werk genieten van het vakantiegevoel om je heen. TOP 10 KAMPERLAND - Nederland heeft eigenlijk geen vieze stranden. Bij de inspecties ^omen bijna alle stranden van Nederland wel aan een negen. Alleen veel Zeeuwse stranden scoren nog hoger en daardoor komen ze in de Top 10. Volgens de directeur van Ne- derlandSchoon, Helene van Zutphen, is het belangrijk dat de stranden in een gemeente schoon zijn. Dat is goed voor de economie, want het trekt meer toeristen. „Mensen vinden het fijn dat ze op een schone parkeerplaats en op een schoon strand ko men. Dat hoort bij een positie ve beleving. Je moet niet verge ten dat er jaarlijks dertig mil joen strandbezoekers zijn. Daar zijn bijvoorbeeld veel Duitsers bij en die willen nu eenmaal een schoon strand. Nederland staat er ook om be kend dat we schone stranden hebben. Dat blijkt ook uit de re sultaten die de ANWB-inspec- teurs op de stranden rapporte ren. Ze zijn gewoon super- schoon." Ds. J. Bogermanschool 1940-1941 Oosterland vrijdag Scholen schrijven geschiedenis De. PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. mmm Kijk voor de deelnemende panden op: www.dtanciarijs.ni/openhuis Org#nt>eni OPEN ZOMERAVOND zondag 24 augustus 11:00- 17:00 Kunstmarkt Live-muziek GRATIS toegang sonntag 24 August 11:00-17:00 Kunstmarkt Live-Musik Freier Zugang Fort Ellewoutsdijk, Fortweg 2, 4437 AP Ellewoutsdijk Cultuurfestival aan de Schelde Kulturfestival am Schelde Simon Jager van strandpaviljoen De Boekanier in Nieuwvliet vindt het lastig om in te schatten of een note ring in de Top 10 een effect heeft op zijn omzet „Maar zeker is dat een vuil strand dat wél zou hebben. De ge meente Sluis doet echt flink zijn best Elke morgen loopt er al vroeg een prikploeg over het strand. Zelf hou den wij de eerste twintig meter rond ons paviljoen netjes. En we delen afvalzakjes (beschikbaar gesteld door de gemeente) en asbakjes uit aan strandgasten." foto Peter Nicola i Zeeland scoort met schoon strand Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier De Schoonste Stranden Top 10 komt tot stand door een combi natie van een deskundige inspec tie van de ANWB en stemmen van strandbezoekers. Strandbezoekers kozen uit een lijst van 50 badplaatsen ver spreid over de 4 kustprovincies. De lijst van de tien schoonste stranden van de Nederlandse kust 1. Noord-Beveland 2. Oostkapeile 3. 's-Gravenzande 4. Julianadorp 5. Domburg 6. Westkapelle 7. Nieuwvliet 8. Brouwersdam 9. WestenSchouwen #10. Zoutelande UNIVERSITY wrtindi Maan Leo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62