«399 als de school de deuren weer opent Justitie houdt 21 jihadgangers tegen bij de grens 'Wapens naar Koerden' effeweg.nl BINNENLAND 5 Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Moslimkoepel: Steun voor IS 'beschamend' Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) veroordeelt de 'onmenselijke praktijken en terreurdaden' van de organisa tie die zichzelf Islamitische Staat (IS) noemt Het overlegor gaan, dat spreekt namens 380 moskeeën, noemt het in een gisteren uitgegeven verklaring 'beschamend' dat sommige Ne derlandse moslimjongeren blijk hebben gegeven van sym pathie voor IS. Volgens het CMO moet de Nederlandse moslimgemeenschap haar ver antwoordelijkheid nemen en 'alert zijn op jongeren die drei gen af te glijden'. Vondelingenkamers openen in september In september worden twee vonde lingenkamers geopend waar vrou wen hun baby anoniem kunnen achterlaten. Volgens initiatief neemster Barbara Muller komen de kamers in Papendrecht en Gro ningen en bieden ze uitkomst voor een controversieel pro bleem. Er is weerstand tegen de plannen bij de Raad voor de Kin derbescherming. Volgens staatsse cretaris Teeven (Justitie, WD) is het anoniem achterlaten van kin deren strafbaar. Vanavond komt de Raad voor de Strafrechttoepas sing met een advies over de juridi sche mogelijkheden om de vonde lingenkamers tegen te gaan. F16's verjagen bommenwerpers Twee Fi6-gevechtsvliegtuigen zijn gisteren twee keer in actie gekomen omdat twee Russi sche bommenwerpers boven Nederlands grondgebied vlo gen. De Russische toestellen van het type Bear vlogen rond 14.45 uur het noordelijkste deel van het Nederlandse lucht ruim binnen onder escorte van twee Deense Fiö's. Daarna droegen ze de toestellen over aan de Britten, waarna de Rus sen een draai maakten en op nieuw Nederlands gebied bin nendrongen. Over de herkomst en bestemming van de bom menwerpers is niets bekend. De Willibrordus-basisschool in Neerkant kiest voor dezelfde aan pak; kort herdenken. De school in het Brabantse dorp met zo'n 1800 inwoners had So lenn Wals (9) als leerlinge. Zij kwam met de andere leden van haar gezin - vader Jeroen, moeder Nicole en de kinderen Amèl (12), Jinte (15) en Brett (17) - om het le ven. „De kinderen die bij Solenn in de klas zaten, laten ballonnen op. En verder heten we nieuwe kinderen welkom, hijsen we de vlag en zingen we het schoollied, net als altijd bij het nieuwe schooljaar. We houden het kort en willen veel ruimte bieden aan de gewone vakantieverhalen waar kinderen mee komen, schetst Boots. Zaterdag wordt het gezin op een bijeenkomst in het dorp herdacht. Op de Ortolaan in Heythuysen wil bestuurder Jac Verstegen nog niet zeggen hoe orthopedagoge Nicole Martens (de moeder van het gezin uit Neerkant), die aan de school verbonden was, wordt herdacht. „Mijn eerste prioriteit is het opvangen van collega's en kin deren. Ik wil niet dat onze doel groep in de krant moet lezen wat ze maandag kunnen verwachten." De school voor bijzonder onder wijs zorgt voor kinderen met ern stige, complexe en psychiatrische (gedrags)problemen. Basisschool De Groote Wielen in Rosmalen rouwt om Sem Wels (10), Tess (10) en Liv (7) Trugg en hun ouders. Vandaag komen kin deren en ouders uit hun groepen bij elkaar. „Elke groep begint maandagochtend met een kring gesprek. Afhankelijk van de leef tijd wordt dat ingevuld", zegt be stuurder Joop van Lanen. Ergens op de maandag is er een moment dat kleine groepen kinderen bal lonnen laten opstijgen. Zonder al te veel ouders daarbij. „We hou den de nabestaanden en de ouders van alle kinderen op de hoogte van alles wat er gebeurt." Het personeel heeft na schooltijd nog een 'theemoment'. Van 32 mogelijke jihadgangers is het paspoort ingenomen. 30 men sen die voornamelijk in Syrië zit ten, zijn uitgeschreven uit de ge meentelijke basisadministratie. Hun uitkering is stopgezet. Daarnaast bepaalde de rechtbank in Amsterdam gisteren dat een 23-jarige Amsterdammer die plan nen had om naar Syrië af te rei zen, de komende drie maanden blijft vastzitten. Het Openbaar Mi nisterie (OM) verdenkt de man van voorbereiding van terrorisme en opruiing. De man werd op 31 juli aangehouden na een tip. Bij zijn arrestatie had hij twee mes sen en een hakbijltje bij zich. Bij het doorzoeken van zijn wo ning nam de politie onder meer gegevensdragers en een fotocame ra in beslag. De verdachte heeft verklaard dat hij naar Syrië wilde. Onderzocht wordt nog of hij al leen wilde gaan of met anderen. Op internet en bij vrienden zou hij informatie hebben ingewon nen over de manier waarop hij naar Turkije of Syrië kon reizen. Opstelten bevestigde gisteren dat het kabinet niet van plan is om het verheerlijken van geweld straf baar te stellen. Hij wil geen 'ge- dachtepolitie', meldde een woord voerder. De minister reageerde hiermee op een pleidooi van CDA-leider Sybrand Buma, die het verheerlijken van terroris tische geweld, zoals het twitteren over de onthoofding van de Ame rikaanse journalist James Foley, wel strafbaar wil stellen. Opstel ten stelt dat in het strafrecht veel mogelijkheden zijn om opruiing en haatzaaien aan te pakken. De WD-minister sluit zich met zijn standpunt aan bij partijen als VVD, PvdA, D66 en SP, die eerder al lieten weten dat een gedachte- politie geen goed plan is en dat de vrijheid van meningsuiting over eind moet blijven. 'Daar zitten grenzen aan', schreef het OM gisteren in een brief aan shockblog GeenStijl. Dat had 'schokkende foto's' geplaatst van de executie van de Amerikaanse journalist James Foley, met daar op het hoofd geplakt van de Haag se burgemeester Jozias van Aart- sen, die woensdag islamprotesten verbood in woonwijken. Het OM doet het onderzoek op grond van bedreiging van een bestuurder. De gemeente Den Haag zegt daar niet op te hebben aangestuurd. DEN HAAG - De Christenunie vindt dat het kabinet de Koerden niet voldoende ondersteunt in hun strijd tegen de terreurorgani satie IS. Het kabinet besloot de Koerden helmen en kogelweren de vesten te sturen, maar Tweede Kamerlid Joël Voordewind vindt dat Nederland en Europa verder moeten gaan. „Er is meer nodig." Hij vindt dat Nederland ook echte wapens moet leveren aan de Koer den om de strijd tegen de Islamiti sche Staat te kunnen voeren en zo de christenen en yezidi's in het noorden van Irak te verdedigen. „De Fransen leveren wapens, de Italianen overwegen het en de Britten doen het", zei Voorde wind gisteren vanuit Erbil in het noorden van Irak. „Als we willen voorkomen dat honderdduizenden vluchten naar Europa, dan moet Europa nu han delen. Deze oproep doen de pa triarchen ook die ik gisteren sprak. Zij willen wapens van Euro pa om zich te beschermen. Zo niet, dan zullen de christenen en yezidi's niet teruggaan naar hun dorpen en zullen ze willen emi greren." VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2014 8 daagse busreis Vertrek: 29 aug, 19 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Dagelijks gevarieerd avondprogramma Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar U verblijft in een 4* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. STsn ROTTERDAM PAPENDRECHT LEEUWARDEN Het herdenkingshoekje op de Willibrordus-basisschool in Neerkant voor Solenn Wals (9) die met haar gezin om kwam tijdens vlucht MH17. foto Koen Verheijden/Hollandse Hoogte NEERKANT HEYTHUYSEN ROSMALEN onze website/vliegramp Lees het laatste nieuws online. DEN HAAG - Aan 21 mensen is on langs het reizen naar het buiten land belet, omdat zij zich mogelijk wilden aansluiten bij de jihadisti- sche strijd. Dat meldde minister Opstelten (Veiligheid en Justitie, WD) gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5