Test geslaagd voor zorghuis Zonnemaire Stro is onmisbaar voor de boer 28 SCHOUWEN-DUIVELAND HUTTENDORP bouwen Vijftig kinderen Huttendorp. Ze verblijven in de proefwoning, een bestaande woning die is aan gepast aan zorgbehoeften. Toch ademt het huis nog een gewone sfeer met een keuken, zithoek en slaapkamer op de begane grond. Résidence Oud-Bommenede gaat zestig zorgeenheden bouwen en met deze proefwoning kan geke ken worden hoe de zorgvraag en prettig wonen op elkaar afge stemd kunnen worden. Herman Schaftenaar zijn gezond heid is in de laatste twee jaar hard achteruit gegaan. Hij moest vijf operaties ondergaan en loopt nu met een rollator. „Je leven veran dert dan ingrijpend", vertellen beiden. Voor Mary Schaftenaar be tekende de ziekte dat ze veel zorg taken kreeg. „Mijn vrouw heeft verschrikkelijk veel moeten doen", vertelt Schaftenaar. Hij heeft zelf moeten leren omgaan met zijn beperkingen. Na zijn ziekenhuisopnames moest Schaftenaar revalideren. Handigheidjes onder de knie krij gen, weer een basisconditie op bouwen en leren lopen met een rollator. Dat proces is in Apel doorn begonnen en is voortgezet in Zonnemaire. In de oefenzaal, maar ook door de dagelijkse wan delingetjes op het terrein. „En wat fijn is, is dat we hier de zeker heid hebben dat we zorg kunnen krijgen als dat nodig is. Dat geeft een veilig gevoel en dat is belang rijk." Résidence Oud-Bommenede doet mee aan het project Zeeuwse Huiskamer; een initiatief om Zeeuwse organisaties te onder steunen bij het vinden van ant woorden op vragen over wonen, zorg en welzijn. De Zeeuwse Huiskamer realiseert drie proef tuinen, Oud-Bommenede is het eerste project dat draait. Ook in Terneuzen en Goes komen 'huis kamers'. ZIERIKZEE - Vloerbedekking, een kaarsenstandaard en zelfs een be hangetje zijn gebruikt om de ei gen hut maar zo mooi mogelijk te maken. Drie dagen lang konden kinderen uit de wijk Poortam bacht in Zierikzee hutten bou wen op het parkeerterrein aan het Hatfieldpark en dat leverde stuk voor stuk ingenieuze bouwwerk jes op. Jamie en Saskia hebben echt een klein paleisje gebouwd, compleet met een foto van ko ning Willem-Alexander en konin gin Mixima aan de wand. „Ik had allemaal bouwtekeningen bij me toen ik hier de eerste dag kwam en het is precies zo geworden als de bedoeling was", zegt Jamie. Hij was vooral aan het timmeren en Saskia ging verven. „Ik heb me bij de eerste keer timmeren op mijn duim geslagen." Het tweetal is er - net als Joshua en Noël van een hutje verderop - trots op dat ze bijna alles zelf hebben gedaan. „Bij die hut hebben de vaders al les getimmerd", zeggen ze. Luca, Bratt, Nick en Stijn hebben 'Dos Ballos' gebouwd. Een echte mannenhut, met weinig opsmuk. Ze luieren wat in de hut met de radio aan. De fantasie is groot. Zo is er een hut in Afrikaanse sferen, bedekt met riet en een 'kamp vuurtje' met daarboven twee plas tic vissen. De hutten zijn na drie dagen bouwen amper af als de boel al weer afgebroken moet wor den. Geen traditioneel kampvuur aan het einde, want daarvoor geeft de gemeente geen vergun ning meer af. „Daarom hebben we nu met de brandweer afgespro ken dat ze vanavond iets doen met water en spelen", vertelt Ca roline Steenhard, een van de orga nisatoren. „De kinderen vinden het wel moeilijk dat ze het straks gelijk weer moeten afbreken, maar dat is helaas zo." ZIERIKZEE - Stro is wellicht niet de meest tot de verbeelding spre kend product van de akkers. Het komt immers niet op de borden terecht. Maar voor de veehouderij is het onmisbaar. „Je hebt gras zaadstro, tarwestro en gerststro", legt Marco Quist uit Zierikzee uit. Hij heeft naast zijn akkerbouwbe drijf een fouragebedrijf en han delt in stro. „Graszaadstro is een restproduct van de graszaadteelt." Na het dorsen van het graszaad blijven de stengels over. Deze wor den kort gesneden en in veevoer verwerkt. „Daarmee wordt de pens gestimuleerd en eet de koe meer." En dat is goed voor de melkproductie. Gerst- en tarwe stro zijn ook restproducten en worden veel in de stallen ge bruikt voor het vee om op te lig gen. Het wordt ook verwerkt in voer en er gaat stro naar de bloem bollenteelt. Als in het najaar de bollen de grond in gaan worden de velden afgedekt met stro om de bollen te beschermen tegen de ergste kou. Quist haalt stro van zijn eigen akkers en hij koopt van andere boeren. Zodra de combine met de tarwe of gerst van het land is, kan Quist aan de slag met het drogen en verwerken. Het stro wordt - als het droog genoeg is - in grote balen van 400 kilo ge perst. Bij de verwerking van stro steekt het nauw hoe vochtig het materiaal is. Te nat product kan gaan broeien. Dan loopt de tempe ratuur in een baal te hoog op, waardoor brand kan ontstaan. Op de akker Daarom wordt altijd de vochtig heid van stro gemeten, ook als het in de schuur ligt. „We steken dan een vochtigheidsmeter in een pak en kijken of het goed is. Ha len we het van het land en is het dan al een beetje twijfelachtig of het droog genoeg is, zetten we het apart met een meter er in om het extra in de gaten te houden." 'Ik heb wel op SS Herman en Mary Schaftenaar uit Apeldoorn zijn de eerste bewoners van Résidence oud-Bommenede. door Melita Lanting ZONNEMAIRE - „We genieten elke dag, de manier waarop we opgevan gen worden, is zo fijn." Mary en Herman Schaftenaar uit Apeldoorn zijn de eerste bewoners van een zorgwoning op Résidence Oud-Bommenede in Zonnemaire. Ze zijn er nu bijna drie weken en vertrekken binnenkort weer naar huis. Een stuk uitgeruster dan toen ze kwamen, vertellen ze. De eerste bewoners hebben hun intrek genomen in de proefwoning op Résidence Oud-Bommenede. Jamie en Saskia hebben 'Holland House' gebouwd. „Met een mac-Holland", wijst Jamie. Aan de zijkant zit een loket, als bij de drive-in-versie van een grote hamburgerketen. Ze hebben aan alles gedacht. Ze hebben stoeltjes getimmerd, op de wanden is behang geplakt en op de vloer ligt laminaat. Een windmolen moet zorgen voor energie. Dos Ballos is een echte mannenhut. Stevig, maar simpel ingericht zonder frutsels. Op vloer ligt vloerbedekking. Perfect om op te hangen en dat doen ze dan ook. Waarom Dos Ballos? „We zijn in Spanje geweest en heb ben dat daar gezien" zeggen Luca, Nick en Bratt (Stijn is er niet bij). „En on ze hut is het meest waterdicht", vertellen ze trots. Marco Quist bij de balen stro. foto Ronald den Dekker We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54