Ballonnen en kop thee Lokale politici steunen grenspomphouders 64 Voorkom dat een leerling opeens verdrietig de klas uitloopt naar een herdenkingshoekje 4 BINNENLAND COLLECTIEVE ROUW Op tientallen scholen in Nederland komt het verdriet over MH17 na de vakantie de klas binnen. waar één leerling niet meer terug komt." Maar: laat vooral eerst de leraren onderling hun emoties de len, zodat de leerlingen niet wor den geconfronteerd met een do cent die verdrietiger is dan zijzelf. Spee: „Iedereen rouwt anders en elke manier is oké." Niet iedereen wil er alleen maar over praten. De brochure geeft dan ook praktische tips voor spelletjes om rouwen en spelen te combineren, tot instruc ties om een dromenvanger te knutselen aan toe. Wat wel geldt: pas op met schelden. Boosheid is begrijpelijk, 'maar laat leerlingen erover praten zoals ze normaal in de klas praten'. Dwing vooral niemand om mee te rouwen, stelt Spee, maar geef ie dereen wel de kans. „Een bijeen komst voordat de school echt be gint, vind ik wel lastig. Het moet een collectieve bijeenkomst zijn, het zou jammer zijn als kinderen of leerkracht die missen omdat ze nog op vakantie zijn. Dan kun je misschien beter even wachten." Dat doen ze dan ook in Breda waar het Onze Lieve Vrouwe lyceum de broers Jeroen en Allard van Keulen drie keer herdenkt: op maandag met de leerlingen uit de klassen van de twee jongens, op dinsdag met alle 1450 leerlingen van de school en op woensdag als het OLV een bijdrage levert aan de algemene herdenkingsdienst in de Grote Kerk in de stad. „Daar na lopen we met de betrokken leerlingen weer terug naar school en pakken we de draad weer op", zegt rector Gijs van Wijlen. Na drie dagen halfstok gaat dan ook de vlag op school weer in top. De brochure waarschuwt ook voor rouwmoeheid. Dat kan optre den als bijvoorbeeld identificatie van een slachtoffer erg lang duurt en een heel schooljaar in het te ken dreigt te gaan staan van de ramp. „Dan kan er eén moment komen 'dat mensen er klaar mee zijn." NEERKANT - Vooral de provincie Noord-Brabant telt veel (jonge) slachtoffers die aan boord waren van de MH17. Op veel scholen was direct na de vliegramp al een bijeenkomst om hen te herden ken. Nu pakt elke school de draad weer op. In Zuid-Nederland be ginnen maandag de scholen weer, in Midden-Nederland gebeurt dat een week later. Basisschool De Boschuil in Eind hoven verloor leerkracht Hanny Timmers (58) bij de ramp. Ook haar man Geert, die jarenlang bij de sinterklaasvieringen op school een hoofdrol speelde, kwam om het leven. Schooldirecteur Ad van den Oever heeft de leidraad 'De leegte in school', die onder meer via de GGD's is verspreid, op tafel lig gen. „Er staan mooie dingen in, vooral als het gaat om het loskop pelen van het herdenken en het gewone onderwijs. We willen die twee dingen gescheiden houden. Het leven gaat door, dat is ook een boodschap die we kinderen willen meegeven." Aanstaande maandag zal de ramp nog kort met de leerlingen bespro ken worden, waarna er 's avonds om zeven uur op het schoolplein een bijeenkomst is van een kwar tier, waarbij ballonnen losgelaten worden. „We gaan geen grote ver halen meer vertellen", zegt Van den Oever. Het komende school jaar zullen we wel groep 7, die vo rig jaar nog les had van juf Han ny, intensief volgen." HILVERSUM/ BREDA - Natuurlijk is er een gedenkhoekje op het Co- meniuscollege in Hilversum, want herdenken is belangrijk. Maar naar dat hoekje mogen de leerlingen alleen in de pauzes en na schooltijd toe. Want zeker pu bers kunnen de neiging hebben om te zwelgen in verdriet. „Je moet voorkomen dat een verdrie tige leerling opeens de klas uit loopt naar dat hoekje toe, want dan gaan er gelijk een paar ande ren achteraan", zegt lohan Veen- stra, rector van de school die rouwt om de leerlingen Chris Allen (4gym) en Zeger van Heij- ningen (svwo). De jongens horen niet bij hetzelfde gezin, maar za ten met hun ouders wel op vlucht MH17, dat op 17 juli neerstortte. „Wij hebben onze herdenkingsbij eenkomst voor alle leerlingen op de laatste vrijdag voor de vakantie gehouden, om afgelopen maan dag weer onbelemmerd te kun nen beginnen." Het beviel goed. „Een leerling zei tegen me dat het een mooie bijeenkomst was én dat hij blij was dat de lessen maandag weer gewoon zouden be ginnen." De rector raadt die ma nier van herdenken dan ook aan aan zijn collega's in Zuid- en Mid den-Nederland, waar de scholen nog moeten beginnen aan het nieuwe schooljaar. Rouwen op school is belangrijk, maar doorgaan met het 'normale' leven ook. „Bied dezelfde struc tuur en regels als anders op school, laat leerlingen en leraren zich veilig voelen", zegt Ine Spee, crisisadviseur bij het Instituut voor Psychotrauma, die meewerk te aan de brochure 'De leegte in school.... verder op school na de vliegramp Oekraïne'. De brochure werd onder meer via de GGD's verspreid als steuntje in de rug on der alle scholen die een leerling of werknemer verloren. Van de 298 slachtoffers van de ramp, wa ren er 58 jonger dan 18 jaar. Veel van hen hadden de Nederlandse nationaliteit. Ook waren er meer dere docenten en andere onder- wijsmedewerkers onder de slacht offers. Een herdenking moet vooral pas sen bij de identiteit van de school, vindt Spee. „Op een dorps school waar een heel gezin is over leden zijn andere dingen nodig dan op een grote regioschool Opvallend in het onderzoek is dat de lokale politici van regeringspar tij WD in meerderheid (55%) wil len dat de accijnsverhoging onge daan wordt gemaakt. Van de PvdA-bestuurders wil 30% de ac cijnsverhoging ongedaan maken. Stads- en dorpsbestuurders van CDA (80%), Christenunie (56%), SGP (64%), de lokale partijen (67%) en SP (73%) willen af van de accijnsverhoging. De lokale po litici vallen hiermee hun landelij ke collega's af. Want eerder deze week verklaarde staatssecretaris Eric Wiebes (WD, Financiën) nog dat hij er niet over peinst om de verhoging die sinds 1 januari van dit jaar geldt, terug te draaien. De animo om de accijnsverho ging in te trekken is logischerwijs het grootst in de provincies die grenzen aan of in de buurt liggen van Duitsland en België. In Lim burg is 70% van de raadsleden, wethouders en burgemeesters voor het terugdraaien van de maatregel, gevolgd door de provin cies Friesland, Groningen, Gelder land, Overijssel en Zeeland. In de provincie Utrecht is de animo voor de accijnsverlaging het kleinst: 48%. De pomphouders in de grensstre ken met België vestigen sinds gis teren hun hoop op het komende In Limburg vindt 70 procent van de lokale bestuurders dat accijns op diesel en Ipg snel omlaag moet. kabinet in dat land. Drie Vlaamse partijen en de Waalse liberalen onderhandelen daar over een nieuwe federale regering. De ko mende Belgische regering moet 17 miljard bezuinigen en heeft daar bij een oogje laten vallen op de ac cijns op diesel en Ipg. In de voorlo pige plannen gaat de prijs van die sel met 20 cent omhoog. Mochten die plannen doorgaan, dan gaat de prijs van een liter diesel van 1,40 euro naar 1,60 euro. Dan wordt de diesel aan de Nederland se kant goedkoper dan in België. Ook de accijns op tabak zou om hoog gaan, blijkt uit de voorlopi ge plannen. Nu kopen veel Neder landers sigaretten in België. Het schooljaar begint halfstok EINDHOVEN door Cyril Rosman Rector Johan Veenstra door Wilko Voordouw I foto HH BUNNIK - 60 procent van de Neder landse wethouders, gemeenteraads leden en burgemeesters wil af van de accijnsverhoging op diesel en Ipg. Dat blijkt uit een onderzoek van enquêtebureau Overheid in Ne derland in opdracht van BOVAG, de belangenorganisatie voor mobili- teitsbedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4