Davutoglu nieuwe premier van TUrkije Spanje In alternatief sintliedje blijft de roe in Obama weet wie de volgende is Steven Joel Sotloff -I IN HET NIEUWS 3 J) J&ï o ktriüJ Sinterklaasje, Het is een droom die hij deelt met de huidige premier Recep Tayyip Erdogan, die volgende week wordt ingehuldigd als presi dent. Gisteren werd bekend dat Davutoglu hem opvolgt. De ster van de vrome professor en voor malig ambassadeur is snel gere zen. Hij was voor velen een volsla gen onbekende toen hij in 2002 buitenlandadviseur van Erdogan werd. Zeven jaar later werd hij als minister van Buitenlandse Zaken bekend werd met zijn 'nul proble men met de buren'-beleid. Overal in de regio probeerde te bemidde len in tal van conflicten. Van alle kanten kreeg hij lof toegezwaaid en Turkije werd gezien als een voorbeeld. Momenteel is dat wel anders. An kara ging van 'nul problemen met de buren' naar problemen met ie dereen. De relaties met Brussel en Washington zijn bekoeld. Door de Moslimbroederschap in Egyp te te steunen, raakte Ankara veel Arabische vrienden kwijt. Kritiek is er ook op de steun voor de re bellen in Syrië, die Turkije de ogen liet sluiten voor de extremis ten onder hen. Totdat die in Mo sul personeel van het Turkse con sulaat gijzelde. Davutoglu kan niet eens zijn eigen diplomaten redden. Hoe kan hij dan premier worden?, zo luidt de kritiek van de oppositie. Maar de AK-partij ziet Davutoglu als de juiste man. Hij zal toch vooral naar het pijpen van Erdogan moeten dansen en dat ging hem altijd goed af. van het sinterklaasfeest zijn gewe zen op het werk dat op 9 oktober verschijnt. Op diezelfde dag ver schijnt het boek van Robert Vuijs- je, die vorig jaar al aankondigde dat hij Zwarte Piet wilde aanpas sen aan 'het moderne klimaat'. Al leen maar stoute kinderen gaat over twee ondeugende vriendjes die zich willen verkleden als Piet. Het ene vriendje heeft een wit ge zicht, het andere is bruin. OH, KOM ER EENS KIJKEN WASHINGTON - Het zijn zware tij den voor de Amerikaanse presi dent Barack Obama. Hij zal de bombardementen op stellingen van de Islamitische Staat (IS) in Irak niet beëindigen na de ont hoofding van fotojournalist James Foley. Een supermacht zwicht niet voor terreur. De kans is groot dat Ame rika juist de strijd tegen terreurbe weging IS zal verhevigen. Obama weet dat het volgende slachtoffer dan waarschijnlijk Steven Sotloff is. De gegijzelde journalist was al even te zien in de video die IS over de onthoofding van Foley verspreidde. Als president weet Obama dat hij de juiste beslissing neemt om de strijd tegen IS niet op te geven, maar als mens zal het hem moeite kosten, omdat hij weet dat de volgende onthoof dingsvideo over Sotloff zal gaan. Iedere beslissing die de president in tijden van oorlog neemt, kan Amerikanen het leven kosten. In dit geval is het slachtoffer geen anonieme militair, het videobeeld van Sotloff is indringend waar door het ook voor Obama niet on persoonlijk meer is. Het volgende Amerikaanse slachtoffer heeft een naam en een gezicht. De 31-jarige Steven Joel Sotloff groeide op in Miami. Hij schreef als freelance-journalist onder meer over de aanval op de Ameri kaanse diplomatieke vestiging in het Libische Benghazi, de Syri sche burgeroorlog en Libië na het verdrijven van dictator Muammar Kaddafi. Sotloff werd op 4 augus tus 2013 ontvoerd bij de Syrische stad Aleppo. Hij was net vanuit Turkije noord-Syrië binnenge gaan. Zijn familie wist van de ont voering, maar gaf daar op verzoek van de autoriteiten geen rucht baarheid aan. In zijn tweets laat Sotloff zich ken nen als een groot fan van basket ballteam Miami Heat. Via sociale media repte hij vooral over de mensen die hij ontmoette en de landschappen in Libië. Zijn woon- plaats is de Libische stad Bengha zi. Hij maakte ook verhalen in on der meer Turkije, Egypte en Bah rein. In september 2012 verspreid de hij via sociale media een video die toont hoe hij in Aleppo een aanval van Syrische gevechtsvlieg tuigen meemaakt. Een vriend van Sotloff, Ann Mar lowe, twitterde dat hij jaren in Je men heeft gewoond en goed Ara bisch spreekt: 'hij houdt intens van de islamitische wereld en daarom wordt hij bedreigd met onthoofding'. De vriend van Sotloffs zuster Lau ren is op Facebook een petitie-ac tie begonnen. Daarin wordt de re gering opgeroepen 'alles te doen wat mogelijk is om Steven Sotloff te bevrijden en zijn leven te red den'. kom maar binnen met je Piet „Ik liep al langer aan tegen woor den en kadootjes die zo ouder wets zijn dat zelfs ouders niet meer kunnen uitleggen wat het is", vertelt Passchier over het boek Sinterklaasje, kom maar bin nen met je Piet. Hij was scriptschrij ver van Het feest van Sinterklaas in Ahoy en adviseur bij het Zapp sin terklaasfeest. Nadat vorig jaar de discussie over het vermeende ra cistische karakter van Zwarte Piet hoog was opgelopen, pakten hij en Keizer de pen op om alle sin terklaasliedjes te herschrijven. „Want daar ligt de basis van die discussie, in de liedjes. Je kunt sin terklaasverhalen aanpassen, maar de liedjes lagen ook vast." Stuk voor stuk gingen ze de 25 meest gezongen sinterklaasliedjes af en haalden ze overal de knecht eruit, de lijfstraffen zoals de roe en de zak naar Spanje, en het ouderwetse taalgebruik. „Die lied jes stammen uit een tijd dat men sen heel anders aankeken tegen opvoeding en zwarte mensen." De auteurs willén met hun boek langs scholen en bibliotheken. Al le intochtcommissies zijn ge maild. Ook vicepremier Asscher, de NTR en de andere partijen die nu overleggen over de invulling ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2014 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Bescheiden is de nieu we premier van Turkije allerminst. Ahmet Davutoglu, de huidige minis ter van Buitenlandse Zaken, mag graag vertellen over diplomatieke successen. Met zichzelf en het gro te Turkije in de hoofdrol. Hij was voor velen een volslagen onbekende toen hij in 2002 buitenland adviseur van Erdogan werd Was: twee kaatseballen in een net Wordt en chocomunten in een net. door onze redactie buitenland Het volgende Amerikaanse slachtoffer is geen anonie me militair maar heeft een naam en een gezicht PAUl. PASSCHIER EN TO EIK) KEIZER door Freke Remmers AMSTERDAM - Er staat geen knecht meer te lachen en hij roept niet: 'Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe'. Paul Passchier en Thedo Keizer herschreven de be kendste sinterklaasliedjes. Was: Zijn knecht staat te lachen en roept ons reeds toe, wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe Wordt Kijk, Piet staat te lachen en roept naar de kant: 'Ik heb genoeg lekkers voor heel Nederland! Na de moord op James Foley toont de beul van IS het volgende slachtoffer, de Amerikaan Steven Sotloff. foto REX/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3