ZEELAND 31 Coen Minderhoud uit Domburg wint voor de tweede keer het Zeeuws Kampioenschap Ringrijden. Folklore of topsport? Ringrijden is het alle bei. Meisjes die de paar den verzorgen en ring- oppassers die op de mil limeter nauwkeurig de ringen recht hangen. Jongens die de paar- denpoep wegscheppen en rijders die zonder zadel galopperend op hun trekpaard een ringetje van tien millimeter doorsnee aan hun lans steken. En iedereen helpt bij het opbouwen en afbreken van de ringrijbanen. Ook de kampioen. Het Zeeuws Kampioenschap Ringrijden vindt elk jaar in augus tus plaats in Middelburg. Al de cennialang verzamelen de ringrij- ders zich op het Molenwater om uit te maken wie de beste is. Sinds 2006 heet de strijd ook echt Zeeuws Kampioenschap. „Ik krijg hier altijd kippenvel", be kent de Domburgse ringrijder Roel Wisse. „Als je 's morgens aankomt, zie je in alle straten paar den, trailers, ringrijders." Het ringrijseizoen duurt van eind april tot half september. Maar dit is de wedstrijd waar het om draait. Waar favorieten hun faam moeten waarmaken, maar ook al tijd een verrassing op de loer ligt. Vijf van de negen Zeeuwse Kam pioenschappen waren eèn prooi voor Sebastiaan Sturm. Hij komt uit Gapinge, waar historisch ge zien de beste ringrijders vandaan komen. Zoals Krijn Coppoolse, die vrijwel alles heeft gewonnen wat er te winnen valt en een icoon is in het ringrijden. Zijn faam - en die van alle ringrijders - blijft echter beperkt tot Walche ren, het mekka van deze sport. Sebastiaan Sturm slaagt er niet in voor het derde jaar op rij Zeeuws kampioen te worden. Hij wordt af getroefd door Coen Minderhoud uit Domburg. Sturm pakt wel de eerste beker, het beeldje van Ko ningin Beatrix. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2014 Jiehaa! Hebbes door Maurits Sep De baan is uitgezet met palen, het touw hangt tussen poengers, aan het touw hangt de bus met daarin de ring. Die wordt gestoken met een lans. Tussen de beurten door worden de paarden van de ringrijders verzorgd door - vooral - meisjes die zelf niet meedoen aan de wedstrijd maar wel van paarden houden. Zij verzorgen de dieren met hooi, water en liefde, foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31