I 4 Schermen 16 WONEN GROENE VINGERS Jm In Engeland is het verboden de reuzenberenklauw te ver spreiden. Hier zijn we nog niet zo ver, maar het besef be gint door te dringen dat het niet verstandig is deze plant in de tuin te zaaien. Zo langzamerhand hebben we allemaal wel eens ken nisgemaakt met brandwonden die door aanraking met de reu zenberenklauw kunnen ontstaan. De reuzenberenklauw is een mooi voorbeeld van een cultuur volger, omdat de zaden zich langs door mensen aangelegde wegen door het land verspreiden: de za den worden meegezogen in de slipstream van vrachtwagens en treinen en vormen zo een ere haag langs snelwegen en spoorlij nen. Van daaruit wordt de rest van Nederland gekoloniseerd. Reuzenberenklauwen mogen dan voor overlast zorgen, hun bloemen zijn spectaculair. De reusachtige bloemschermen zijn fotogeniek door hun structuur; ze lijken met een wiskundige re gelmaat geconstrueerd; de indivi duele kleine bloemen vallen nau welijks op, maar samen vormen ze een menigte van parapluutjes. Wij hebben nogal wat inheemse schermbloemen, maar er zijn wei nig goede tuinplanten onder. Ze venblad, wilde peen en wilde pas- tinaak zijn mooi in bermen, maar in de tuin kun je er weinig mee. Toch zijn er ook schermbloemen waaraan je geen brandwonden overhoudt. Selinum wallichia- num, karwijselie, wordt wel de koningin van de schermbloemen genoemd. Het is een veredeld flui- tenkruid, met fïjnverdeeld blad en witte bloemschermen aan rood aangelopen stengels. De plant houdt van voedzame, maar vooral droge grond. Karwijselie kan veel vorst hebben, maar is niet gegarandeerd winterhard. Maar tegen droogte en hitte zijn ze goed bestand en dat maakt ze geschikt voor zandgrond; met hun lange penwortels weten ze ook in droge grond altijd wel wat vocht te vinden. Ideaal dus, die schermbloemen, voor gewetens bezwaarden die liever geen drink water in de tuin verkwisten. Planten met penwortels laten zich meestal lastig verplanten. Een voorbeeld is dille, een keu kenkruid met ragfijn loof en groe nig gele bloemschermen. Zaai je dille in een pot om de plantjes la ter in de tuin uit te planten, dan komt daar meestal weinig van te recht. Dille kun je beter direct in de volle grond zaaien. De plant is eenjarig: hij groeit, bloeit en sterft weer af. Dat afsterven is meestal net gebeurd als jij dille in de keuken nodig hebt. Daarom is het geen slecht idee dille met tus-„ senpozen van drie weken het he le jaar door te zaaien. Zelfs in sep tember kun je nog zaaien; plan- '»r De bestaande slimme technologie die wonen aangenamer en makkelijker maakt, wil hij verder uitbouwen. „Het probleem is nu nog dat die technologie ingewikkeld en duur is. Maar daar gaan we wat aan doen", zegt Fernando Arias van Oordt, direc teur van Booo, makers van bijzondere lampen. Het begon vier jaar geleden. De grondleggers van Booo bespraken samen het idee voor een lamp die een le ven lang mee zou moeten gaan. Bevriende designers werd gevraagd mee te den ken én te doen. De eerste prototypes vielen in goede aarde bij het Eindhovense stimule ringsfonds Brainport, dat de opstart van het bedrijf financierde. „Zo konden we de eerste serie in 2011 aan het publiek laten zien", vertelt Fernando Arias van Oordt in zijn atelier in Eindho ven. Het werd een vliegende start. Met dank aan de contacten van medegrondleg ger Marco Tabasso, die werkzaam is bij de wereldberoemde galerie van Rossana Or- landi in Milaan. Booo kreeg uiteraard een plekje tijdens de Design Week in Milaan en trok direct internationaal de aandacht. De lampen van het Eindhovense Booo, die zowel armatuur als lichtbron in één zijn (je draait ze direct in de fitting), vallen door hun vorm behoorlijk op. „Dat is ook precies onze ambitie. Wij houden van toe gepast ontwerp. Wij bepalen de technische randvoorwaarden en vragen bekende ont werpers daarbinnen met ideeën voor de vormgeving te komen. Dat levert vaak inte ressante oplossingen en vormen op", legt Arias van Oordt uit. Voor de eerste serie Booo Bulbs werd onder anderen samenge werkt met Nacho Carbonell, Front (een be kend designtrio uit Zweden), Forma Fantas- ma en Nika Zupanc. Behalve opvallend van vorm zijn de lam pen van Booo ook nog eens duurzaam. Het merk maakt gebruik van een speciaal ont wikkelde ledtechnologie die garant staat voor liefst 50.000 branduren. Onder norma le omstandigheden kan de lamp 25 jaar mee gaan. Nu, drie jaar na de introductie in Milaan is het tijd voor de volgende stap. Arias van Oordt: „We zijn de echte pioniersfase voor bij. Onze lampen zijn zowel online als bij verschillende winkels in Nederland en an dere Europese landen verkrijgbaar. Binnen kort openen we een kantoor in Detroit om Romke van de Kaa Rups koninginnepage. J Booo heeft het licht 1. De presentatie van de Booo Bulb collectie in Milaan in 2013. 2. De Booo Soft led light bulb, een ontwerp van Nacho Carbonell. 3. Klassiek ogende Booo Bulb van Front. door Cor-Peter Pasma foto's DesignPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16