Dolfïnaria moeten dicht Tegen doorgefokte hond Beter leven voor vleesvee VERDIEPING 11 BIS DIERENBESCHERMING Palingtrekken en ganzenknuppelen waren ooit vormen van volksver maak. Nu zijn ze verboden. Het begrip Palingoproer is in 1886 toegevoegd aan de Nederlandse geschiede nis. In de Jordaan braken rellen uit toen de politie het 'volksvermaak' probeerde te ver bieden. Een levende paling werd midden boven de gracht gehangen. Mensen in boot jes moesten de vis doormidden trekken. „Maar er is meer onverantwoord vermaak. Circussen met wilde, exotische dieren als olifanten, leeuwen of zeehonden. Die die ren kunnen zich op geen enkele manier na tuurlijk gedragen." Directeur Frank Dales is blij dat staatssecre taris Sharon Dijksma binnenkort met een voorstel komt om het gebruik van wilde dieren in het circus aan banden te leggen. „Helaas lijkt de WD gevoelig voor de argu menten van circusdirecteuren om het alle maal niet zo'n vaart te laten lopen. Wij zet ten er vol op in. In de strijd om econo misch belang of dierenbelang staat dieren belang wat ons betreft voorop." Tegelijkertijd loopt een onderzoek naar die renwelzijn in dolfïnaria. „Op termijn wil len we dat die gesloten worden. Orca's en dolfijnen hebben echte leefruimte nodig." Dierentuinen kunnen volgens de Dierenbe scherming wel door de bocht, mits ze zich aan de eisen van de tijd, met bijvoorbeeld mooie grote verblijven, aanpassen. „Want het dier verdient nog steeds beter. Wij gelo ven in de educatieve waarde van dierentui nen." In het jaar dat de Dierenbescherming werd opgericht (1864), waren boerde rijdieren allemaal 'scharrel'. Varkens konden wroeten in de modder, runde ren liepen in de wei. In dat opzicht hadden koeien, varkens en pluimvee het toen beter dan nu. Tijdens de wederopbouw vond in de veehouderij een enorme revolutie plaats. „Het vee is eigenlijk het slachtoffer van de jaren na de Tweede Wereldoorlog", zegt directeur Frank Dales. Er mocht geen honger meer geleden worden, dus werd de veeteelt op industriële leest geschoeid. „Te genwoordig is er ruimte om stil te staan bij dierenwelzijn. Dat doen we het liefst sa men met de boeren. We willen ze helpen om weer boer te zijn en minder manager." Ook met de slachters en de supermarkten zit de Dierenbescherming rond de tafel, on der meer bij de introductie van het Beter Levenkenmerk, dat wordt verleend aan 'diervriendelijker' vlees en eieren. „Dank zij ons hebben sinds 2007 25 miljoen boer derijdieren een beter leven gehad. En het Beter Levenkenmerk groeit verder", zegt Dales, die stelt dat het werk nog niet af is. „Boerderijdieren moeten het nog beter krij gen en daar zetten wij ons voor in." Hij maakt zich zorgen over de toename van on- verdoofd slachten. „We zijn in overleg met de geloofsgemeenschappen, Wij zijn ervan overtuigd dat je, zonder in strijd met welk religieus boek dan ook, verdoofd kunt slachten met bedwelming door gas of een elektrisch bad." plank. Een andere doorbraak voor het wel zijn van de hond volgde in 1996. Het zoge heten ingrepenbesluit werd van kracht, waardoor het couperen van de staart en oren bij honden werd verboden, na een overgangsperiode van vijfjaar. Het was het begin van de inperking van de pronkgekte van sommige hondenhouders. De viervoeter is in de afgelopen decennia uitgegroeid tot statussymbool. Hoe vreem der, hoe beter. „Compleet doorgefokte die ren. We hebben een top 3 van rassen waar van we vinden dat die eigenlijk absoluut niet kunnen", zegt directeur Frank Dales. Bovenaan staat de Engelse bulldog, met zijn platte neus, waardoor die nauwelijks meer kan ademhalen; nummer twee is de chihuahua die maar steeds kleiner gefokt wordt waardoor de organen nauwelijks meer passen. Derde staat de Cavalier King Charles Spaniël waarvan de schedel te klein is, zodat het dier steeds koppijn heeft. mm De strijd tegen de hondenkar heeft 97 jaar geduurd. Ooit was het speerpunt nummer één van de 's Gravenhaagsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren, zoals de Dierenbescherming in de beginjaren heet te. De hond was aanvankelijk geen huis vriend, maar een slaaf die naar behoeven kon worden ingezet. Pas in januari 1961 werd de trekhond definitief verboden. Olieboer, melkboer, vuilophaler: kleine lui den die iets moesten vervoeren maakten eind 19e eeuw grif gebruik van de honden kar. Tot 1910. Toen mocht, na 46 jaar lobby werk, niet iedere hond zomaar nog voor een kar gespannen worden. Het tuig en de wagen moesten jaarlijks worden gekeurd. De werkhond moest minimaal een jaar oud zijn en een schofthoogte hebben van 60 centimeter. Ook moest de kar worden uitgerust met een drinkbak en een lig- n 1 ^|1 "i De Dierenbescherming is de grootste en de oudste Nederlandse instelling die zich bezighoudt met dierenwelzijn. Zo'n 180.000 leden, donateurs en vrijwilligers zijn actief. De vereniging heeft asiels, een inspectiedienst en dierenambulances. Daarnaast lobbyt de Dieren bescherming bij de politiek om de positie van alle dieren te verbeteren. De club werkt samen met 'Dieren de tent uit' en diver se andere organisaties als 'Bont voor dieren'. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2014 Dolfinarium Harderwijk, foto HH Protest tegen leefomstandigheden in de kalverhouderij. foto Dierenbescherming Een chihuahua, foto HH 3 'M 1 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11