Vlaamse borden vragen fatsoen van fietsers Boekweitfeesten weer met veel optredens I 1 1 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Zwemwater Vlissingen weer schoon Drankwet leidt tot omzetverlies LEVEND STANDBEELD Amber (9) timmert, ondanks haar aandoening EDS, aan de weg als levend standbeeld. BP ziet brood in opening nieuwe bezinepomp Retranchement is een echt fiets- dorp. Verschillende routes lopen er doorheen en komen er samen. Niet alleen 'gewone' fietsers doen het dorp regelmatig aan, ook - met name in de weekeinden - gro te groepen Vlaamse wielrenners vinden (West-)Zeeuws-Vlaande- ren een aangename fietsomge- ving. „Een groot deel van die groe pen gedraagt zich prima", consta teert dorpsraadvoorzitter Bram Basting. „Maar ik hoor van dorps bewoners dat er ook zijn die hele maal nergens naar kijken en voor gevaar zorgen." Bewoners van Retranchement de den net voor de zomer hun be klag bij het gemeentebestuur. Dat "plaatste vervolgens 'Fiets Wijs-borden' aan de vier invals wegen van het dorp. Die roepen op 'rekening te houden met ande re weggebruikers'. 'Fiets Wijs' is een campagne van verschillende Vlaamse fietsers- en wielrennersbonden. De bor den zijn in Vlaanderen dan ook best bekend. Volgens een gemeen tewoordvoerster komen ze in Ne derland verder alleen in Limburg voor. Basting is blij met de doortastend heid van de gemeente. „Of het helpt, weet ik niet. Maar handha vend optreden tegen die wielren ners, zoals een deel van de inwo ners graag zou zien, is natuurlijk moeilijk. Dus dit is een goede stap." VLISSINGEN - De waarschuwing om te zwemmen voor alle stran den van Vlissingen is opgeheven. Het zwemwater is schoon en op het strand wappert weer de Blau we Vlag, die aangeeft dat het strand schoon en veilig is. De waarschuwing gold vanwege het lekken van olie uit het wrak van de Spyros Armenakis. Daarom Schouwen is de regio die in Zee land het meeste heeft te lijden van de wet: daar zijn immers nog jongerencampings en uitgaansge- legenheden.„Wij hebben abrupt afscheid moeten nemen van een flink deel van onze klandizie", ver telt Krijnse Locker. „Dat heeft niet alleen gevolgen voor horeca en verblijfsrecreatie. Ook winkels, vervoersbedrijven, straatverko- SCHOONDIJKE - Dat wil ik ook, dacht Amber Houtzager toen ze in België een hele hoop 'levende standbeelden' in actie zag. En dus trad de 9-jarige inwoonster van Schoondijke afgelopen week als 'strikkenmeisje' op tijdens de Vis serijfeesten in Breskens en op de avondmarkt in Sluis. Tot groot en thousiasme van het publiek. Dat Amber een hobby heeft ge vonden waarbij ze zich nauwe lijks mag bewegen, is niet vanzelf sprekend. Ze lijdt aan EDS. Maar die vervelende aandoening, daar hebben we het straks wel over. Want een 9-jarig meisje dat voor het eerst optreedt als 'levend standbeeld' en dat zó goed doet, dat is al bijzonder genoeg. Het idee om zichzelf tot stand beeld te transformeren ontstond een kleine twee weken geleden. „Ik ben met mijn moeder wezen kijken naar een bijeenkomst in België", vertelt Amber. „Daar wa- werd de blauwe vlag weggehaald en vervangen door de rode, die aangaf dat zwemmen verboden was. Dat zwemverbod was al op geheven. En nu het lek in het schip definitief gedicht is, wordt ook de waarschuwing om uit te kijken, opgeheven. Dat betekent dat de blauwe vlag weer gehesen mag worden. i ren een heleboel levende stand beelden, onder wie mijn meester van het toneel." Daarmee doelt Amber op Rini Fe- nijn. De duizendpoot uit Nieuw- vliet tovert zichzelf in zijn vrije tijd regelmatig met veel succes om tot standbeeld. Fenijn is regisseur bij toneelver eniging De Plattelanders, waar ook Amber deel van uitmaakt. Op het festival in België raakte Am ber meteen besmet. „Ik dacht: dit wil ik ook." En dus maakte ze een week later, verkleed als 'strikkenmeisje', haar debuut als standbeeld tijdens de Visserijfeesten in Breskens, dins dag gevolgd door een optreden tij dens de avondmarkt in Sluis. En dat deed ze verbluffend goed. Zo als het hoort stond of zat Amber doodstil, totdat iemand een munt je in haar bakje gooide. Dan kwam ze in beweging. „Ik had met mijn moeder bewegingen ge oefend: soms pakte ik een klokje, of keek ik door een vergrootglas. En af en toe gaf ik iemand een hand en liet ik pas los als er weer iemand een muntje gooide." Vooral kleine kinderen hadden niet altijd in de gaten hoe het pre cies zat. „Dan vroegen ze: mama, is dat meisje nep?" Haar optredens leverden Amber een flinke zakcent op. „Ik spaar voor een hondje", giechelt ze. „Pa pa wil geen hond, maar nu kan ik 'm zelf kopen." De optredens smaken naar meer, zegt Amber beslist. Ze wil vaker optreden, en heeft daarbij een vu rige wens. „Ik wil een keer samen optreden met Rini Fenijn. Met z'n tweeën kun je weer heel ande re dingen doen dan alleen." pers en zelfs de huisarts merken het ontbreken van jongeren on der de achttien." Krijnse Locker draait in zijn slijterij 30 procent minder, de Plus in Scharendijke verkoopt 10 procent minder en taxi-ondernemer Bruno van der Hoek schat de daling bij hem en zijn collega's op 50 procent. Bij jongerencamping Duin en Strand in Scharendijke komt de klap met 70 procent het hardst aan. Van der Hoek: „Met deze wet jagen we ook onze toekomstige klanten naar Blankenberge en Salou." Krijnse Locker: „Zestienjarigen be zatten zich nu in het buitenland of in de privacy van een vakantie bungalow." Van der Hoek: „En daar is, in tegenstelling tot in de horeca, géén hulp voorhanden als het misgaat." HULST - Terwijl veel tankstation houders in het grensgebied steen en been klagen omdat veel auto mobilisten in België gaan tanken, ziet BP toch brood in de opening van een nieuwe bezinepomp in Hulst. Zaterdag 23 augustus opent een BP express, een onbemand tankstation, aan de Industrieweg in Hulst, vlakbij Morres. Ter gele genheid van de opening krijgen klanten van zaterdag 23 augustus 12.00 uur tot en met zondag 24 au gustus 24.00 uur een openingskor ting van 20 cent per liter brand stof. Het nieuwe tankstation is het 67e onbemande BP express station in Nederland. Gisteravond begon het program ma al met een discoavond voor de jeugd. Vandaag is er tot 17.00 uur een markt, rommelmarkt en de monstraties ambachten. Vanaf 14.00 uur zijn er optredens van Blues Belgique en een clown die van alles maakt van ballonnen. Tlissen 17.30 en 19.30 uur treden de New Adventures op en vanaf 20.00 uur afwisselend Anita en Ed en Jacco de Braai. Zondag zijn er boekweitkoeken verkrijgbaar in dorpshuis 't Kaai- ke. Verder staan de markt, rom melmarkt en ambachtsdemonstra ties weer op het programma. Ook is stichting Pjoeska aanwezig, die modelbouwen promoot bij kinde ren. Van 13.00 tot 17.00 uur treden afwisselend Elvis-imitator Tim Tesley en Gino Buijsrogge op. Om 17.00 uur speelt de band Timeless en vanaf 20.00 uur Eddy's combo. De Vlaamse 'fatsoensborden' hangen aan de vier invalswegen van Re- tranchement. foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Ze zijn berucht in de hele grensstreek: de groepen Vlaamse wielrenners die in volle vaart en met minstens drie man naast elkaar door dorpen sjezen. De gemeente Sluis trok zich de hulpkreet uit Retranchement aan en plaatste onlangs bijzondere 'Fiets Wijs-borden'. door Ton van den Nouweland SCHARENDIJKE - Het omzetverlies voor ondernemers aan de Zeeuwse kust als gevolg van de nieuwe Drankwet omvat vele miljoenen eu ro's. Alleen al op Schouwen gaat het om tien miljoen euro, schat An ton Krijnse Locker, voorzitter van ondernemersvereniging Renesse. Iemand vroeg: 'Mama, is dat meisje nep?' door Martijn de Koning V9» I Amber in actie tijdens de avondmarkt in Sluis, foto Mark Neelemans ZUIDDORPE - In Zuiddorpe worden dit weekend voor de 37e keer de Boekweitfeesten gehouden. De or ganisatie heeft weinig reden om aan de succesformule te sleutelen. Het dorpsfeest is ook dit keer weer een mix van kraampjes, demonstra ties, kermis en muzikale optredens. De activiteiten voor jong en oud concentreren zich rond de omge ving van het dorpsplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94