Ga eens kijken in Zeeuwse kerkgebouwen! Noord-Beveland inspireert jonge kunstenaars SERVICE 31 Roos Gortzak nieuwe directeur van de Vleeshal Opbrengst videoclip voor War Child fonnikenwerk ""v-' MIDDELBURG - Roos Gortzak (1973) is door de raad van toezicht van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) benoemd tot directeur van De Vleeshal/SBKM. Gortzak volgt Lorenzo Benedetti op, die 1 juni naar De Appel arts centre in- Amsterdam is vertrok ken. Gortzak werkt als gastprofessor en curator van het Festival der jungen Talente, dat van 19 tot en met 21 september plaatsvindt in Offenbach. Van 2007 tot 2012 werkte ze als hoofd tentoonstellin gen en projecten en was ze co-cu rator bij de Kunsthalle in het Zwitserse Basel. In 2005 maakte ze als gastcurator de tentoonstelling 'Tropical Ab straction' voor het Stedelijk Mu seum Bureau Amsterdam. Ze stu deerde aan de Universiteit van Amsterdam, aan de New York University en behaalde een mas ter 'Curating Contemporary Art' bij het Royal College of Art in Londen. zoekt nieuwe wegen om centjes binnen te hengelen. Bijvoorbeeld door verhuur, zodat het bedehuis vooralsnog behouden blijft. Veel dorpskerken worden in hun voortbestaan bedreigd. Afbreken vinden veel Zeeuwen, of ze kerks zijn of niet, te ver gaan. Dus wordt alles uit de kast gehaald om dat te vermijden. Een bewijs daar van vormt Westdorpe. De katho lieke kerk daar is na de sluiting verbouwd tot een multifunctione le ruimte, waar de hele dorpsge meenschap van kan profiteren. De nieuwe naam De Kirke herin nert aan de oude bestemming Intussen zetten veel kerken in Zeeland hun deuren open voor be zoekers uit eigen streek en vakan tiegangers. Het seizoen is intus sen ver voortgeschreden. Daarom nog wat tips voor mensen die van plan zijn op kerkenpad te gaan. Scharendijke Bethlehemkerk tot en met 30 augustus op dinsdag, donderdag en zaterdag open van 13.30 tot 16.00 uur. Expositie doop- jurkjes en schilderijen. Film van oud-Scharendijke. Zuid-Beveland Vijftien kerken doen mee aan het regionale ker kenpad. Nog twee weken staan de deuren open. Kijk op www.pkn/kloetinge.nl Klik vervolgens door via 'gebou wen' naarkerk open' en u leest alle bijzonderheden. Nieuw- en Sint Joosland Kerk is volgende week zaterdag 23 augus- tus open vanaf 9.30 uur. Om 15.00 uur samenzang onder leiding van mondharmonicagroep De Kre kels. Kerkenprijsvraag en film PZC-ker- kenpad. West-Zeeuws-Vlaanderen Fiets op zaterdag langs Breskens (beel den katholieke Barbarakerk), Sint Anna ter Muiden (kolossale toren met kerkgebouw op luciferdoos- formaat op de grens van het land, alle dagen open van 14.00-17.00 uur) en Aardenburg (RK Maria Hemelvaartkerk, waaraan de Inkt pot-legende is verbonden en de kathedraal met middeleeuwse kerkschatten). Wie er in augustus niet aan toe komt kan in veel kerken terecht tijdens het Monumentenweekein- de op 13 en 14 september. Totaaloverzicht op weblog. Klik op: 'Ga eens kijken in de kerk' GOES - De Goese muzikant Kees van Vredegem, artiestennaam Ke vin Village, trekt zich het lot van de oorlogsslachtoffers in het Mid den-Oosten aan en besloot een goededoelactie te beginnen. „Ik wilde niet werkeloos toezien en heb Peace On Earth bijgeschaafd en er met een vriend een video clip onder gezet", zegt hij. „De op brengst gaat volledig naar War Child, die kinderen in oorlogssi tuaties helpt. Ik wil geen cent van de opbrengst hebben", zegt hij. De ellende in Irak is groot door onder meer de strijd voor een Isla mitische Staat (IS). „Als je ziet in hoeveel gebieden het op dit mo ment een hel is, dan word ik daar verdrietig van." Hoe meer down loads Peace on Earth krijgt, hoe meer geld er naar War Child staat. „Het systeem om geld te storten werkt simpel. De clip is te zien op youtu.be/YomVA8k8ojU en kan gedownload worden via de appstore voor 0,99 cent, dat grotendeels naar War Child gaat." Deze week luidde de Protestantse kerk van Breskens de noodklok. Ook daar loopt het kerkbe zoek terug, wat leidt tot dalende inkomsten. De kerkenraad van Breskens tot 17.00 uur, met uitzondering van vaste sluitingsdagen). Atelier Theo Jordans, Atelier Jacqueline Cox, Galerie De School, Boekhan del Duo Duo (open elke zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur). Zaterdag, 16 augustus, is boven dien de laatste dag van de zomer- expositie Tekeningen van Theo Jordans, waar zo'n vijftig werken worden getoond. Openingstijd van 13.00 tot 17.00 uur, atelier Theo Jordans, Schuitvlotstraat 28, Groede. www.theojordans.nl Zaterdag 30 augustus en zondag 31 augustus, Festival Groede. Extra tentoonstelling met Naakt achter het raam. Zaterdag 6 september Lezing Nuditeiten door Jaap Cle ment, Galerie de School, 5 euro. Zaterdag 13 september. Van 11.00 tot 15.00 uur. Masterclass door Sam Drukker Zaterdag 20 september. Open lucht filmvertoning, vanaf 20.00 in de tuin van Herberg de Natte Pij, vrije toegang. Janne, Eva Loure en Florian zijn drie jonge kunstenaars die kort ge leden zijn afgestudeerd aan de Ko ninklijke Academie van Beelden de Kunsten in Den Haag. Toeval bracht hen bijeen op Noord-Beveland. Janne is geboren en opgegroeid in Colijnsplaat, Eva Loure vertoeft sinds een half jaar in het vakantiehuisje van haar ouders in Wissenkerke en Florian verbleef daar enige tijd als 'artist in residence'. „Het leuke is dat we ons alle drie door de omgeving van Noord-Be veland hebben laten inspireren. Maar ieder op z'n eigen manier", zegt Janne. Zij combineert in haar project 'Landscape Icons' fotogra fie en film en doet daarin onder zoek naar de identiteit van het Zeeuwse landschap. Volgens haar blijft dat door zijn opmerkelijke iconen altijd herkenbaar. Eva Loure presenteert zich met haar nieuwste foto-serie 'Boeren- triptiek I'. Deze foto's zijn ont staan na het vinden van een prent met een ets uit 1908 van Jan Toor- op. Ook toont zij de korte film 'Avondval' waarin zij enkele Noord-Bevelanders volgt. Florian maakte nachtelijke observaties in en rondom Wissenkerke. Dat re sulteerde in de serie 'De Nacht'. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 van het modeltekenen Nieuw- en Sint joosland www.pzc.nl/monnikenwerk SI Een van de naakten die tijdens de expositie te zien is. Esther, van Theo Jordans. Expositie 25 jaar modeltekenen in het atelier van kunstenaar Theo Jordans in Groede. Opening 23 augustus in de Grote Kerk Groede, om 16.00 uur. Loopt tot 27 september. door Ali Pankow COLIJNSPLAAT - 'Eilanddagen' is de titel van de film/foto-expositie die Janne van Gilst samen met Eva Lou- re van Gameren en Florian Braak man op uitnodiging van Kunst- spoor heeft opgezet. Kunstspoor is de kunstroute door Noord-Beve land in de weekenden van 23 en 24 en 30 en 31 augustus. Expositie Eilanddagen, Proefboerderij Rusthoeve, Noordlangeweg 42, Co lijnsplaat: 23, 24, 30 en 31 aug., 11 - 18 uur; 28 en 29 aug., 13-17 uur. door Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 89