Als Sebastiaan Sturm zijn scherpte terugvindt, kan hij komende donder dag weer Zeeuws Kampioen Ringrijden worden. Voor de derde keer op rij en de zesde keer in negen jaar. De 26-jarige ringrijder uit Gapinge is niet nerveus voor zijn favorietenrol. ,Je moet vooral je spanning onder controle houden. Want het paard is de spiegel van de ringrijder." 66 26 ZEELAND SEBASTIAAN STURM Zestien wedstrijden achtereen heeft hij geen ring gemist en ineens gebeurt het. Op een zo merse zaterdag in Burgh- Haamstede, tijdens een demon stratie ringrijden. Sebastiaan Sturm mist! De torenhoge favo riet voor het Zeeuws Kampioenschap Ringrij den laat een ring hangen, la, daar is de 26-jarige Gapingse ringrijder toch even goed ziek van. Het is bovendien niet eens de tien millimeterring, dat kleine ding dat hij altijd schijnbaar moeiteloos aan zijn lans steekt, maar een grotere ring die bij demonstraties wordt gebruikt, wanneer het niet puur om de winst gaat maar vooral om het promoten van de sport. En dan gebeurt het ook nog amper twee weken vóór het Zeeuws Kampioenschap Ringrijden 2014, dat op 21 augustus wordt verreden op het Molen water in Middelburg. Wat ging er mis? „Ik was niet scherp. Ringrijden is een sport die vooral tussen je oren zit. Je moet de span ning onder controle houden. Er zijn ringrij- ders die steken 29 van de 30 ringen maar laten de laatste hangen. Dan is het toch de span ning. En je paard voelt dat. Het paard is de spiegel van de ringrijder. Het reageert op jou." Dus het was de spanning? „Nee, ik lette gewoon niet goed op." Gebeurt dat vaker? „Gisteren dus, maar verder nooit. Vanaf 15 juni vorig jaar had ik geen ring gemist. Zes tien wedstrijden had ik alles gestoken. Maar ja, ik was even niet scherp. Jammer, mijn eer ste misser van het seizoen." Stapje er gemakkelijk overheen? Het was tenslot te 'maar' een demonstratiewedstrijd. „Ik heb niet zoiets van: het is gebeurd, volgen de week zien we wel verder. Het maakt me juist extra scherp naar de volgende wedstrijd. Ik wil echt graag presteren. Ik weet nu weer dat ik daarvoor alle zeilen bij moet zetten." Hoe doe je dat? „Zaterdag (vandaag - red.) rijd ik weer in Vrou wenpolder, dus deze week ga ik veel lopen." Lopen? „Ja, hier naast het huis. Je bent er onderdoor gelopen. Daar hangt een touw met een bus waar de ring in zit en daar loop ik hard onder door met een lans om de ring te steken." Je gaat niet extra rijden? „Nee. Mijn paard liep goed. Het gaat om mijn eigen scherpte. Daarom is het beter voor mijn focus om te gaan lopen. En die scherpte móet terugkomen. Niet dat die helemaal weg is trou wens, want de wedstrijd inVlissingen, een paar weken geleden, won ik nog. En dat is één van de twee grote wedstrijden van het jaar, sa men met het Zeeuws Kampioenschap." Dat kampioenschap wordt sinds 2006 verre den. Sebastiaan Sturm schreef het vijf van de acht keer op zijn naam. Hij kan het nu voor de zesde keer in totaal en voor de derde keer op rij winnen. Hij behoort elk jaar tot de favorie ten, maar gezien zijn prestaties van de afgelo pen jaren wordt toch het meest naar hem ge keken. Zijn missertje in Burgh-Haamstede is de concurrentie niet ontgaan. Tegelijkertijd weten ze dat het niet veel betekent voor de grote wedstrijd. Ze missen zelf ook wel eens. Zijn ze bang voor je? „Nee. Ze houden wel rekening met me, denk ik. Dat doe ik met hen ook. Misschien zijn er wel twintig of dertig kanshebbers, als ze een goeie dag hebben. Het clubje echte concurren ten is klein, maar soms zijn er ineens een paar anderen. Of een jonge ringrijder. Emiel Pro voost. Die is vijftien jaar. Heel knap wat hij al presteert. Hij is beter dan ik op die leeftijd." Ringrijders moeten twaalf jaar zijn om aan wedstrijden te mogen meedoen. Sebastiaan Sturm rijdt vanaf zijn twaalfde, maar is al van af zijn tweede met de sport bezig. Thuis, in Gapinge, naast het huis, ringlopen, met een pvc-pijp als lans. Vader Sturm was zelf een ringrijder, maar niet zo fanatiek als zijn zoon. Twee aangetrouwde ooms waren ook vooral recreatief bezig met de sport. „Nee, je kunt niet zeggen dat het me met de paplepel is in gegoten. Wat het is, weet ik niet, maar het heeft me altijd getrokken." Vriendjes die zijn passie delen, heeft hij dan niet. Sowieso heeft hij als kind niet veel vriendjes. De lagere school in Gapinge, De Schutte, heeft drie lokalen en twee groepen per lokaal, herinnert hij zich. In zijn groep zit ten zeven kinderen. De andere jongens hou den van computers en voetbal. Daar geeft hij dan weer niks om. Dus ringsteken, dat doet hij thuis, in zijn eentje. „Saai? Nee hoor, ik ben graag alleen. Dat heeft mijn vader ook." Zijn vader is timmerman, geen beroep dat Se bastiaan aanspreekt. Zoals hij op jonge leeftijd al besluit dat hij wil gaan ringrijden, staat voor hem ook al op zijn zevende vast wat zijn beroep zal worden: hoefsmid. „Ik heb nooit iets anders gewild." In 2000 gaat hij naar het Groen College. In 2004 wil hij naar de hippische opleiding NHB in Deurne om voor hoefsmid te leren. Een sta ge is verplicht, maar hij kan er geen in Zee land vinden. Daarom stelt hij zijn studie uit en doet als overbrugging nog drie jaar mbo ak kerbouw op het Groen College. Dan vindt hij Het paard is de spiegel van de ringrijder. Het rea geert op jou. wel een stage, bij Jacco van 't Westende in Ovezande. „Gelukkig kon ik bij hem blijven werken. Anders had ik voor mezelf moeten be ginnen en dat is niet gemakkelijk. Er zijn veel hoefsmeden in Zeeland en die leveren alle maal een goede kwaliteit voor een lage prijs." Waarom eigenlijk hoefsmid? „Paarden! Hoe meer mensen je leert kennen, hoe meer je van dieren gaat houden, zeggen ze wel eens. Ik hou van paarden. Moet ook wel als je de hele dag gebukt onder paarden staat." Heb je zelf paarden? „Drie. Ze staan hier even buiten het dorp in een weitje. Buffalo, mijn trekpaard waarop ik rij bij het ringrijden, en twee jonge paarden. Dat zijn investeringen in de toekomst. Ik wil niet afhankelijk zijn van iemand anders. Veel ringrijders huren een paard. Dat heb ik vroe ger ook gedaan, maar ik wil er liever zelf één hebben. Dan kun je ze maken zoals je ze heb ben wilt. Op mijn vorige paard heb ik heel veel gewonnen, maar de uitdaging was weg. Ik hoefde geen moeite meer voor haar te doen: ze liep toch wel." Hoe is Buffalo? „Toen ik hem kocht, eind 2009, kon ik er niet op zitten. Tjonge, wat heb ik er vaak naast ge legen. Hij was wel een beetje gewend aan een tuig, maar niet aan een ruiter. Het is een kwes tie van vertrouwen en hij was het vertrouwen in mensen een beetje kwijt. Hij moest voor een zware huifkar lopen toen hij jong was. Ge lukkig kwam na heel veel vragen, vertellen en herhalen het moment dat-ie voor me ging werken. En als het eenmaal lukt met een paard, dan vecht het voor je. Dan doet het dat stapje extra voor je als het nodig is. In augus tus 2010 werden we Zeeuws Kampioen." Je hebt al veel prijzen gewonnen met Buffalo. „Door zijn karakter. Als het moet, geeft-ie net wat meer. Een paard zonder karakter is niks." Lijken jullie karakters op elkaar? Vriendin Daphne loopt de kamer in en glim lacht. Ze heeft de vraag gehoord en is be nieuwd naar Sebastiaans antwoord. „Hhmmm... Een beetje bokkig soms", zegt hij. Daphne knikt: het goede antwoord. „Als Se bastiaan iets wil, dan gebeurt het ook. En als hij iets niet wil, dan doet hij het ook niet." Zo werd hij ringrijder. Zo werd hij hoefsmid. Eén voornemen is niet uitgekomen: „Ik heb ook altijd gezegd dat ik nooit uit Gapinge weg zou gaan, maar nu woon ik in Ovezande." Mis je Gapinge? „Nee. Gapinge, je hebt er niks en je kent er ie dereen. Hier heb ik mijn werk, er is een bak ker, een friettent. En contact met de familie is er toch wel veel. Al bellen we niet dagelijks." Als het moet, geeft-ie net wat meer door Maurits Sep Sebastiaan Sturm is gebo ren in Gapinge op 7 augustus 1988. Van 2000 tot 2007 zat hij op het Groen College in Goes (vmbo en mbo akkerbouw). Aansluitend volgde hij een opleiding voor hoefsmid op de hippische oplei ding NHB in Deurne. Hij werkt bij Hoefsmederij Jacco Van 't Westende in Ovezande. Hij woont daar ook sinds mei 2013 met zijn vrien din Daphne Biesheuvel (02/04/1991). Sebastiaan Sturm is sinds 2000 ringrijder voor de afde ling Gapinge. Hij was Zeeuws Kampioen Ringrijden in 2007, 2008, 2010, 2012 en 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 86