Pal!^'"ghe.i:d Tweede Kamer-fractie PvdA wil dat met in het geding minister ingrijpt in ziekenhuisstrijd Aan de bak Verkenner moet snel aan de slag ZEELAND 23 volgens inspectie commentaar nenkort een zorgautoriteit aan de slag gaat om mogelijkheden van sa menwerking te verkennen? Henk van Koeveringe: „Ik zeg niet dat het verstandig is, maar vanuit de positie van Zorgsaam snap ik het wel. Je probeert voordat die zorgautoriteit begint strategisch een goede positie in te nemen." Hans Adriaansens: „Het hangt er van af wat die zorgautoriteit gaat doen. Het levert niets op als 'ie gaat proberen onverzoenlijke te genstellingen te overbruggen." Kunnen de ziekenhuizen in afwach ting daarvan niet beter een soort staakt het vuren in acht nemen? HA: „Misschien wel, maar je hebt een toko met duizend man perso neel en die moet draaien. Het is dan verleidelijk voor concurrentie te kiezen en de belangen van de patient minder als uitgangspunt te nemen." HvK: „Dat kan, maar als ex-onder- nemer begrijp ik dat dit hét mo ment is om je positie te verster ken. Wie weet wat je er in de on derhandelingen voor terugkrijgt." Is de reactie van de cliëntenraad van het ADRZ overtrokken? HvK: „Veel patiënten zal het worst zijn. Certificering? Nou en? Een nieuwe vakgroep cardiologie? Het zou wel eens tijd worden!" HA: „Ik snap de reactie. Maar ze lost niets op. Het antwoord op de vraag wat het beste is voor een goede gezondheidszorg wordt er niet mee gegeven." Moet inderdaad worden gevreesd voor de kwaliteit en het aanbod van zorg als de ziekenhuizen elkaar gaan beconcurreren? HA: „Wel nee, dit heeft nauwe lijks effect." HvK: „Op zich niet. Mensen kie zen niet voor een ziekenhuis, maar voor een dokter." War is nu wijsheid? HvK: „Tja, je hebt nu eenmaal te maken met gevestigde belangen, financiële belangen en egobelan- gen. En dat zijn nu net zaken waar de gemiddelde Zeeuw geen boodschap aan heeft. Die maakt het niet uit of hij ik-weet-niet- waarheen moet rijden als hij iets ergs onder de leden heeft. Maar wanneer je 36 keer per jaar op con trole moet, is het wel prettig dat je in de buurt terecht kunt. Dat moeten de aanbieders van zorg fa- ciliteren." HA: „Een echte visie ontwikke len." Wat wordt de onvermijdelijke uit komst van deze ziekenhuisoorlog? HA: „Je komt hoe dan ook uit op een structuur met diagnostische centra die verwijzen naar super- specialistische hulp buiten Zee land." HvK: „Het is oppassen dat de twee vechtende honden een der de er niet met het been vandoor laten gaan. Als een ziekenhuis uit Rotterdam of Breda hier een vesti ging begint, dan ben je je invloed kwijt en hoogwaardige werkgele genheid." Een verstandig mens zal wel uitroepen: jongens waar zijn we nu mee bezig? ADRZ VLISSINGEN - De Inspectie voor Ge zondheidszorg is op de hoogte van de situatie in Zeeland maar ziet, net als CZ geen reden voor ongerustheid over uitholling van de ziekenhuiszorg. „De ziekenhui zen zijn -zelf verantwoordelijk voor de organisatie van zorg, maar ook voor de kwaliteit en pa tiëntveiligheid. Op diverse plek ken in het land doet zich een si tuatie voor zoals in Zeeland." De patiëntveiligheid is op dit mo ment niet in het geding, laat woordvoerder Diane Bouhuis we ten in een reactie. Voor het ope nen van een polikliniek bestaat geen meldingsplicht. De Kamerleden Albert de Vries en Lea Boumeester maken zich zorgen over de concurrentiestrijd tussen Zorgsaam Zeeuws-Vlaan- deren en het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Ze willen dat minis ter Edith Schippers zich actief met de situatie gaat bemoeien en moet stimuleren dat er voortaan 'in het belang van de patiënt wordt samengewerkt'. De Kamer leden stellen vast dat al meerdere jaren tevergeefs wordt gepoogd de twee ziekenhuizen tot samen werking te bewegen. Dat is nood zakelijk in een uitgestrekte provi- nie als Zeeland met een lage be volkingsdichtheid, aldus De Vries en Bouwmeester. „Welke stappen denkt u te nemen om er voor te zorgen dat er nu eindelijk knopen worden doorgehakt?", willen ze van de minister weten. Het Zeeuwse Kamerlid en zijn partijgenote zijn benieuwd of de Nederlandse Zorgautoriteit een rol kan spelen in de kwestie. De De Vries en Bouwmeester noe men het 'onaanvaardbaar dat de ziekenhuisdirecties en specialis ten niet tot overeenstemming kunnen komen. Dit gaat, zo vin den zij, ten koste van 'goede zorg voor de Zeeuwen, die op die zorg zijn aangewezen'. Het premiegeld dat verzekerden betalen, wordt daarmee niet goed gebruikt, aldus de Kamerleden. Zorgsaam opent in september in Middelburg een polikliniek voor neurologie, kinder- en longge- neeskunde, werd eerder deze week bekend gemaakt. Het zieken huis zegt daarmee tegemoet te willen komen aan de vele patiën ten van boven de Westerschelde. Jongeren onder de achttien mijden Renesse, nu er geen alcohol meer wordt ge schonken. Ze wijken uit naar de Belgische kust of de Spaanse Costa's, melden de Schouwse ondernemers. Als dat het geval is, heeft de nieu we Drankwet een ongewenst effect: jongeren blijven niet al leen drinken, het geld vloeit ook nog eens naar het buiten land. Toch zal protest tegen de nieuwe wet niets uithalen. De politiek lijkt niet bereid om wa ter bij de wijn te doen. Dat zou ook moeilijk te verdedigen zijn, want het was een welover wogen besluit om jongeren te beschermen tegen de gezond heidsrisico's van drankgebruik. Op zo'n besluit kom je niet te rug uit financiële overwegin gen. Renesse zal andere maatre gelen moeten treffen om het tij te keren. Bijvoorbeeld nieuwe doelgroepen attenderen op de charmes van de kustplaats. Of jongeren laten zien dat het er goed toeven is, ondanks het feit dat er geen alcoholhouden de drank vloeit. Op initiatief van haar fractie werd in juli unaniem besloten een zwaargewicht in de arm te ne men om de mogelijkheden voor de ziekenhuiszorg in Zeeland in kaart te brengen. De aanvalsstrate- gie die Zorsaam Zeeuws-Vlaande ren nu heeft gekozen, zet deze 'verkenner' volgens Evertz niet bij voorbaat voor een hopeloze missie. „Wat is het alternatief? De ze ontwikkeling maakt duidelijk dat de urgentie alleen maar groter is geworden. Het is nu meer dan ooit nuttig dat de situatie grondig wordt geanalyseerd. En dat er dan ook iets mee wordt gedaan!" Evertz deelt de vrees van de ADRZ-cliëntenraad en vindt dat gedeputeerde George van Heukel- om (SGP) niet langer moet tal men met het aanstellen van de zorgverkenner. „In september moet de man of vrouw aan de slag." Van Heukelom heeft een voorkeurslijstje met 13 potentiële kandidaten, onder wie oud-minis ters als Ab Klink. In de voorpost van Terneuzen schuilt volgens Evertz het gevaar dat specialisten te weinig erva ring opdoen, wanneer ze in de zelfde vijver blijven vissen. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 zal het worst zijn' Henk van Koeveringe, oud-onder nemer met interesse in zorg Vestigingen in Goes, Mid delburg, Vlissingen en Zierikzee. tEr werken 2600 mensen, inclusief 160 medisch specialisten. 380.000 patiënten per jaar in de poliklinieken. 24.000 patiënten per jaar 'opgenomen. Gemiddelde ligduur is 4 dagen. Specialismen: 62, zie www. adrz.nl/patienten/specialis men ADRZ heeft als enige Zeeuwse ziekenhuis de level 2 status voor trauma zorg en intensive care. Dat betekent dat patiënten met ernstig letsel of ernstige ziekten er langdurig behan deld kunnen worden. ADRZ heeft contracten met alle zorgverzekeraars. Jaaromzet: rond de 170 miljoen euro. illustratie Felix Binicewicz I foto HH door Marcel Modde VLISSINGEN - De patiënt in Zeeland moet weer centraal komen te staan en niet de ziekenhuizen, vindt de Tweede Kamerfractie van de PvdA. door Marcel Modde VLISSINGEN - De inzet van een zorg- verkenner om het pad te effenen tussen de Zeeuwse ziekenhuizen, is nu harder nodig dan ooit. Beslist geen weggegooid geld, redeneert Annebeth Evertz van de PvdA in Provinciale Staten over de 75.000 euro die daarvoor wordt uitgetrok ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83