Bloemen bij Indisch Monument Man geeft onderscheiding Israël terug 'Achterlijke' tweet ambtenaar BINNENLAND 7 Discussie rond Schilderswijk gaat door: NVU naar rechter om protestverbod. En wil Wilders nog door de wijk wandelen? DEN HAAG - Het is aan de Haagse burgemeester Jozias van Aartsen en de gemeenteraad om te bepa len waar en hoe demonstraties en protestmarsen in de Hofstad wor den gehouden. Dat vindt het kabi net. Volgens de wet moet de bur gemeester bepalen in hoeverre ac ties in strijd zijn met de openbare orde. Burgemeester Van Aartsen be sloot donderdagavond tot een de monstratieverbod voor twee maanden in de Schilderswijk, na onrustig verlopen eerdere protes ten door pro- en anti-IS-betogers in de probleemwijk. Critici me nen dat de Haagse burgemeester met het verbod zwicht voor de druk van sympathisanten van de radicaalislamitische terreurbewe ging IS, maar Van Aartsen stelt dat er 'te veel wordt gevraagd' van de wijkbewoners. Door het verbod kan een ge plande anti-IS-betoging van gele genheidsorganisatie Pro Patria 20 september niet doorgaan. De rechtsextremistische Nederlandse Volks Unie (NVU) stapt naar de rechter. Dat meldde voorman Constant Kusters gisteren. De NVU denkt dat het protestverbod juridisch onhoudbaar is. Deskundigen stellen echter dat burgemeesters wel de mogelijk heid hebben om protesten onder voorwaarden toe te staan. Een an dere locatie aanwijzen, zoals in Den Haag het Malieveld, is dan een optie. PW-leider Geert Wilders riep eerder deze week mensen nog op om mee te doen aan de betoging tegen IS. Als die demonstratie niet zou doorgaan, wilde Wilders desnoods zelf een ronde door de wijk maken met de Nederlandse vlag. Het is de vraag of dat gaat ge beuren; de PW-leider wilde giste ren niet zeggen of hij zijn plan zou doorzetten. Minister Ivo Opstelten (WD, Vei ligheid en Justitie) stelde dat het aan zijn partijgenoot Van Aartsen is om de eventuele wandeling van Wilders toe te staan of niet. Premier Mark Rutte wilde niet in gaan op de plannen van Wilders. Wel benadrukte de premier in de wekelijkse persconferentie giste ren dat de Nederlandse staat hard zal ingrijpen tegen antisemitisme en discriminatie. „Laat ik glashel der zijn: voor antisemitisme en discriminatie is hier geen plaats. Je moet kunnen demonstreren maar ook weten dat je hard wordt aangepakt als je over de grens gaat." Er zijn volgens Rutte geen 'ver- De justitie-ambtenaar die deze week geschorst werd vanwege een tweet over terreurorganisatie IS keert in ieder geval niet meer terug op haar oude plek. Ook ont slag is niet uitgesloten. Dat liet mi nister Ivo Opstelten (WD, Veilig heid en Justitie) gisteren weten. De ambtenaar schreef dinsdag op Twitter dat de radicaalislamiti sche beweging IS een Vooropge zet plan' van zionisten is, die de is lam 'bewust zwart willen ma- zachtende omstandigheden' voor extremisme en antisemitisme on der sommige moslimjongeren. „Beleid, slechte jeugd, armoede, wat dan ook; de denkbeelden zijn in absolute zin te verwerpen en er mag geen uiting aan worden ge geven." ken'. Het kabinet is fel in zijn ver oordeling van de tweet. Premier Mark Rutte sprak gisteren van een 'achterlijke gedachte'. Vicepre- mier Lodewijk Asscher (PvdA) noemde de tweet van zijn partij genoot 'afgrijselijk'. „Mijn maag draaide zich om toen ik er over hoorde." En: „De domheid is bijna onmetelijk." De complottheorie over IS is volgens Asscher een klassieke vorm van antisemitis me: „Buitengewoon schokkend." DEN HAAG - „Een oorlog eindigt helemaal niet als de generaals hun handtekening zetten onder een document", zei oud-Kamer voorzitter Gerdi Verbeet gisteren tijdens de nationale herdenking van het einde van de Tweede We reldoorlog in Nederlands-Indië bij het Indisch Monument in Den Haag. „Als je je geliefde mist en niet weet of hij nog leeft, is de oorlog echt nog niet voorbij", sprak Ver beet. Gisteren was het 69 jaar gele den dat Japan capituleerde en de oorlog in Zuidoost-Azië eindigde. „Zelfs wie na de oorlog is gebo ren, draagt er de sporen van", al dus Verbeet. Ze refereerde ook aan de mensen uit Nederlands-In dië die naar Nederland kwamen: hen wachtte een 'kille ontvangst'. „Er was weinig respect en begrip voor deze Nederlanders met hun eigen Indische identiteit." 3-1 Dat heeft de Israëlische krant Haaretz vrijdag gemeld. Volgens Haaretz is de achternicht van Za- noli getrouwd met een Palestijn, wiens familie is gedood tijdens een bombardement. „Wij zijn ge schokt door de moord op onze verwanten in Gaza. Vermoord door de staat Israël", schreef Zano- li aan de Israëlische ambassade in Den Haag. „De achter-achterklein kinderen van mijn moeder heb ben hun oma, drie ooms, een tan te en een nichtje verloren. Wat er met hen is gebeurd zal ongetwij feld boven tafel komen." Hij en zijn moeder (postuum) kre gen de onderscheiding Rechtvaar dige onder de Volkeren in 2011 voor het redden van een Joods jon getje tijdens de bezetting van Ne derland door de nazi's. Hij nam hiermee een groot risico, want zijn familie werd streng gecontro leerd door de Duitse bezetter. Za- noli's vader en zwager werden ge dood, omdat ze in het verzet za ten. De Rechtvaardige onder de Volke ren is een Israëlische onderschei ding voor niet-Joden die in de Tweede Wereldoorlog hulp bo den aan Joden. Tickets Slotfilm en -feest met de Nederlandse première van The Hundred-Foot Journey nu te koop ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 bepaalt regels acties 'Gemeente door Niels Klaassen Tijdens het défilé bij de jaarlijkse herdenking bij het Indisch Monu ment leggen deelnemers bloemen, vooral zonnebloemen, foto Rob Huibers/HH JERUZALEM - Een 91-jarige Neder lander heeft zijn Israëlische onder scheiding voor de hulp aan Joodse onderduikers teruggeven. Henk Za- noli deed dat nadat door een Israë lisch bombardement zes familiele den waren omgekomen in de Ga- zastrook. 21 september

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7