Opgewekt drie dagen Bijbellessen in Goes ZOMERMARKT 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Boerenboeldag op september is al 35 Brouwershaven. Is de 2e zaterdag in jaar een begrip in einde nu in zicht? Minder haaien gevangen voor project Sharkatag Morgen, zondag 17 AUGUSTUS BOULEVARD ///HWW VLISSINGEN F M www.schulting~partners.nl BROUWERSHAVEN - Het verhaal achter de Boerenboeldag blijkt een successtory. Het evenement begon in 1979 met een rommel markt op het schoolplein van christelijke basisschool De Schouw. Twee schoolbestuursle den Johan van der Weele en Rien van 't Hof namen, gesteund door hun echtgenotes, het initiatief. Dat was in een tijd dat dit soort evenementen nog niet vrijwel overal op touw werden gezet. Be zoekers kwamen in groten getale. De opbrengst van 3700 gulden verraste en smaakte naar meer. Een traditie was geboren. Binnen drie jaar was het school plein te klein voor de Boerenboel dag. De botenloods van de Ge broeders van Ast bracht uitkomst. Voor de organisatie kwam een ge oliede machine van inmiddels cir ca honderd vrijwilligers op gang, Zij kennen allemaal hun taak en voeren die, vrijwel zonder aanstu ring, vanzelfsprekend uit. Dat wil overigens niet zeggen dat het geen inspanning kost. Voor de Boerenboeldag komt namelijk heel wat kijken en het werk erach ter beslaat veel meer tijd dan die ene hoogtijdag. Leerkracht Henk Kesteloo en coördinator Henriëtte de Bakker kunnen daar alles over vertellen. „Gelukkig hebben we prima op slag in de loods bij Van Splunder in de polder en tegenwoordig nog een loods op het industrieterrein in Brouwershaven. Het inzamelen van spullen gaat namelijk het he le jaar door", zegt De Bakker. Zij registreert alle telefoontjes van mensen die spullen - meubels, ap- Misschien wordt het tijd voor meer samenwerking met anderen. We zullen het nog bezien paraten, gebruiksvoorwerpen, boeken enz. - beschikbaar hebben en plant de ritten in om alle spul len op te halen en naar de opslag te brengen. Soms komt - na over lijden - een volledige inboedel be schikbaar. „Dan ga ik eerst zelf kij ken wat voor ons bruikbaar is", zegt De Bakker om aan te geven dat de Boerenboeldag geen syno niem is voor vuilnismannen. Overigens houdt de commissie wel van opruimen, want aan het einde van elke Boerenboeldag wordt vrijwel alle overgebleven waar in elkaar geperst en afge voerd. Zo kan elk jaar weer nieuw aanbod worden opgebouwd. De opbrengst bereikte vorig jaar een record van 14.000 euro. Circa 40 procent is bestemd voor de school, onder meer voor de drie adoptiekinderen in India en voor- het eigen schoolkamp. Het andere deel gaat naar twee goede doelen. Waarom loopt die successtory ten einde? „Ik ga zo vroegtijdig niks roepen, maar het leerlingenaantal loopt terug en de vrijwilligers worden ouder. Misschien wordt het tijd voor samenwerking met anderen", zegt De Bakker. BOERENBOELDAG AL 35 JAAR SINT LAURENS Boudaenlaan 1 NEELTJE JANS - Het aantal haaien dat dit jaar voor de Zeeuwse kust is gevangen in het kader van on derzoeksproject Sharkatag, is met 54 fors minder dan voorgaande ja ren. In 2013 werden er in drie da gen tijd nog 210 haaien gevangen en gemerkt. In 2012 waren dat er 101. Pieter Beelen van Sportsvisserij Nederland heeft geen duidelijke verklaring voor het tegenvallende resultaat. Hij vermoedt dat er een verband is met garnalenvissers, die de afgelopen weken actief wa ren in het gebied. In die sleepnet ten worden ook haaien als bij vangst omhoog gehaald. 12.00-20.00 UUR VERKOOP BIJ INSCHRIJVING. Kijkdagen: 23 augustus 11.00 -13.00 uur, 3 september 16.00-18.00 uur. hoe we dat aanpakten", lacht Van der Schoor. Tot het programma hervat wordt, is er een soort grote reünie gaande in de hallen. Men sen groeten elkaar, groepen sa men en praten geanimeerd, ieder feestelijk gekapt en gekleed. De dag tevoren zijn alle 4500 aange voerde stoelen - eigendom van de gemeenten zelf - door vrijwilli gers schoongemaakt, de hallen zijn gelapt, het voorterrein ont daan van onkruid en de kauw gom van het tapijt bij de entree geplukt. Het programma verloopt exact op tijd. Het is anders dan in de elf voorgaande jaren: de sprekers zijn te volgen op grote schermen, de bijdragen zijn kort en bijbelstudie wisselt met muziek, toneel en zang. Een hele verbetering, vindt Cor van Hemert. Hij en zijn vrouw Tonnie zijn uit Geldrop ge komen om de eerste dag mee te maken - die hebben ze gemist bij het congres in Den Bosch. „Dit wilden we toch meemaken voor we morgen op vakantie gaan naar de Zuid-Eififel. Bij lange lezingen heb je de neiging om weg te dut ten", bekent Tonnie. „Nu moet je er wel bij blijven." De tijden van megabijeenkom- sten gaan herleven. De geloofsge meenschap bouwt een centraal congrescentrum in Swifterband, in Flevoland. Maar in dit district blijven de leden bijeenkomen in de Zeelandhallen, zegt Van der Schoor. Vanwege de reisafstand. In twee hallen volgen de gezin nen, paren en groepen op ordelij ke rijen stoelen lange reeksen le zingen, films, toneelopvoeringen en gezangen, onderwijs in begrip van de Bijbel. Kinderen houden in een speciaal schrift bij wat ze opvangen van het vertelde, of loomen een armbandje en knopen een scoubidoutouwtje. „Ze zijn het van jongsaf aan gewend om mee te gaan en te luisteren", ver telt Bianca van EfFeren uit Dor drecht. In de pauze gaan de tas sen en koelboxen naast de stoelen open en wordt er gepicknickt. Zonder rommel op de grond. Voor het aanzien van hun Heer hoort alles rein te zijn. „Vroeger was er een gezamenlijke maaltijd die door vrijwilligers werd klaargemaakt", vertelt Pieter Jan van der Schoor uit Bruinisse van de nieuwsdienst van het con gres. „Dat kan niet meer door de Europese regels voor voedselberei ding. Maar ik kan me dat herinne ren als kind. Ik heb congressen meegemaakt van 100.000 bezoe kers. Het leger kwam zelfs kijken Stoppen op het hoogtepunt is plots een optie door Ali Pankow Henriëtte de Bakker De Boerenboeldag wordt zaterdag 13 september voor de 35e keer ge houden. De opbrengst van deze verkoop manifestatie met rommelmarkt, veiling, rad van avontuur en ver koop van zelf gemaakte produc ten komt ten goede aan cbs De Schouw in Brouwershaven. Een deel van de opbrengst is be stemd voor de school zelf. Een an der groot deel gaat naar twee goe de doelen. Deze goede doelen zijn dit keer: World Servants en Vrouwen voor Vrouwen. De Boerenboeldag wordt gehou den in de botenloods van Gebrs. van Ast aan de Oude Schouwse- dijk van 09.00 tot 16.00 uur. Een beeld tijdens de samenzang bij de aanvang van het districtscongres van de Jehova's Getuigen in de Zeelandhallen, foto's Marcelle Davidse door Claudia Sondervan Jason, moeder Beulah, Aisha, va der Miles en Dedidjah Wong-Chung uit Terneuzen ko men elk jaar naar het congres. „We zouden het geen van allen wil len missen. Het is ook gezellig." GOES - Er zullen weinig evenemen ten zijn waarbij de Zeelandhallen schoner achterblijven dan ze bij aanvang waren. Wel bij het drie daagse jaarcongres van de Jehova's Getuigen uit het district Zuid-West Nederland, dat gisteren in Goes be gon. Bianca van Efferen en dochter Zoë Richardson uit Dordrecht: „Ik vind het leuk", zegt Zoë. „Aan het eind van de drie volle dagen vertrekken we moe maar voldaan. Dit geeft positieve energie," zegt Bianca.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78