66 De Kerstman geeft voorkeur aan een vrouwtjesrendier. Dan verdwaalt hij tenminste niet REIZEN 19 zijn er te veel jaren verstreken of is mijn geheugen te veel afgeta keld. In ieder geval kon tekstschrij ver Michel van der Plas de oude beelden nog goed genoeg oproe pen om er eind jaren zestig een liedje van te maken. Natuurlijk is er veel veranderd (de herinnering moet ergens voor de -Tweede Wereldoorlog zijn geda teerd), maar veel van het tramritje bestaat nog. Ook nu rijdt de tram naar Scheveningen via vrijwel de zelfde route. Stap maar in bij het Centraal Station en je ervaart dat net als driekwart eeuw geleden je de stad uitrijdt 'onder wuivend groen'. De tram volgt de Nieuwe Parklaan en de Frankenslag. Veel straatnamen en gebouwen zijn al lange tijd onveranderd. De tram is wel met z'n tijd meege gaan. Dus geen koele zeewind meer over de hoofden, maar een muffe, warme coupé waar de ra men niet open kunnen en een in geblikte stem waarschuwt niet het in- en uitchecken te vergeten. Op weg naar Scheveningen merk je dat Den Haag geen stad is als an dere. Er heerst sowieso een wei nig stadse sfeer, het verkeer is rus tiger dan elders en de mensen lij ken zelfs beter - ooit zeiden ze ge- soigneerder - gekleed. Terwijl de internationale sfeer in Amsterdam vooral wordt bepaald door toeris ten, begeeft Den Haag zich op een ander 'niveau'. Vanuit de tram ma ken we een soort wereldreis: we passeren de ambassade van Argen tinië, zien in de verte de vlag van Ghana en kijken naar de Ecuadori- aanse ambassade. Voorbij het Inter nationaal Gerechtshof rijden we onder het groen in de richting van Madurodam. Die materiële zaken bezingt Sonnevelds niet. Na de Frankenslag ziet hij al de vlagge tjes 'in top' op het Zeeplein. Daar stappen ze uit: 'Mijn vader heeft een wandelstok/Mijn moe der draagt een witte rok'. De sfeer die Sonneveld oproept, is er een die we van oude foto's herkennen. Het enige wat ontbreekt, is de strooien zomerhoed. Die sfeer is voorgoed verdwenen. Daarvoor in de plaats misschien wel de lelijk ste strandboulevard die mensen hebben verzonnen. De broodjes hamburger zijn vandaag in de aan bieding, evenals de pizza's en ke bab. Dan zijn er nog wat winkels voor huishoudelijke producten, tandpasta en ander sfeervolle za ken. En dat alles met 'Gratis wifï' en 'gratis live sporf via Fox Sports. Sonneveld zingt ook nog: 'Tussen de planken van de pier/Zit er bij el ke stap een kier/Waardoor je of je wilt of niet/Beneden je de golven ziet". De pier is dicht, afgesloten met planken, prikkeldraad en hangsloten. Een monument van te loorgang van een badplaats, daar aan veranderen Kurhaus, Casino of Circustheater niets. Dan maar het strand, slenteren op flinke afstand van de lounge-ter- rassen met niet erg bijpassende muziek. Of ze wilden of niet: het strand en de zee, de branding en de zwevende meeuwen konden de mensen niet veranderen. Dus krijgt Sonneveld eindelijk zijn zin: 'Het strand maakt vrolijk licht en blij/De dag gaat veel te vlug voor bij/In flitsen en in schitteringen/ En al de tijd in 't hemels blauw/ Wacht boven in de verte trouw/ De zomertram van Scheveningen'. REIZEN Of je ook beren hebt ge- ^^^B zien, willen mensen we- ^^^B B Mk Jff in Alaska bent m B B BB ^^^^B B geweest. De eerste die ik B B Iff If zag, was een jonge brui- BJ BM BM B. ne beer, ongeveer zo ^B^B ^B^^ W W ^B^^ ^^^^B groot als een schaap. Hij scharrelde in het afVal achter een super- markt. Mijn eerste reactie: dichterbij gaan en een foto maken. Fout! Want ma zat waarschijnlijk in de struiken. Hoe het wel moet, leer je snel in Alaska, overal staan borden met instructies. Zorg dat je niet alleen bent, maak geluid, praat. Dan weet de beer dat je in de buurt bent en smeert-ie 'm doorgaans. Sta je toch oog in oog met een beer en is het een grizzly, ga dan niet rennen. Loop langzaam achter uit, spreek hem kalm toe. Is het een zwarte beer, maak dan je borst nat, grijp een stok en bereid je voor op een gevecht. We zijn in Talkeetna, een voormalig mijn- dorp op de plek waar de rivieren Talkeetna, Susitna en Chulitna samenkomen. Aan het eind van de middag lopen er mannen door de dorpsstraat met verweerde koppen, baar den, dikke rugzakken en bergschoenen. Het zijn de beklimmers van Noord-Ameri- ka's hoogste berg, Mount Denali (6.168 me ter), die terugkomen via het basiskamp op de West Buttress, de klassieke route van en naar de top. Daar waren wij vanmiddag ook, maar wij kwamen en gingen met een klein vliegtuigje. Eerst over de laagvlakte ten zuiden van Mount Denali, toen over de besneeuwde toppen en gletsjers van de Alaska Range, waarvan Mount Denali deel uitmaakt. Spectaculair zijn de gletsjers, die Midden in Alaska ligt Denali National Park, een beschermd stuk natuur, groter dan de helft van Nederland. Het heeft ijsme- ren, bossen, bevroren toendra's en de hoogste berg van Noord- Amerika, Mount Denali. En... heel veel wilde dieren. als brede snelwegen tussen de bergpieken door hun weg zoeken. Vandaag gaan we met de bus door Denali National Park. Met eigen auto mag niet. Er loopt maar één weg door het park, de Park Road, van 150 kilometer lang. Je kunt uit di verse bustochten kiezen. Diverse thema's én van een paar uur tot een lange tocht. Dat laatste betekent: helemaal tot het eind punt bij het oude mijnwerkersdorp Kantis- hna. Maar dan zit je de hele dag in de bus en wij willen ook nog een stuk lopen. Het is goed geregeld met die bussen. Je kunt op acht plekken uitstappen, daar wacht de bus een kwartier en kun je wat rondkijken. Maar je kunt er ook blijven - gaan wandelen bijvoorbeeld - en weer ver der of terug rijden met willekeurig welke bus er weer langs komt. Aan onze bus zijn twee fietsen gebonden van jongens die een stuk van de biketrail gaan afleggen. Joe, onze buschauffeur, legt ondertussen uit waar de nooddeuren en -luiken van de bus zitten, waar de EHBO- doos staat en dat je absoluut niet je handen of hoofd uit het raam mag steken: die zou den er zomaar eens afgeklauwd kunnen worden. En: je mag 'stop' roepen als je wild ziet. Dan doen de passagiers dan ook regel matig en dan stopt Joe: zodat we allemaal kunnen kijken naar wat er te zien valt. Veel eekhoorns langs de weg. Die vinden in het grint kalkdeeltjes om op te peuze len. Dus jakkeren de vossen ook langs de weg, want zij hebben het op de eekhoorns voorzien. 'Stop' wordt er geroepen en ja wel, heel in de verte knabbelen drie beren lekker aan de struiken. Een puur wonder dat iemand die bruine stippen vanuit de bus ziet. Ook zien we elanden in de strui ken, een rendier steekt pal voor de bus de weg over. Joe vertelt dat de Kerstman zijn slee door een vrouwtjesrendier laat trek ken. „Dat kun je zien, want de mannetjes verliezen in de winter hun gewei. Boven dien geeft de Kerstman de voorkeur aan een vrouwtjesrendier. Dan verdwaalt hij niet, want vrouwen zijn niet bang de weg te vragen." Gegniffel in de bus. Denali National park is opgericht in 1918 om de bedreigde populatie Dall-schapen te beschermen. Het heette Mount McKinley National Park, naar de 25e president van de VS. In de jaren zeventig verdrievoudigde president Carter de oppervlakte van het park, dat toen Denali National Park and Preserve ging heten. De hoogste berg heet nu dan ook Mount Denali, wat in de taal van de oorspronkelijke bewoners - de Atha- bascan-indianen - 'de hoge' betekent. Onze wandeling is schitterend. Maar van al le dieren die je hier kunt tegenkomen - be ren, marters, lynxen, wolven, Dall-schapen en bevers - zien we er helaas niet één. Als de bus ons weer naar de uitgang van het park brengt, staat de EHBO-doos nog on aangeroerd op z'n plek, is niemands hand er afgebeten en hebben we veel foto's van bruine stipjes tussen struiken. Die avond maken we kennis met we twee vriendinnen uit Nieuwegein. Ze blijken vandaag dezelfde route te hebben gelopen als wij en zij hebben wél van heel dichtbij beren gezien. „Het waren er twee. Ze lie pen op een pad, pal achter twee wande laars langs die vóór ons liepen. Die hadden niks in de gaten, kijk maar..." En ze laten op hun fototoestel de foto zien die ze ervan maakten. Inderdaad, de beren steken dood gemoedereerd een pad over, pal achter twee mensen langs. Het zijn grizzly-beren, de soort die je kalm moet toespreken. En de mensen op de foto... dat zijn wij! Met zo'n verhaal kun je thuiskomen: Nou en of we beren hebben gezien, van heel dichtbij. Op het fototoestel van iemand anders. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 eindredactie Bauke Boersma vormgeving Birgitta Hermans Gemma Kessels advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depe'rsdienst.nl tekst en foto's Willemijn Bos Beren op r.flS£pgae>-> 'f Mount Denali is met zijn 6168 meter de hoogste berg van Noord-Amerika en is onderdeel van de Alaska Range. Buschauffeur Joe Vlak voor een naderende bus kan er zomaar een rendier oversteken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67