Beren op de weg 18 19 ALASKA Vreemde ogen dwingen. Het is best interessant als je door een buitenlander op een bij zonder stuk Nederland wordt gewezen, dat ook nog eens op een steenworp afstand van je woonplaats ligt. Zo waren we vorig jaar in de Canadese hoofdstad Ottawa op bezoek bij de 92-jari- ge Ted Patrick, een van de laatste nog leven de Canadese bevrijders van Nederland. Hoewel zijn gezondheid hem langzamer hand in de steek liet, deed hij nog steeds gepassioneerd zijn verhaal. Hij had in heel Nederland gevochten tegen de Duitsers. Zo kwam de strijd op de Sallandse Heuvelrug aan de orde. De indrukwekkende Canadese begraafplaats op de Holterberg maakte in druk. De veteraan roemt de wijze waarop de gemeente Nijverdal elk jaar op grootse wijze de Canadese bevrijders herdenkt en eert. Patrick: „Dat levert in Canada enorm veel waardering op. De relatie tussen beide landen is daardoor heel bijzonder." Arend Spijker, gastheer en toezichthouder van Nationaal Park De Sallandse Heuvel rug, kan zich die gevoelens goed voorstel len. „We kunnen makkelijk een dag door brengen met het bezoeken van de plekken die herinneren aan de Tweede Wereldoor log. Elke keer doet het me iets als ik het monument van onderduiker Marinus Ste vens passeer. Hij werd op 18-jarige leeftijd doodgeschoten", verduidelijkt Spijker. Maar ook Kamp Twilhaar maakt indruk. In 1940 werd het gebouwd om onderdak te bieden aan werkloze mannen die aan de slag moesten op de Sallandse Heuvelrug. Vanaf juli 1942 bood het plaats aan onge veer honderd joodse dwangarbeiders. Eind 1944 legde de Duitse bezetter in de directe omgeving van het kamp een startbaan voor Vi-raketten aan. Een eenvoudig, maar in drukwekkend monument herinnert nog steeds aan Kamp Twilhaar. Een rondgang door het Nationaal Park voelt als het lezen van een geschiedenis boek. Zo'n 150.000 jaar geleden bedekte een immense ijskap dit gebied, die als een soort bulldozer het landschap boetseerde. Bij de opwarming van de aarde trok de ijs kap zich terug en bleef een stuwwal van stenen, zand en lagen keileem achter. Het resultaat is een gebied met haast on-Neder- landse vergezichten over grote, golvende heidevelden en uitgestrekte bossen. Buitenlanders raken in verwarring als ze hier staan, met in hun achterhoofd het ge ijkte beeld van het vlakke Nederland. Spij ker moet nog lachen als hij verhaalt over de Vlaamse filmploeg die hij rondleidde. „Bij de Oasekop op de Sprengenberg wer den ze bijna lyrisch. Maar ze vroegen zich in de camera ook vertwijfeld af of dit nu WAAR EN WAT het pannenkoeklandschap van Nederland was." Het landschap is inderdaad indrukwek kend, met prachtige vergezichten vanaf de vele kenmerkende 'bergen'. Even verras send is de aanwezigheid van de Palthe- toren, een prachtig gelegen huis op de Sprengenberg en begin twintigste eeuw ge bouwd in opdracht van A. van Wulfften Palthe van de Palthe-textielfabrieken. De invloed van de mens was zeer bepalend voor hoe het landschap er nu uitziet. De huidige aanblik van het gebied is vooral in de laatste eeuwen ontstaan. Zandverstui vingen, veroorzaakt door overbegrazing van heidevelden, werden begin vorige eeuw beteugeld door het aanplanten van bos. Was men eerst vooral jager en verza melaar, later deed de landbouw zijn intre de. Daarna ontwikkelde zich heide op de uitgeputte en voedselarme gronden die achterbleven. Om dit open heideterrein weer te vergro ten en te behouden, zijn beheersmaatrege len noodzakelijk. Daarvoor werken Staats bosbeheer en Natuurmonumenten gebroe derlijk samen. „Ik beschouw het Nationaal Park als een schilderij, dat ook voor toe komstige generaties te zien moet zijn. Ik hoop dat de politiek dat ook onderkent en hiervoor voldoende budget beschikbaar stelt", stelt Spijker. Een klinkende wens voor de toekomst. De Sallandse Heuvelrug? Dat zijn prachtige vergezichten vanaf de Hellendoornse Berg, de Haarlerberg, de Holterberg en de Grote Koningsbelt. Met dank aan de ijskap die 150.000 jaar geleden dit landschap boet seerde. „Buitenlanders raken hier in verwarring." Verwarrende vergezichten tekst en foto's Jaap van Splunter Nationaal Park De Sallandse Heuvelrug ligt op de grens van Twente en Salland, tussen de gemeenten Hellendoorn en Holten. Het gebied van ongeveer 35 vierkante kilometer is in eigendom van en in beheer bij Staatsbosbeheer, de Vereniging Natuurmonumenten en enkele particuliere eigenaren. Er zijn drie ingangen: Buitencentrum De Sallandse Heuvelrug (Nijverdal), Informatieschuur De Pas (Haarle) en Natuurdiorama Holterberg. Het is er heerlijk wandelen, fietsen, mountainbiken en paardrijden. Daarnaast zijn er tal van natuurgerichte activiteiten en diverse horecagelegenheden. Overnachten kan in hotels, pen sions, bed&breakfasts en campings in cfe directe omgeving. Info: www.sallandseheuvelrug.nl - --—■■ wösöaa De Palthetoren op de Sprengenberg. SALLANDSE HEUVELRUG Het on-Nederlandse uitzicht vanaf de Oasekop op de Sprengenberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65