Kleding waarin je vooral niet opvalt, is het helemaal. Sandalen, witte sokken en neutraal gekleurde poloshirts vormen de basis van de trend die normcore heet. SPECTRUM 15 Jobs was natuurlijk een echte nerd in zijn zwarte coltrui, maar iedereen vond hem cool Normcore is een reactie op het idee van bling en bloot, dat nu al lange tijd in de mode is Toen ontwerpster Joline Jolink een klassieke regenjas met Birkens- tocks combineerde, verkeerde een groot deel van de modewereld in shock. De ontwerpster zelf vond het wel vermakelijk: „Ik vind het leuk om bij een fotoshoot gebruik te maken van iets waarvan je wenkbrauwen gaan fronsen. Iets lelijks, iets onverwachts. Op die manier breng ik een beetje humor in het geheel." De keuze voor het Scandinavische gezond heidsschoeisel bleek een schot in de roos, want uniseks sandalen en (Adidas-)badslip- pers zijn op dit moment mega populair. Net als de 'nieuwe' modetrend waarmee ze on losmakelijk zijn verbonden. Normcore wordt de stijl genoemd. De bena ming doet wellicht geen bellen rinkelen, maar de look is bekend. Denk aan Ameri kaanse toeristen van middelbare leeftijd. Aan de cast van Seinfeld, de serie die in de ja ren '90 een hit was. Of aan je man, vader of oudere tante misschien. Het is een beetje sullig, seksloos en comfor tabel. Ofwel: de kleding van het prototype bètastudent. De 'nieuwe nerdy'-look, zoals normcore (een samentrekking van 'normal' en 'hardcore') ook wordt genoemd, is nu en vogue. Met witte sokken en al. Hoe heeft het in godsnaam zover kunnen komen? Trend voorspeller Jan Agelink: „Zo'n stijl komt nooit uit de lucht vallen; normcore is zeker al vier seizoenen aan de gang. De look komt voort uit een hang naar eenvoud en is geïn spireerd door de klassieke broeken, keurige kraagjes en hooggesloten blouses die we ken nen van Engelse kostschoolkledij. Het is een reactie op het hele idee van bling en bloot, dat nu al lange tijd in de mode is." En dat is niet het enige, weet Agelink. „Jezelf zijn, is een van de grootste trends van dit moment. De echte modevoorlopers zetten zich hier te gen af, door er uit te zien alsof uiterlijk hen totaal niet interesseert. Alsof ze geen enkele moeite doen voor hun look. Ze kleden zich dus overdreven 'gewoon' en kiezen voor de outfits die hun ouders vroeger droegen: broe ken met een slechte pasvorm, oversized over hemden en comfortabel (lees: seksloos) schoeisel. Niet enorm modieus, wel functio neel. Net als een uniform." Volgens modesociologen komt een en ander ook voort uit een gevoel van nostalgie. Een verlangen naar de tijd dat het leven goed en puur was. De tijd dat iedere man zijn hemd of polo met trots in zijn taillebroek stopte. En pro bleemloos de straat op ging op spuuglelijke sandalen. Ook Nicoline van Enter, van foot- wear-educatie en -innovatiecentrum SLEM in Waalwijk, beschouwt normcore als een te- gentrend: „Het is ontstaan uit een soort van rebellie tegen het individualisme in de mo de en de maatschappij. En daar hoort een be paalde look bij." Maar het gaat verder, aldus Van Enter: „Liefhebbers van Normcore wil len aangeven dat het niet gaat om wat je draagt, maar om wat je kunt en wie je bent. Het zijn je persoonlijkheid, je kwaliteiten, je karakter die je uniek maken." Ze laten zich dus inspireren door mensen die echt wat betekenen voor de wereld. Zo als de in 2011 overleden Apple-oprichter Ste ve Jobs. Van Enter: „Jobs was natuurlijk een echte nerd, die je kon uittekenen in zijn zwarte coltrui, maar iedereen vond hem cool. Om wille van wat hij deed en wie hij was. Tegen woordig zijn de nerds de mensen die het ver schil maken. In tegenstelling tot bijvoor beeld artiesten als Lady Gaga; zij zet keer op keer modestatements neer, maar revoluties in de muziekwereld zal ze niet ontketenen. Het is allemaal buitenkant; daar is niks mis mee, maar bij normcore gaat het om het in nerlijk." Een entertainer die wel volledig past bij de nieuwe nerdy-trend is Stromae, de succes volle, ietwat slungelige Belgisch/Rwandese zanger die van meet af aan een stijlicoon was. Die status heeft hij inmiddels succes vol te gelde gemaakt door zijn Mosaert-kle- dingcollectie uit te brengen: een kleine se rie kostschoolachtige polo's en kniekou sen, met grafische motieven en in Afri kaanse kleuren. Normcore met een twist zogezegd. Rest de vraag of de nieuwe nerdy look zal aanslaan bij het grote pu bliek. Van Enter ziet mogelijkheden: „Deze stijl past perfect bij onze volksaard. De meeste mensen wil len nu eenmaal opgaan in de mas sa. En normcore kun je prima om schrijven als 'opvallend onopval lend'." Dat er een idee achter de trend zit, zal niet iedereen zich realiseren. Maar wat kan het sche len? Je trekt simpelweg een T-shirt aan, sandalen of slip pers erbij, blik op oneindig. En gewoon gaan. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 Nicoline van Enter Stromae's interpretatie van normcore. Polo 90 euro (Mosaert). Onder. Vrolijke versie van de bekende sandaal, 39,95 (Teva) foto's PR Jan Agelink De nieuwe nerd www.mosaert.com www.jolinejolink.com reageren? consument@depersdienst.nl Jas 349 euro (joline Jolink), sandalen v.a. 49,95 euro (Birkenstock). foto Mare Deurloo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63