Noorse stamppot In Zuid-Afrika sterven jaarlijks duizenden mensen onnodig aan tbc. Het gebrek aan goede medicijnen is daar een van de oorzaken van. Wie wel medicijnen krijgt, moet om te genezen, een ijzeren discipline hebben én veel geluk. Zoals Siyabulela Qwaka. SPECTRUM 13 standplaats Noorwegen Windy Kester tegen helpen, kreeg ik een nieuwe kuur met andere medicijnen. Die be stond niet uit één, maar uit meerdere verschillende tabletten per dag, met daarnaast vijf keer per week een in jectie. De pillen moest ik twee jaar slikken, de injecties kreeg ik een maand of acht." Maar ook toen ging het niet beter en medio mei 2012 viel de bom: Qwaka bleek te lijden aan xdr-tbc, een extreem resistente tbc, die resistent is tegen tenminste drie van de voornaamste tbc-medicijnen. Artsen Zonder Grenzen schat de ge nezingskans van deze variant in Zuid-Afrika op niet meer dan 20 pro cent, maar dan alleen wanneer de ziekte op tijd wordt vastgesteld én wanneer de patiënt de juiste behan deling krijgt én wanneer hij of zij de kuur helemaal afmaakt. Voor veel Zuid-Afrikanen is dit on haalbaar. Zo gaat er meestal veel tijd overheen voordat extreem resistente tbc wordt vastgesteld. In Qwaka's ge val duurde het bijvoorbeeld vijf maanden voordat hij uitsluitsel had. Hoe later de ziekte wordt vastgesteld, des te lager de overlevingskansen. Bo vendien hebben veel klinieken niet de juiste diagnosemethoden. Ook aan de behandeling van xdr-tbc blijkt nogal het een en ander te schor ten. Medicijnen zijn verouderd, niet efficiënt en helpen niet altijd omdat de tbc-bacterie steeds resistenter is geworden. „Patiënten moeten dus enorm veel pillen slikken, soms wel twintig tabletten per dag en dat twee jaar lang", aldus Jenny Hughes, coör dinator van het tbc-programma van Artsen Zonder Grenzen en Qwaka's arts. „Een xdr-kuur van twee jaar be staat soms wel uit 14.000 pillen en meer dan 150 injecties." Er zijn wel andere, betere medicij nen, zoals het paardenmiddel Linezo- lid. Maar dat is met 50 euro per tablet veel te duur. Dit medicijn is dan ook niet verkrijgbaar in de Zuid-Afrikaan- se publieke gezondheidszorg, waar van 84 procent van de bevolking af hankelijk is. Wil je dit middel toch gebruiken, dan moet je het zelf beta len. „De gemiddelde behandeling met Linezolid kost meer dan 35.000 euro", aldus Hughes. „Gelukkig kun nen wij de pillen inkopen voor een fractie daarvan, voor 5 euro per stuk. Maar het probleem is dat wij slechts een paar honderd patiënten kunnen helpen. Het merendeel moet het doen met verouderde, minder effec tieve medicijnen, als deze er al zijn." Zuid-Afrika kampt met veel problemen op het gebied van medicijnbevoorrading van klinieken en ziekenhui zen. Uit een onderzoek van verschil lende humanitaire organisaties bleek dat meer dan de helft van de klinie ken vaak geen medicijnen als aids- remmers, tbc-medicatie en vaccina ties op voorraad heeft. Qwaka: „Ik prijs mezelf gelukkig. In mijn kliniek was Artsen Zonder Grenzen aanwezig. Maar de meeste klinieken in Zuid-Afrika zijn een stuk minder goed georganiseerd. Veel klinieken en ziekenhuizen heb ben vaak niet eens de gewone tbc-medicijnen, laat staan medicij nen voor patiënten als ik. Ik heb ne gen maanden lang injecties gehad. Daarvoor moest ik elke dag naar de kliniek." Gelukkig had Qwaka weinig last van vervelende bijverschijnselen. Andere patiënten die afhankelijk zijn van ver ouderde xdr-medicijnen lijden aan misselijkheid, chronische diarree, pijn, huidirritaties, verslechterd ge zichtsvermogen, psychoses, para noia, depressie tot zelfs doofheid. „En dat twee jaar lang. Het is één van de redenen dat veel anderen de be handeling opgeven", aldus Qwaka. Zijn ziekte dwong hem uiteindelijk zijn baan op te geven. „Het was zwaar, maar gelukkig kreeg ik steun van mijn familie en ontving ik een arbeidsongeschiktheidsuitkering van 93 euro per maand." Maar er was wel het gebrek aan sociale acceptatie en het stigma dat tbc in Züid-Afrika nog altijd heeft. „Wanneer men hoort dat je tbc hebt, wordt er al snel gedacht dat je met hiv besmet bent", zegt Qwaka. „Veel mensen gaan daar om niet naar de dokter, omdat ze bang zijn voor de sociale consequen ties en de roddels. Mij interesseerde het niet. Mijn prioriteit was om te overleven. Het ergste van alles was namelijk de onzekerheid, en de we tenschap dat ik iets had waar ik aan dood kon gaan. Daarmee werd ik el ke ochtend, twee jaar lang, wakker." Die vrees werd af en toe nog eens versterkt door de wekelijkse steun groep voor en door patiënten waar Qwaka deel van uitmaakte. „Het kwam regelmatig voor dat iemand die het de week daarvoor goed deed, was overleden. Ondanks alle pillen. Dat was erg zwaar." Qwaka kan zich de laatste dag van zijn behandeling goed herinneren. De zon stond hoog aan de hemel toen hij voor de laatste maal naar de kliniek ging. „Er was een feestje voor me georganiseerd, met taart. Dat had ik niet verwacht", glimlacht hij. „Er waren mensen bij die nog met hun behandeling bezig waren. Het mooi ste was dat ik die dag een telefoontje kreeg, met de mededeling dat ik was aangenomen voor de baan waarnaar ik had gesolliciteerd. Ik voelde me let terlijk en figuurlijk herboren." De Noorse minister van Voedsel en Landbouw ontketende bijna een volksopstand toen ze verklaarde wel eens toe te zijn aan een nieuw nationaal gerecht. Sinds mensen heugenis eten de Noren fërik&l: stoofpot van lam-in-kool, gekruid met peper en zout en gekook te aardappels. Drie uur sudderen levert een verras send smaakvol en mals resultaat op. Maar ja, wie heeft daar tegenwoordig nog tijd voor? En het land biedt zo veel meer dan schapenvlees. Wat is er mis met de Noorse zalm, vraagt de minister zich af. Met kabeljauw? Met streekgerechten? Het was alsof ze Zwarte Piet wilde afschaffen. Tradi tieloos! Schandalig! Handen af van de fërikül, klonk het op Facebook, Twitter, in de tabloids en in discus sieprogramma's op radio en tv. Slechts enkelen durfden alternatie ven te opperen. Zoals de goedkope, onder studenten populaire diepvries pizza. Zweedse lobbyisten noemden de gehaktballetjes van Ikea. Sushi werd genoemd vanwege de Noorse grondstof, het neusje van de zalm. Ooit vond ik die roze vis een grote luxe. Gerookt op een toastje met kerst of als een gebakken filet. Na een half leven in zalmland num mer 1, ben ik aan wat meer exotische hapjes toe. Het arctische eetavontuur bracht me daarom de afgelopen jaren langs eland burgers, rendiergehaktballen en de perfect medium gebakken walvisbiefstuk van de barbecue. Die wal vis leidt in onze lokale supermarkt trouwens een anoniem bestaan. Om de tere zieltjes van toeristen te beschermen staat er geen naambordje naast de hompen glanzend donker vlees. Intussen is voor de kritische consument een bezoek je aan de supermarkt de afgelopen tien jaar een stuk aangenamer geworden. Verdwenen zijn de vanwe ge de prijs gehalveerde komkommers. Naast het merk Ekte Majones (Echte Mayonaise) liggen nu drie, vier andere soorten. Met tranen in de ogen van ontroering kocht ik (ongesneden) boerenkool en witte asperges. De Noren nemen geen genoegen meer met eenzijdig en saai eten. Oslo heeft inmid dels drie sterrenrestaurants en er zijn steeds meer markten met lokale produkten en biologisch geteel de groente en fruit. Zelfs Nederlandse etenswaren vinden langzaam hun weg. De Goudakaas, steevast gespeld als Gauda, is inmiddels overal verkrijgbaar, maar door de im portheffing van 300 procent een luxe-produkt. In de grote steden is maatjesharing verkrijgbaar. In mijn Noorse kennissenkring is het nationale Nederland se gerecht, boerenkoolstamppot, al bijna een klassie ker. En onlangs opende in het gehucht Lillehammer zowaar een Nederlands poffertjesrestaurant. Andersom probeer ik bezoekende Nederlanders al tijd van de geneugten van de Noorse keuken te la ten proeven. Met als gevolg dat ze vaak hard moeten werken voor hun kostje: zelf maïs of aardbeien pluk ken bij de boer; het bos in voor veenbessen; op forel of- toch weer - zalm vissen; kilo's garnalen pellen. Geen wonder dat ook zij uiteindelijk vallen voor de langzaam gekookte, niet vermoeiende, traditionele lam-in-kool. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 Het begon als een hoestj e Tbc en hiv De tbc-bacterie werd in 1882 ontdekt door Robert Koch. De Duitse arts kreeg hiervoor in 1905 de Nobelprijs voor de Geneeskunde. Tbc is de voornaamste doods oorzaak in Zuid-Afrika: 12 pro cent van de sterfgevallen is te wijten aan deze ziekte, aldus het Zuid-Afrikaanse bureau voor de statistiek. Dat komt neer op 65.000 sterfgevallen per jaar. In Nederland sterven jaarlijks 54 patiënten. Tbc gaat in Zuid-Afrika hand in hand met hiv. In 2012 werden er 400.000 Zuid-Afrikanen met het aidsvirus besmet. Hiv-patiënten zijn door hun verzwakte immuunsysteem veel vatbaarder voor tbc. Naar schatting is 70 procent van de tbc-patiënten in Zuid-Afrika seropositief. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61