Die vreef maor even over d'r bolle O ^^Streektaal PZC zoekt uw beste zomerfoto's ZOMERKRANT 7 Bluuf maor 'n bitje dichte bie ons", 'oor 'k 'n moe der tegen 'n vintje van 'n jaor of achte zeggen, „anders binnen me je nog kwiet." Me binnen op de Visserijdaogen in Bresjes, vorige weeke zaoter- dag. Allemachtig, wa was 't dao druk zeg. Kan je begruupen, de kust zit vol mee toeristen en dan was 't nog kèrremesse ook op 't Spuiplein. Mao dao goengen me nii voo. Bel nêê. Kèrremesse, da's toch uut den tiid? Da's iets van vroeger. Nêê, 'k mag gèèrn 's nao de rommelmart gaon. Mao dao was ook bienao gêên deukom- men an. In de Van Kleeflaon was 't 'êêlemao de moeite. Voetje voo voetje. Jao, wat wil je. 't Was wel schóón weer, mao toch eigenlijk gêên weer voo 't strand. „Voo 't strange", zeggen ze op Bresjes. „Gêên weer voo 't strange, 't waoit te vee en dao zitten te vee koppen in de lucht." En dan was 't nog 'óóg waoter ook. Vandaor al dat volk ee. Staot 'r daor ook 'n vint mee ouwe ansichten van vroeger. Ai ded schóóne om even nao te kie ken. In 'n groene map vol mee an- sichtkaorten zien 'k daor 'n ouwe kaorte van Sluus. Van de Mart en 't Belfort. Mee nog 'n postzegel d'r op. De kaorte was gestierd deu Marie naor mejuffrouw Johanna Jansen in de Laon van Meerder- voort 478 in Den 'Aogt. In augus tus negentien dèrtiene. Dus mêêr as 'onderd jaor gelee jen. Jao, toen was t 'r ook a post 'óór en reej t'r ook al 'n trein. En toen waoren d'r 'êêl wa meisses uut de buurte die goengen dienen in Den 'Aogt. En da was mee deze Johanna Jan sen allicht ook 't geval geweest ee. „Vuuf euro", zei dien vint en da von 'k 'n schappelijke pries, 'k Knikkende 's en de kaorte was van miin. Net as 'k dien kaorte in m'n rug zak steeken, zien 'k dat vintje wee staon. 'n Vintje mee 'n witte kuu- ve. Vol studie staot ie mee z'n vao- der en moeder te kieken naor een soort oermèns van wel drie meter 'óóge. Binst an kik nao die kaorte stoeng te kieken, was dien oer mèns dichterbie gekommen. Ach ter m'n rik. Vandaor dan 'k niks nie gezien 'aod. 'n Klein vrouw vrouwtje liep d'r bie. Ook in van die bruune flodderige klêêren. Zó van vérre van voo 't jaor nul. Je kon goed zien dat ze bie mekaore 'óörende. 'n Die vrouwe most die gróóte vint deu 't publiek leiden. En ze zeien gêên woord tegen me kaore. Zó noe en dan boog dien vint wat en prombeerende die den êên of den anderen 'n aoi over udder bolle te geven. Ook stak tie wel 's z'n 'and uut om ie mand 'n 'and te geven. Mao dien 'and zag t 'r nii uut. Bruun en zwart en vies en vuul. Dus dao trappende ook gêên méns in. Dao krieg tie dat witte vintje in de gaoten. 't Mannetje stoeng braove naost z'n moeder. Die gróóte vuule vint stappende lang- zaom in de richtieng van 't witte vintje en die zag 't gevaor ankom men en kroop nog mêêr tegen z'n moeder an. Die verschuulende z'n eigen zelfs 'n bitje achter 'eur. Noe moe gezeid worren, dat 't ook bedreigend is. Zeker voor 'n klein kind. Jao, da vond 'k toch ook, al wist ik dat 'r 'n vint in da pak zat. En dan geef die moeder 'n brul. 'Êêl de straote 'óórende 't. Zó'n ijselijk brul en bots d'r achte- ran: „Joe gróóte vuullak." En die 'aod allêêne maor even deu d'r 'aor gevreeven. door Rinus Willemsen De streektaalrubriek van Rinus Willem- sen is ook door hem ingesproken. De tekst is te beluisteren op onze websi te www.pzc.nl/streektaal. Hier kunt u ook de rubrieken van onze andere streektaalauteurs beluisteren. „Freestyle windsurfer Niels Blok maakt nog even gebruik van de laatste restjes wind van orkaan Bertha", laat Arthur Lavooy weten. 0118-434065 Ook bij een beetje minder weer blijft de zee Fabienne trekken. Foto ingestuurd door Ronald Beilo. Zon, zee en zand, of barbecueën en bier tjes? Lekker luieren, of actief bezig zijn? Of misschien is het nog wel iets heel anders dat het ultieme vakantiegevoel in u los maakt. Wat het ook is... wij willen het graag zien! Bij de PZC vindt u weer acht weken lang de Zomerkrant. Daarin plaatsen we elke dag de mooiste Zeeuwse zomerfoto's. Bo vendien maakt u, als u uw foto instuurt, el ke dag kans op een PZC-strandtas! U kunt uw foto's uploaden, en inzendin gen van anderen bekijken, via het album Zomer in Zeeland op onze site: www.pzc.nl/foto verschijnt elke dag gedurende de Wendy de Jong zomer als bijlage bij de PZC en BN DeStem Tips m inform zomer@pzc.nl www.pzc.nl/zomer PZC (onder vermelding van 'Zomer1) Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Vera van der Haven Joanne Karkdijk Jerry van Luijk Verkoopteam Zeeland telefoon: 088-0139995 adverteren.zeeland@wegenermedia.nl ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 i-i V-:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47