Droomscenario Sifan Hassan Van Hooijdonk wees Feyenoord op spits EK ATLETIEK 32 SPORT Met tweede triomftocht op de sprint heeft Fanny Blankers-Koen er een evenknie bij. 66 Ik ben zo blij, want ik wilde hier zó graag winnen £'ch iqv* Abeba Aregawi, de Zweedse met eveneens Ethiopische wortels die nota bene met wereldtitels in de buitenlucht en in de hal tot gister avond zelf het hoogste woord voerde, werd met gezwinde pas in een eenzijdige eindsprint het zwijgen opgelegd. Het was niet eens verwonderlijk, gezien het aanlooptraject naar het EK. In een fabelachtige race bewees Hassan niet voor niets de fiere aanvoerster van de seizoenswe reldranglijst te zijn. Ze zegevierde in 4-04,18 minuten. Aregawi volg de op bijna één seconde (4.05,08), de Britse Laura Weightman (4.06,32) werd derde. Het goud in Zürich deed de dom per van begin maart in Sopot ver geten. „Ik ben zo blij, want ik wil de hier zó graag winnen." Op de vraag haar emoties te beschrijven, volgde slechts gestamel. „Ik heb er geen woorden voor." Destijds in Polen aasde ze bij het WK in door op een medaille op de 3000 meter, maar belandde ze naast het erepodium. Tbssen de andere finalisten oogde ze toen te breek baar, maar werd ze met name voor haar gebrek aan ervaring af gestraft. Als uiteindelijke num mer vijf was ze ontroostbaar. Hassan pleegde haar coup in het Letzigrund Stadion overtuigend: zich eerst achterin verschuilen, vervolgens de achterstand met een lange tussenspurt goedmaken en in de laatste honderd meter on barmhartig toeslaan. Het is nau welijks te bevatten dat de vluchte linge die in 2008 als vijftienjarige zonder ouders in Nederland arri veerde en tot dusverre categorisch weigert over haar vorige bestaan te vertellen, amper anderhalf jaar topsport bedrijft. Eigenlijk is ze een hardloopster in ontwikkeling die, ondanks de top prestaties waarmee ze in kort tijdsbestek furore op de 1500 en 5000 meter maakte, midden in haar scholingsproces zit en op alle vlakken nog moet worden bijge spijkerd. Op één aspect na: haar ontembare bewijsdrang. „Dit was het droomscenario", aldus haar coach Honoré Hoedt. „Alles is vol gens plan verlopen, op één aspect na. Aregawi zette te vroeg aan. Die gretigheid heeft Sifan profes sioneel afgestraft." Hoedt heeft het sterke voorgevoel dat ze over twee jaar in Rio de Janeiro twee olympische gouden medailles gaat winnen. „Ik denk dat dit van realiteitszin getuigt." Saillant detail: Ellen van Langen, die in 1992 als winnares op de 800 meter als laatste Nederlander bij de Spelen werd gehuldigd, is de huidige manager van Hassan. De honger van Hassan is bij dit EK overigens geenszins gestild. Vanmiddag hoopt ze haar tweede triomftocht te boeken. Op de 5000 meter wacht haar dan een vergelijkbare opgave: afrekenen met een Zweedse van Afrikaanse komaf, de van origine Eritrese Me- raf Bahta. „Maar dan hoop ik dat het harder gaat", verklapte ze. „Nu was het een te langzame ra ce. luist dat maakt me moe, want dan ben ik niet op m'n best." ZÜRICH - Er werd reikhalzend naar uitgekeken. Dafne Schippers en Nadine Broersen zouden bij het EK atletiek een titanenduel uitvechten. Met elkaar. Die strijd ontliepen ze. Het bood beide riva les plots de uitgelezen mogelijk heid de gouden medaille te vero veren. Broersen had een gedenkwaardi ge avond in het Letzigrund Sta dion kunnen bezegelen. Na eerst Sifan Hassan op de 1500 meter en vervolgens Schippers op de 200 meter had zij op de zevenkamp voor het derde goud kunnen teke nen. En dat in een tijdspanne van amper twee uur. Goud werd het echter niet, Broersen bleef op zil ver steken. De andersoortige 'hattrick' zou een nimmer vertoonde heerschap pij in de Nederlandse atletiekge- schiedenis zijn geweest. Met een voorlopig totaal van vier keer goud, en op basis van de seizoens ranglijsten en atletenpalmares nog vier potentiële medailles in het verschiet, zou de Oran je-ploeg de beste EK-aflevering ooit kunnen componeren. Dat kan overigens nog steeds, met de huidige tussenbalans. Dit perspectief illustreert dat de moeder aller sporten na een lange periode van sportieve kommer en kwel in de laatste twee jaar weer is opgebloeid in een land dat een rijke, maar van een stoflaag voor ziene atletiekhistorie kent. Dat juist Schippers excelleerde, laat haar metamorfose zien. Hoe wel uitgerekend op haar de groot ste druk lag, ontsteeg de 22-jarige Utrechtse zichzelf. „Het trucje van de 200 meter is relaxed blij ven en dat deed ik. Op misschien het laatste stukje na", jubelde de sprintkoningin. „Het is echt ge weldig dat het me is gelukt." De andere finalisten werden tot speelbal gedegradeerd. Een 'droomtijd' noteerde ze, volgens haar coach Bart Bennema. Niet al leen betekende de score van 22,03 seconden een Nederlands record, bovendien nestelde ze zich daar mee bovenaan de wereldseizoens- ranglijst. De marge met de num mers twee en drie van het EK, de Britse lodie Williams (22,46) en de Frangaise Myriam Soumaré (22,58) onderstreepte bovendien het aura van ongenaakbaarheid. Het heeft er alle schijn van dat Schippers niet langer uit haar evenwicht gebracht kan worden, nu het eigen verwachtingspa troon niet meer verstikkend blijkt te zijn. Het zelfbewustzijn heeft het van de faalangst gewonnen. De snelste vrouw van Europa van dit moment, en op één afstand dus zelfs van de wereld: de sprint van Schippers blijkt dus goud waard, letterlijk en figuurlijk. Een dubbelslag is daarnaast slechts weggelegd voor de allergrootsten. Het lukte de legendarische Fanny Blankers-Koen, tijdens de Olympi sche Spelen in 1948 in Londen en Kazim-Richards speelde 35 inter lands voor Turkije, waarin hij twee keer scoorde. De geboren Londenaar met Tlirkse moeder be gon zijn carrière bij Bury en speel de daarna bij Brighton Hove Al bion en Sheffield United, voor hij naar Fenerbahqe verkaste. Die club verhuurde hem aan Toulou se, waarna hij naar Galatasaray verhuisde. Na huurperiodes bij Olympiakos en Blackburn Rovers speelde hij vorig jaar in Bursa. Technisch directeur Martin van Geel was op Kazim-Richards ge wezen door Pierre van Hooij donk, die als speler en trainer in Tbrkije heeft gewerkt. „Hij kan op meerdere posities in de voorhoe de uit de voeten, heeft veel erva ring en beschikt over kwaliteiten die we nog niet hadden in onze selectie", aldus Van Geel. Ka zim-Richards is na Warner Hahn, Khalid Boulahrouz, Luke Wilkshi- re en Bilal Basa<pkoglu de vijfde aanwinst. De Turkse aanvaller zei trots te zijn dat hij bij Feyenoord gaat spe len. „Dit is een grote club met een geweldige historie en dan heb ik het nog niet eens over het sta dion gehad. Ik heb bij verschillen de clubs in Europa gespeeld en weet wat er voor nodig is om wed strijden te winnen. Die winnaars mentaliteit wil ik graag overbren gen op het team", aldus Kazim-Ri chards, die gisteravond op de tri bune zit bij de thuiswedstrijd te gen sc Heerenveen. Schippers vedette op sprint door Marco Knippen ZÜRICH - Sifan Hassan voegde gis teravond een nieuw hoofdstuk toe aan het wonderlijke sprookje dat ze aan het schrijven is. Na overwin ningen in de prestigieuze Diamond League veroverde ze bij het EK atle tiek op de 1500 meter haar eerste internationale seniorentitel. De eind vorig jaar genaturaliseerde Ne derlandse, reeds aangeschoven bij de wereldtop, onderstreepte dat in haar een potentiële olympisch kam pioene schuilt. Sifan Hassan door Marco Knippen ROTTERDAM - Feyenoord heeft gis teren de 27-jarige aanvaller Colin Kazim-Richards vastgelegd. De Turks international wordt voor één seizoen gehuurd van het Turkse Bursaspor. ara Hakim Ziyech (links) opende gisteravond de score voor Heerenveen. Lex Immers (rechts) zorgde voor de assist waaruit Mitchell te Vrede voor de 1 -1 -eindstand zorgde, foto Maurice van Steen/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32