Opgewekt drie dagen Bijbellessen in Goes ZOMERMARKT Nieuw luxe hotel in centrum Middelburg I I II I Zwerfafval-app BuitenBeter 24 WALCHEREN os www.schulting-partners.nl MORGEN, ZONDAG 1 7 AUGUSTUS BOULEVARD VLISSINGEN AFVAL Vlissingers klagen over zwerfafval en de meeuwen die dat trekt. Maar het systeem is hier al optimaal. Minder haaien gevangen voor project Sharkatag In twee hallen volgen de gezin nen, paren en groepen op ordelij ke rijen stoelen lange reeksen le zingen, films, toneelopvoeringen en gezangen, onderwijs in begrip van de Bijbel. Kinderen houden in een speciaal schrift bij wat ze opvangen van het vertelde, of loomen een armbandje en knopen een scoubidoutouwtje. „Ze zijn het van jongsaf aan gewend om mee te gaan en te luisteren", ver telt Bianca van Efferen uit Dor drecht. In de pauze gaan- de tas sen en koelboxen naast de stoelen open en wordt er gepicknickt. Zonder rommel op de grond. Voor het aanzien van hun Heer hoort alles rein te zijn. „Vroeger was er een gezamenlijke maaltijd die door vrijwilligers werd klaargemaakt", vertelt Pieter Jan van der Schoor uit Bruinisse van de nieuwsdienst van het con gres. „Dat kan niet meer door de Europese regels voor voedselberei ding. Maar ik kan me dat herinne ren als kind. Ik heb congressen meegemaakt van 100.000 bezoe kers. Het leger kwam zelfs kijken SINT LAURENS 12.00-20.00 UUR EP hoe we dat aanpakten", lacht Van der Schoor. Tot het programma hervat wordt, is er een soort grote reünie gaande in de hallen. Men sen groeten elkaar, groepen sa men en praten geanimeerd, ieder feestelijk gekapt en gekleed. De dag tevoren zijn alle 4500 aange voerde stoelen - eigendom van de gemeenten zelf - door vrijwilli gers schoongemaakt, de hallen zijn gelapt, het voorterrein ont daan van onkruid en de kauw gom van het tapijt bij de entree geplukt. Het programma verloopt exact op tijd. Het is anders dan in de elf voorgaande jaren: de sprekers zijn te voïgen op grote schermen, de bijdragen zijn kort en bijbelstudie wisselt met muziek, toneel en zang. Een hele verbetering, vindt Cor van Hemert. Hij en zijn vrouw Tonnie zijn uit Geldrop ge komen om de eerste dag mee te maken - die hebben ze gemist bij het congres in Den Bosch. „Dit wilden we toch meemaken voor we morgen op vakantie gaan naar de Zuid-Eiffel. Bij lange lezingen heb je de neiging om weg te dut ten", bekent Tonnie. „Nu moet je er wel bij blijven." De tijden van megabijeenkom- sten gaan herleven. De geloofsge meenschap bouwt een centraal congrescentrum in Swifterband, in Flevoland. Maar in dit district blijven de leden bijeenkomen in de Zeelandhallen, zegt Van der Schoor. Vanwege de reisafstand. VLISSINGEN - Het is een bekend beeld in Vlissingen: ondergrond se afvalcontainers die omringd zijn door opengereten vuilniszak ken, verpakkingsmateriaal, klok huizen, blikjes, luiers, afgekloven spareribs, katten en hysterische schreeuwmeeuwen. Afvalinzameling zorgt altijd voor discussie. Zeker in een stad aan zee, die te maken heeft met altijd hongerige meeuwen. „Die bees ten zijn zo slim", zegt John Gilles sen, hoofd afval bij de gemeente Vlissingen, „ze kruipen gewoon in de prullenbak. Wat je ook neer zet, ze verzinnen er wat op." En er is niets tegen te doen, want aan meeuwenmoord doen ze bij de gemeente Vlissingen niet. „We wonen nu eenmaal aan de kust, dus we doen het ermee. Dan maar zelf inventief zijn." Zo voorzag de gemeente prullen bakken op de boulevard van bin- nenkleppen, waardoor de dieren er niet meer in kunnen. En in 1997 heeft de gemeente Vlissin gen als een van de eerste gemeen ten in Nederland ondergrondse af valcontainers geplaatst. De eerste van de inmiddels driehonderd, een aantal dat nog altijd groeit. Gillessen vindt ze een uitkomst. „Je zit niet meer met vaste dagen, je hebt dus meer keuze voor de da gen waarop je afval ophaalt, en mensen hebben thuis geen kli- ko's meer." Enig nadeel zijn de bijzettingen. Niet iedereen stopt zijn afval net jes in de containers, laat staan dat ze het mee terug naar huis ne men als de container vol blijkt. Wie zwerfafval ziet, defecte straat verlichting of een losse stoepte gel, denkt er niet altijd aan de ge meente te waarschuwen. Daarom is er nu de app BuitenBeter. Die werkt heel simpel: je maakt een foto van het probleem, je om schrijft het, je legt de locatie vast en je stuurt het naar de gemeen te. Alles gebeurt automatisch, ook het localiseren. De app werkt 24 uur per dag, op vrijwel alle smart- phones. Veel gemeenten hebben zich aangesloten bij BuitenBeter, waaronder de Walcherse. In Vlis singen werkt het perfect: enige tijd na je melding, is de gemeente er al zichtbaar mee aan de slag. Het hotel krijgt de naam: The Roosevelt. Het komt in het voor malige Polderhuis aan de Nieuwe Burg 40/42. Dat was ooit in ge bruik bij het waterschap. Tot een aantal jaren geleden was het ook tijdelijk een kantoor van de pro vincie. Nu staat het al geruime tijd leeg. Initiatiefnemer is de Middelburgse ondernemer Mar tin van der Louw. Hij heeft ook het Guesthouse 1560 in een pand aan de Kinderdijk. In 2012 presen teerde hij een plan voor een hotel aan de Rouaansekaai, Guesthouse De Witte Engel. Van der Louw was gisteren niet bereikbaar voor een toelichting. Wethouder Johan Aalberts is blij dat Middelburg er een luxe hotel bij krijgt en dat een leegstaand kantoor in de binnenstad een nieuwe invulling krijgt. „Het is goed dat een kwaliteitshotel wordt toegevoegd aan het luxe aanbod. Dat hadden we nodig." Om die reden is de gemeente al af gestapt van het toch veel te sto- ringsgevoelige pasjessysteem. Al leen de horeca op en rond het Bel- lamypark heeft ze nog. Ook zet de gemeente boa's in. Jo han Visser, een bekend gezicht in de straten van Vlissingen, is er één van. Visser hoeft niet in zak ken te wroeten om te weten wie ze dumpte. „Ik zie het gelijk. En als ik het niet gelijk zie, dan ben ik er zo achter. Er is bijvoorbeeld iemand die steeds vuilniszakken dumpt in de containers van slager Gillissen. Dat kost hem geld. In de zakken heb ik Roemeense me dicijndoosjes gevonden. Ik weet nu van wie ze zijn." Zo gemakkelijk is het niet altijd. De stapel planken die in de Bou wen Ewoutstraat naast de contai ner ligt, daar staat geen adres op. „Maar ik ben er zo achter wie er aan het verbouwen is. Of ik ga op zondagavond, zonodig in burger, de straat op. Als ik weet wie het is, nodig ik hem uit voor een ge sprek. De meesten ontkennen, tot ik vertel dat de gemeente mijn overuren moet betalen en dat daardoor de belasting stijgt. Dan geven de meesten toe. Negentig euro boete krijgen ze dan. Laat de opruimkosten deze keer maar zit ten, zeg ik dan. Maar de volgende keer krijgen ze die erbij." De heren krijgen een melding van illegale dump in de Middel burgsestraat in Souburg. De sloot ligt vol oud snoeiafval en andere zooi. „Iemand die zijn tuin heeft opgeruimd en het karretje hier heeft leeggekiept", zegt Visser, ter wijl hij een frisbee optilt. „En ge zien de locatie weet ik ook al wie het heeft gedaan: Middelburgers." NEELTJE JANS - Het aantal haaien dat dit jaar voor de Zeeuwse kust is gevangen in het kader van on derzoeksproject Sharkatag, is met 54 fors minder dan voorgaande ja ren. In 2013 werden er in drie da gen tijd nog 210 haaien gevangen en gemerkt. In 2012 waren dat er 101. Pieter Beelen van Sportsvisserij Nederland heeft geen duidelijke verklaring voor het tegenvallende resultaat. Hij vermoedt dat er een verband is met garnalenvissers, die de afgelopen weken actief wa ren in het gebied. In die sleepnet ten worden ook haaien als bij vangst omhoog gehaald. ff B I Bianca van Efferen en dochter Zoë Richardson uit Dordrecht: „Ik vind het leuk", zegt Zoë. „Aan het eind van de drie volle dagen vertrekken we moe maar voldaan. Dit geeft positieve energie," zegt Bianca. I Jason, moeder Beulah, Aisha, va der Miles en Dedidjah Wong-Chung uit Terneuzen ko men elk jaar naar het congres. „We zouden het geen van allen wil len missen. Het is ook gezellig." door Claudia Sondervan GOES - Er zullen weinig evenemen ten zijn waarbij de Zeelandhallen schoner achterblijven dan ze bij aanvang waren. Wel bij het drie daagse jaarcongres van de Jehova's Getuigen uit het district Zuid-West Nederland, dat gisteren in Goes be gon. Boudaenlaan 1 VERKOOP BU INSCHRIJVING. Kijkdagen: 23 augustus 11.00 -13.00 uur, 3 september 16.00-18.00 uur. Wroeten naar een aanwi j zing tussen het afval door Wendy Wagenmakers door Maurits Sep MIDDELBURG - Het monumentale Polderhuis in het centrum van Mid delburg wordt verbouwd tot een luxe hotel. De gemeente heeft dat plan goedgekeurd en er zijn door omwonenden geen bezwaren te gen ingediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24