1 WERKEN 17 opleiding volgen. De Belasting dienst spreekt van een leertraject, waarbij je kennis opdoet onder be geleiding of toezicht. Maar aan de opleiding worden verder geen spe cifieke eisen gesteld, zegt Ros. Zo hoeft het geen erkende studie te zijn. Ook de kosten voor studietra jecten via internet zijn aftrekbaar, bijvoorbeeld opleidingen van de LOI. Wil je een opleiding volgen, kijk dan altijd eerst welke mogelijkhe den er zijn bij je werkgever. Je kunt misschien een vergoeding voor studiekosten krijgen. Sommi ge werkgevers zijn zelfs bereid de hele opleiding te betalen als dit je werkzaamheden ten goede komt. Het kan zijn dat je werkgever be reid is je een voorwaardelijke ver goeding te geven. In dat geval moet je de kosten terugbetalen als je binnen een bepaalde ter mijn vertrekt. Moet je kosten terugbetalen aan je werkgever omdat je voortijdig een andere baan vindt, dan ziet de Belastingdienst dat ook als stu diekosten. De kosten zijn dan af trekbaar in het jaar dat je ze moet terugbetalen aan je voormalige werkgever, aldus de Consumen tenbond. TIPS HINTS worden kleine dingen weggegeven, maar ook meubels, keukens, vaatwassers, wasma chines en computers. „Het aantal aanmel dingen is haast niet bij te houden. Elke dag kloppen nieuwe leden bij ons aan. We moe ten dan ook streng zijn. Wie zich niet aan de regels houdt, wordt verwijderd." Weggeven via websites is een ding, tegen woordig gaat de steun aan armen via de so ciale media veel verder dan dat. Bij Make a wish/Do a gift werd onlangs geld ingeza meld voor een dakloze jongen. Er worden kerstpakketten verspreid en er bestaan cri sispotjes voor mensen die acuut hulp no dig hebben. Met het geld dat de leden van de internetgemeenschap op een rekening doneren, doen de beheerders van de Face- book-pagina de boodschappen. „Laatst voor een gezin dat nog twee pannenkoe ken en een brood had om van te leven met hun dochtertje. We hebben met die men sen boodschappen gedaan, met geld uit het crisispotje", vertelt Hendriks. De 28-jarige Tessa, moeder van twee kinde ren, schaamt zich om met haar echte naam- in de krant te komen. Armoede is nu een maal niet iets waarmee je te koop loopt. De vrouw staat onder bewindvoering. In haar geval betekent dat een weekgeld van 70 eu ro voor haar en de kinderen om van te le ven. De weggeefsites zijn voor haar een laatste strohalm. Vooral nu haar dochter van 8 de communie gaat doen. „Ik krijg nu via Gratis in Venlo slingers, communie kaartjes en zelfs een taart. Het is zo fijn dat als je echt in nood zit, er mensen zijn die je kunnen helpen. Ik heb er tranen van in mijn ogen gehad." Steeds meer mensen die spullen over heb ben, zetten die niet meer bij het grofvuil of voor een prikkie op Marktplaats. Hendriks: „De tijden zijn veranderd. Mensen zijn minder egoïstisch. Ze willen best iets bete kenen voor een ander." Het valt Gratie-oprichter Erwin Leenheer op dat het vooral de minder draagkrachtige mensen zijn die hun spullen gratis wegge ven. „Vrijgevigheid associeer je vaak met van rijk naar arm. Maar de weldoenerij be weegt zich hier vooral van arm naar arm. Het zijn de mensen aan de onderkant die het minste hebben, die ook het makkelijk ste weggeven." ZATERDAG 16 AUGUSTUS 2014 Ilk zie er ontzettend tegen op mijn woekerpolis aan te pakken. Is het eigenlijk wel de moeite waard? Het is vooraf moeilijk te zeggen of het onder handen nemen van uw polis de moeite waard is. Maar uit een onder zoek van het Nibud, dat begin dit jaar is verschenen, blijkt dat de meeste consumenten die hun polis hebben ge wijzigd daarover tevreden zijn. Ruim 40 procent is financieel beter af. 2 In uw artikel over woekerpolis- sen schrijft u dat een herstel advies niet altijd gratis is. Maar op an dere plekken lees ik juist dat het wel gratis zou moeten zijn. Hoe zit dat? Over de kosten van het hersteladvies bestaat onduidelijkheid. In 2011 liet toenmalig minister De Jager van Finan ciën weten dat het advies over het aan passen van lopende polissen gratis moet zijn. Ook Nibud, Consumenten bond en toezichthouder AFM zijn van mening dat hersteladvies gratis moet zijn. Dit is echter niet wettelijk vastge legd. Uw adviseur kan dus weigeren het hersteladvies gratis te geven. Stap in dat geval naar uw verzekeraar en vraag een adviseur die wel gratis ad vies geeft. Lukt dat ook niet, meld dit dan bij de AFM. 3 Ik heb een woekerpolis en mijn verzekeraar heeft mij in middels een standaardvergoeding betaald voor de hoge kosten. Vol gens mij heb ik veel meer schade geleden. Kan ik meer claimen als ik al een standaardcompensatie heb gekregen? De werkelijke schade kan hoger zijn dan de standaardvergoeding. U kunt de extra schade claimen door u aan te sluiten bij een claimorgani satie. Als u denkt dat u veel kunt claimen, dan is volgens de Consu mentenbond een individuele claim zinvol. Schakel daarvoor een ex pert in die exact kan bepalen hoe veel u kunt claimen. Dat kan bij voorbeeld via de Stichting Odin. Er zijn tal van websites waarop mensen spullen plaatsen die gratis zijn af te halen. Voorbeelden daarvan zijn www.gratisoptehalen.nl, www.gratisaftehalen.nl en www.weggeefhoek.nl. Ook op Marktplaats worden veel zaken aangeboden die gratis zijn af te halen. Zie www.marktplaats.nl. Wie specifiek in de eigen buurt spullen wil aanbieden of iets zoekt dat gratis wordt weggege ven, kan kijken op Facebook. Zoek op trefwoorden als 'weggeven', 'gratis op te halen' of 'gratis af halen', al of niet in combinatie met de woonplaats. Als het om gratis voedingsmidde len gaat, zijn er natuurlijk in tal van plaatsen lokale voedselbanken. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17